WordPress Site Hızlandırma 2022

Bedava İnternet

WordPress Site Hızlandırma ile ilgili sizler için rehber niteliğinde bir içerik hazırlamaya çalıştık. WordPress, birçok açıdan müthiş bir script olsa da doğru hosting hizmetinin alınmaması veya tasarımsal açıdan müthiş fakat hız konusunda kötü bir temanın seçilmesiyle yavaş çalışan bir script haline gelmektedir. WordPress Site Hızlandırma profesyonellik gerektirmekle birlikte bu işin temelde üç farklı aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar; Sunucu, Tema ve Sunucuya uygun Cache – Hızlandırma eklentisinin kurulmasıdır. Aşağıda anlatacağımız adımlara geçmeden önce detaylı bir yedek almanızda fayda var.

WordPress Site Hızlandırma Neden Önemlidir? ✔

WP Site Hızlandırma, Teknik SEO’nun temelini oluşturan bir çalışmadır. Sitelerin hem mobil hem de masaüstü platformlarda hızlı bir şekilde yanıt vermesi, ilgili sitenin arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır çünkü Önemli Web Verileri artık bir sıralama faktörü haline gelmiştir. Diğer yandan, arama motorunda ilk sıralarda yer almak için sayfa hızı tek başına yeterli değil.

Yapılan son güncelleme ile birlikte Search Console’da yer alan Önemli Web Verileri bölümü oldukça önem kazanmıştır. Web sitenizin buradan başarılı bir şekilde geçebilmesi için WordPress Site Hızlandırma işlemini doğru bir şekilde yapmalısınız. Diğer yandan, Google’dan yapılan açıklamaya göre de Önemli Web Verileri artık bir sıralama faktörüdür.

YouTube video

Wordpress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Hızlandırma işlemi için ilk yapmanız gereken kaliteli bir yer sağlayıcı seçmektir. Yabancı firmalar arasında Kinsta, Cloudways ve Hetzner gibi şirketler ön plana çıkmaktadır. Hız noktasında ülkemizde Odeaweb, Cenuta ve Gofasthosting firmaları benim belirli periyotlarda çalıştığım ve sunucuları oldukça hızlı yanıt veren şirketlerin başında gelmektedir.

WordPress Site Hızlandırma işleminin ikinci aşaması ise doğru tema seçimidir. GeneratePress bu noktada blog siteleri için en önemli alternatiftir. Beraberinde 10 tane eklenti ile çalışan veya Elemantor gibi eklentilere ihtiyaç duyan temalar maalesef hızlı değildir. Kurumsal tarafta ise Kadence teması bu yıl itibariyle ön plana çıkan ve hız noktasında neredeyse kusursuz bir temadır.

WordPress Site Hızlandırma / Cache Eklentileri olan Litespeed Cache, Fastest Cache, Autoptimize ve WP Rocket gibi cache eklentileri de sunucuya göre kurulmalıdır. Cache eklentileriyle birlikte çalışan ve Asset Manager görevi gören Perfmatters gibi eklentilerde müthiş başarılı sonuçlar vermektedir.

Örneğin, Openlitespeed Sunucularda WP Rocket verimli bir şekilde çalışmamaktadır. Bu yüzden WodPress Site Hızlandırma işleminde sunucu ile Cache eklentisinin uyumu çok önemlidir. Plesk + Nginx sunucularda genellikle WP-Rocket müthiş performans gösterirken bu sunucularda da Litespeed Cache sınıfta kalmaktadır.

WordPress Site Hızlandırma - Test SonucuPin
WordPress Site Hızlandırma – Test Sonucu

Doğru Sunucu Seçimi – WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma çalışmalarının temeli doğru sunucunun seçimi oluşturmaktadır. Web siteniz için seçmiş olduğunuz Hosting – Sunucu iyi değilse maalesef tüm çalışmaları yapsanız bile siteniz istediğiniz sonuçlara ulaşmayacaktır. Genellikle domain konusunda ön plana çıkan gelişmiş firmaların hosting paketleri maalesef yeterli hız kriterlerini sağlayamamaktadır.

Türkiye lokasyon sunucu firmaları arasında Cenuta ve Odeaweb şirketlerinin WordPress Hosting paketleri şiddetle tavsiye edilmektedir.

Hızlı ve Etkili WordPress Tema Seçimi

WordPress Site Hızlandırma işlemin bir diğer önemli noktası ise doğru tema seçimidir. GeneratePress ve Astra gibi WordPress temaları birçok uzman tarafından tavsiye edilen WordPress temalarıdır. Diğer yandan, kodlama açısından kötü WordPress temalarının optimizasyonu da oldukça uğraştırıcıdır.

Elementor Pro ve WP Bakery gibi eklentilere ihtiyaç duyan veya JNews gibi beraberinde birçok eklentinin kurulmasının zorunlu koşulduğu WordPress temalarının optimizasyonunu sağlamak oldukça zordur. O yüzden hızlı bir yanıt veren siteye sahip olmak istiyorsanız GeneratePress ve Jannah gibi kendini kanıtlamış temaları tercih etmeniz önemlidir.

