WordPress Site Hızlandırma 2023

CSA Digital

WordPress Site Hızlandırma ile ilgili sizler için rehber niteliğinde bir içerik hazırlamaya çalıştık. WordPress, birçok açıdan müthiş bir script olsa da doğru hosting hizmetinin alınmaması veya tasarımsal açıdan müthiş fakat hız konusunda kötü bir temanın seçilmesiyle yavaş çalışan bir script haline gelmektedir.

WordPress Site Hızlandırma profesyonellik gerektirmekle birlikte bu işin temelde üç farklı aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar;

 • Sunucu,
 • Tema,
 • Sunucuya uygun Cache – Hızlandırma eklentisinin kurulmasıdır.

Aşağıda anlatacağımız adımlara geçmeden önce detaylı bir yedek almanızda fayda var.

WordPress Site Hızlandırma Neden Önemlidir?

Bir web sitesinin hızlı yanıt vermesi;

 • Google’da reklam çıkan işletmelerin TBM’sini yani reklam maliyetlerini azaltmaktadır.
 • Önemli Web Verileri, Google tarafından kabul edilmiş bir sıralama faktörü olduğu için bu metriği sağlamak sıralamada size + değer katacaktır.
 • WordPress Site Hızlandırma temelde kullanıcı deneyimine büyük katkı sağladığı için web sitenizdeki ziyaretçiler / müşteriler sayfalarınız arasında daha iyi bir deneyim kazanacak ve bu da dolaylı olarak sıralamalarınıza olumlu yansıyacaktır.

Yanlış anlaşılmamak adına belirtmekte fayda var; arama motorunda ilk sıralarda yer almak için sayfa hızı veya Önemli Web Verileri tek başına yeterli değil.

Yapılan son güncelleme ile birlikte Search Console’da yer alan Önemli Web Verileri bölümü oldukça önem kazanmıştır. Web sitenizin buradan başarılı bir şekilde geçebilmesi için WordPress Site Hızlandırma işlemini doğru bir şekilde yapmalısınız.

YouTube video

Wordpress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Hızlandırma işlemini daha kolay anlayabilmeniz adına aşama aşama bölümlendirdik.

Önemli Web VerileriPin
Önemli Web Verileri

1- Test Araçlarını Doğru Analiz Etmek

Site Hız ölçüm araçları arasında;

Bu dört araçtan da sonuçları almalı ve sonuçlar arasında analiz yapabilmelisiniz. Pagespeed Insights aracı üzerinden gidersek;

 • LCP,
 • CLS,
 • FID gibi alanlar Önemli Web Verilerinin 3 temel metriğidir.

Bu metriklerde “Turuncu” ve “Kırmızı” gibi alanlarla karşılaşılması Search Console aracına uyarı düşürecek ve “Başarısız Oldu” ifadesi ile sizi karşı karşıya bırakacaktır.

Önemli Web Verileri bölümünde “Başarılı Oldu” veya “Başarısız Oldu” gibi verilerin oluşması için sitenin hit yani ziyaretçisinin olması gerekmektedir. Google buradaki verileri Pagespeed Laboratuvar testi değil kullanıcılar üzerinden toplamaktadır.

2- Doğru Sunucunun Seçilmesi!

WordPress Site Hızlandırma işlemi için test aşamasından sonra ikinci yapmanız gereken kaliteli bir yer sağlayıcı seçmektir. Yabancı firmalar arasında;

 • Kinsta,
 • Cloudways ve Hetzner gibi şirketler ön plana çıkmaktadır.

Hız noktasında ise ülkemizde;

 • Odeaweb,
 • Gofasthosting firmaları benim belirli periyotlarda çalıştığım ve sunucuları oldukça hızlı yanıt veren şirketlerin başında gelmektedir.
Önemli Web Verileri - WordPress TemasıPin
Önemli Web Verileri – WordPress Teması

3- Doğru Tema / Yazılım Seçimi

WordPress Site Hızlandırma işleminin üçüncü aşaması ise doğru tema seçimidir. GeneratePress bu noktada blog siteleri için en önemli alternatiftir. Beraberinde 10 tane eklenti ile çalışan veya Elemantor gibi eklentilere ihtiyaç duyan temalar maalesef hızlı değildir. Kurumsal tarafta ise Kadence teması bu yıl itibariyle ön plana çıkan ve hız noktasında neredeyse kusursuz bir temadır.

