Windows 10 Açılış Hızlandırma 2021 *Programsız*

Windows 10 Açılış Hızlandırma işleminin detaylarını aktaracağımız içeriğimizde donanım olarak yavaş olan bilgisayarların açılış süresini nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağız. Windows 10 Açılış Hızlandırma işlemi programsız bir şekilde yapılabilen bir işlemdir. Görev Yöneticisinde yer alan “Başlangıç” sekmesinde açılışta çalışan tüm programlar listelenmektedir. Burada listelenen programlar arasında “Başlangıç Etkisi” Yüksek olan programları kesinlikle devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

Windows 10 Açılış Hızlandırma
Windows 10 Açılış Hızlandırma

Bilgisayar Açılış Hızlandırma

Bilgisayar Açılış Hızlandırma işlemi için uygulanması tavsiye edilen bazı ayarlar bulunmaktadır. İçeriğimizin başında Görev Yöneticisi – Başlangıç sekmesi altında yer alan uygulamaların “Devre Dışı” bırakılması gerektiğini ifade etmiştir. Başlat’a tıkladıktan sonra “Çalıştır” ifadesini arayın ve msconfig kelimesini “Çalıştır” aracında aktif hale getirin.

Bilgisayar Açılış Hızlandırma
Bilgisayar Açılış Hızlandırma

Yukarıdaki görselde yer alan işlemi yaptıktan sonra “Tamam” butonuna tıklayın. Önyükleme sekmesine gelin ve “Gelişmiş Seçenekler” butonuna tıklayın. “İşlemci Sayısı” yazan alanı aktif hale getirin ve mevcut işlemci sayınız kaç adet ise bu sayıyı belirledikten sonra “Tamam” butonuna tıklayın.

Bilgisayar Açılış Hızlandırma - MSconfig
Bilgisayar Açılış Hızlandırma – MSconfig

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ayarlar işlendikten sonra anlattığımız bu iki yöntem büyük ölçüde açılış hızınızı arttıracaktır.

SSD ile Windows 10 Açılış Hızlandırmak

SSD eski tip SATA HDD’lere oranla çok daha hızlı çalışan disklerdir. Açılış Hızını büyük ölçüde arttıran bu cihazlar sayesinde açılış süresini %400 oranında arttırmanız mümkündür. Yapmanız gereken tek şey işletim sistemini SSD’nin içerisine kurmaktır. Yine programlarınızı da bu diske kurduğunuzda programların performansında artış olacaktır. En iyi SSD Markası içeriğimizden ilgili konu hakkında çok daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Windows 10 kaç saniyede açılır?

Windows 10 işletim sistemi önceki sürümlere oranla çok daha stabil bir sürümdür. Windows 10 PRO’nun açılış hızı yine diğer Windows 10 sürümlerine oranla çok daha iyidir. Açılış süresi kavramı bilgisayarın donanımlarına ve yüklü olan yazılımlara göre değişmekle birlikte ölçümlenen en iyi süre 5 saniyedir.

Yorum yapın