WordPress Site HızlandırmaPin
WordPress Site Hızlandırma

WordPress Cache Eklentileri ve CSS-JS Sıkıştırması

WordPress’de başarılı birçok Cache eklentisi bulunmaktadır. Hosting’iniz Litespeed tabanlıysa sizde Litespeed Cache eklentisini tercih edebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra Javascript, HTML ve CSS dosyalarını eklenti üzerinden sıkıştırmalı ve LazyLoad seçeneğini de aktif etmelisiniz.

Litespeed Cache eklentisinin Dasboard bölümünde tüm Cache bölümleri aktif olmalıdır. Aksi takdirde hız puanlarınız oldukça düşük olacaktır. Yine ayarları deneme yanılma yoluyla kendiniz bulmalısınız çünkü her temada Litespeed Cache ayarları birbirinden farklıdır.

Plesk + Nginx sunucularda ise Wp-Rocket başarılı sonuçlara imza atmaktadır. Bu eklentinin kullanımı ve ayarları, Litespeed Cache’e oranla çok daha basittir. Yine Perfmatters gibi varlık yönetim araçları da Cache eklentileriyle uyumlu çalıştığı için WordPress Site Hızlandırma konusunda başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Görsel Optimizasyonun Doğru Yapılması

WordPress yazı içlerinde veya ana sayfada kullanılan görsellerin doğru optimize edilmesi önemli bir konudur. Her ne kadar Smush ve Imagify gibi başarılı WordPress görsel optimizasyon eklentileri olsa da görsellerin manuel bir optimizasyonunun yapılması gerekmektedir.

En iyi görsel optimizasyon PNG yerine JPG formatının kullanılmasıdır.

WebP Formatına Geçiş

Google Pagespeed Insight aracının da aradığı bir metrik olan WebP formatı sayesinde WordPress Site Hızlandırma noktasında ciddi bir yol kat edebilirsiniz. Bu işlem için WordPress’de “WebP Express” eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde Pagespeed aracında çok daha iyi bir sonuç elde edebileceksiniz.

Resimleri WebP Formatına Çevirin

Wordpress Site Hızının Ölçümü

PageSpeed Insights adlı Google aracından sitenizin hızını ölçümleyebilirsiniz. Burada site hızınız ölçümlendikten sonra düzeltmeniz gereken ayarlar tek tek belirtilmiştir. Bizim web sitemiz olan KOZBA’nın site hız puanı hem masaüstü hem de mobilde oldukça hızlıdır. Bu durumun ise sebepleri aşağıda listelenmiştir;

 • Hosting – Sunucu Hızı
 • Sitedeki sorgu sayısının az olması
 • Reklam kodlarının bulunmaması

Hosting olarak Litespeed altyapısına sahip bir hosting tercih ettiğimiz için aynı zamanda Wordpress’de de Litespeed Cache adlı eklentiyi kullandığımız için web sitemizin hız puanı oldukça yüksektir. Diğer yandan, sayfamızda sorgu sayısı da oldukça azdır. Sitemizde reklam bulunmamaktadır. Yine Ana sayfada sadece 10 içerik listelenmektedir ve Kategoriler dışında da herhangi bir bileşen bulunmamaktadır. Ana sayfada sorgu sayısı yani bileşen, içerik, resim ve diğer sorgular arttıkça sitenin hız puanı da düşmekte ve WordPress Site Hızlandırma süreci aksamaktadır.

Statik öğeleri verimli bir önbellek politikasıyla yayınlayın

Statik Öğeleri Verimli bir önbellek politikasıyla yayınlayın sorunu WordPress Site Hızlandırma konusunda en sık karşılaşılan hataların başında gelmektedir. PageSpeed Insights aracında böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken şey “.htaccess” dosyanızın başına aşağıda yer alan kod dizinini eklemektir.

Aşağıdaki kodu eklemeden önce yedek almayı kesinlikle unutmayın.

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/json
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
</IfModule>
 
<IfModule mod_mime.c>
AddType font/opentype .otf
AddType application/font-woff .woff
AddType application/font-woff2 .woff2
AddType application/x-font-ttf .ttf
AddType application/vnd.ms-fontobject .eot
AddType image/svg+xml .svg
</IfModule>
 
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType application/javascript "access plus 6 months"
ExpiresByType application/vnd.ms-fontobject "access plus 6 months"
ExpiresByType application/xhtml+xml "access plus 10 minutes"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 6 months"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 6 months"
ExpiresByType application/x-woff "access plus 6 months"
ExpiresByType application/x-woff2 "access plus 6 months"
ExpiresByType font/otf "access plus 6 months"
ExpiresByType font/ttf "access plus 6 months"
ExpiresByType image/gif "access plus 6 months"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 6 months"
ExpiresByType image/png "access plus 6 months"
ExpiresByType image/svg+xml "access plus 6 months"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 6 months"
ExpiresByType text/css "access plus 6 months"
ExpiresByType text/html "access plus 10 minutes"
ExpiresByType text/javascript "access plus 6 months"
ExpiresByType video/x-flv "access plus 6 months"
</IfModule>
 
<IfModule mod_headers.c>
<FilesMatch "\\.(ico|jpe?g|png|gif|swf)$">
Header set Cache-Control "max-age=14515200, public"
</FilesMatch>
<FilesMatch "\\.(css)$">
Header set Cache-Control "max-age=14515200, public"
</FilesMatch>
<FilesMatch "\\.(js)$">
Header set Cache-Control "max-age=14515200, public"
</FilesMatch>
<FilesMatch "\.(ttf|otf|eot|woff|woff2|svg)$">
Header set Cache-Control "max-age=14515200, public"
</FilesMatch>
</IfModule>

WP Meteor Eklentisi

WP Meteor eklentisi de WordPress Site Hızlandırma konusunda size yardımcı olacaktır. WordPress Eklentiler bölümünde ilgili eklentiyi bulun ve yükleyin. Ardından eklentinin ayarlarını yapılandırın.

Doğru 301 Yönlendirmesi

Günümüzde neredeyse tüm web siteleri HTTPS formatında yayın yapmaktadır. HTTP’den HTTPS’ye geçiş 301 işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemde WordPress Site Hızlandırma noktasında az fakat etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bu işlemi doğru uyguladığınızda site hız puanlarınız artacak Really Simple SSL gibi eklentileri kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

www olmayan siteler için

# BEGIN Redirects
RewriteEngine On
# 301 redirect www to non-www
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://%1/$1 [R=301,L]
# 301 redirect to https
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
# END Redirects

www olan siteler için

# BEGIN Redirects
RewriteEngine On
# 301 redirect to www
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ https://www.%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
# 301 redirect to https
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
# END Redirects

WordPress kategorimizde WordPress Site Hızlandırma tarzında benzer içerikleri bulabilirsiniz.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.

“WordPress Site Hızlandırma 2022” üzerine 11 yorum

 1. Merhaba hocam efsane bir yazı olmuş ellerin dert görmesin.
  Cache eklentilerinin ilk kez sunucu veya hosting paketine göre kullandığını bu makalede okudum.
  Blog siteleri olanlar için mükemmel bir yazı Google AMP desteği yavaş yavaş kalkmakta ve
  wordpress gutenberg gerçekten hızlı sonuçlar veriyor ama söyle bir durum söz konusu hocam gerçekten kurumsal ve işlevsel siteler için günümüzde elementor gibi eklentilere ihtiyaç duyulmakta belki gelecekte gerçekten wordpress gutenberg efsanevi tasarımlar olusacaktir ellerin dert gormesin bol bol yazılarını bekliyoruz sağlıcakla kal

  Cevapla
  • Gutenberg ile tasarım yapılabiliyor hocam belki çok profesyonel değil fakat yapılabiliyor.
   GeneratePress + GenerateBlocks + PostX eklentileri ile profesyonel olmasa da güzel tasarımlar yapabiliyoruz.
   Bknz. kozba.net

   Benim hiç yazılım bilgim yok, olsa çok daha profesyonel bir site haline gelir.

   Cevapla
   • Kesinlikle hocam tasarımlar olabiliyor generate olsun Astra olsun kadence olsun en popüler temalar ve hepsinin kendine özel blokları bulunmakta ve hepsinin ayrica elementor vs builderlar içinde tasarımlar bulunmakta ilerde dahada gelişecek umarım en kısa zamanda generate temasınıda deneyimlerim sizi sürekli takip ediyorum. Cevabınız için çok teşekkür ederim

    Cevapla
 2. Selamlar, yazınızda “…WodPress Site Hızlandırma işleminde sunucu ile Cache eklentisinin uyumu çok önemlidir.” şeklinde bir satır arası notunuz var.

  Daha sonrasında “Türkiye lokasyon sunucu firmaları arasında Cenuta ve Odeaweb şirketlerinin WordPress Hosting paketleri şiddetle tavsiye edilmektedir.” şeklinde belirtmişsiniz.

  Görüşlerinizden sonra sorum şu, Cenuta WP paketleri için hangi cache eklentisi uygundur?

  Cevapla
  • Cenuta’da Litespeed Cache eklentisi uygun çünkü WordPress Hosting paketlerinde firma Litespeed altyapısı sunuyor.
   Cenuta bir örnekti, daha da iyi firmalar mevcut.

   Cevapla
 3. Hem youtube hemde bu blog siteni yakından takip ediyorum. Çok yararlı bilgiler veriyorsun. Litespeed Cache,EWWW Image Optimizer iki eklenti sayesinde sitem 75 den 97 çıktı. Mobil tarafı 50den 75 çıktı. Mobil için önerdiğiniz bir eklenti var mıdır?

  Cevapla
 4. Mükemmel bir makale olmuş severek okuyorum yazdıklarınızı sizleri de takip ediyorum güzel bir site

  Cevapla
 5. Tebrik ederim çok güzel bir içerik olmuş. Ayhan hocamdan duydum sizi. Tekrar yola çıktık bakalım. Gerçekten ilham veriyorsunuz.

  Cevapla
Yorum yapın

2