Cache EklentisiPin
Cache Eklentisi

4- Cache Eklentisi ve Hız Optimizasyon Eklentileri

WordPress Site Hızlandırma / Cache Eklentileri olan Litespeed Cache, Fastest Cache, Autoptimize ve WP Rocket gibi cache eklentileri de sunucuya göre kurulmalıdır. Cache eklentileriyle birlikte çalışan ve Asset Manager görevi gören Perfmatters gibi eklentilerde müthiş başarılı sonuçlar vermektedir.

Örneğin, Openlitespeed Sunucularda WP Rocket verimli bir şekilde çalışmamaktadır. Bu yüzden WodPress Site Hızlandırma işleminde sunucu ile Cache eklentisinin uyumu çok önemlidir. Plesk + Nginx sunucularda genellikle WP-Rocket müthiş performans gösterirken bu sunucularda da Litespeed Cache sınıfta kalmaktadır.

Şuanda web sitem olan KOZBA.ORG web sitesinde Litespeed Cache + Perfmatters eklentilerini kullanmaktayım. Litespeed Cache ücretsiz iken Perfmatters lisansa tabi bir üründür.

Perfmatters’ı temin etmek için bizlerle İletişime geçebilirsiniz.

5- Görsel Optimizasyonun Doğru Yapılması

WordPress yazı içlerinde veya ana sayfada kullanılan görsellerin doğru optimize edilmesi önemli bir konudur. Her ne kadar Smush ve Imagify gibi başarılı WordPress görsel optimizasyon eklentileri olsa da görsellerin manuel bir optimizasyonunun yapılması gerekmektedir.

En iyi görsel optimizasyon PNG yerine JPG formatının kullanılmasıdır. WEBP formatı da Google’ın desteklediği ve talep ettiği bir formattır.

Canva PRO içeriğimizden de optimize görseller hazırlayabilirsiniz.

KOZBA.ORG

6- WebP Formatına Geçiş

Google Pagespeed Insight aracının da aradığı bir metrik olan WebP formatı sayesinde WordPress Site Hızlandırma noktasında ciddi bir yol kat edebilirsiniz. Bu işlem için WordPress’de “WebP Express” eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde Pagespeed aracında çok daha iyi bir sonuç elde edebileceksiniz.

Resimleri WebP Formatına Çevirin

7- Doğru 301 Yönlendirmesi

Günümüzde neredeyse tüm web siteleri HTTPS formatında yayın yapmaktadır. HTTP’den HTTPS’ye geçiş 301 işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemde WordPress Site Hızlandırma noktasında az fakat etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bu işlemi doğru uyguladığınızda site hız puanlarınız artacak Really Simple SSL gibi eklentileri kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

www olmayan siteler için

# BEGIN Redirects
RewriteEngine On
# 301 redirect www to non-www
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://%1/$1 [R=301,L]
# 301 redirect to https
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
# END Redirects

www olan siteler için

# BEGIN Redirects
RewriteEngine On
# 301 redirect to www
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ https://www.%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
# 301 redirect to https
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
# END Redirects

8- WordPress Autoload Sorgularını Yok Edelim

WordPress’te bir eklenti kurdunuz ve kaldırdınız. Bunun Database tarafında kalıntılarının olacağını asla unutmayın. İşlem öncesinde kesinlikle yedik alın!

YouTube video

Videolu anlatım sayesinde Database’de yük yaratan ve her işlemde karşınıza çıkan otomatik sorguları yok edebilirsiniz.

9- JAVA Delay ve WP Meteor Eklentisi

WP Meteor eklentisi de WordPress Site Hızlandırma konusunda size yardımcı olacaktır. WordPress Eklentiler bölümünde ilgili eklentiyi bulun ve yükleyin. Ardından eklentinin ayarlarını yapılandırın.

WordPress kategorimizde WordPress Site Hızlandırma tarzında benzer içerikleri bulabilirsiniz.

Javascript, WordPress’i en çok yavaşlatan öğelerin başında gelmektedir. Her web sitesinde tavsiye etmesek de Javascript Delay işlemi birçok web sitesinde başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

“WordPress Site Hızlandırma 2023” üzerine 13 yorum

 1. Merhaba hocam efsane bir yazı olmuş ellerin dert görmesin.
  Cache eklentilerinin ilk kez sunucu veya hosting paketine göre kullandığını bu makalede okudum.
  Blog siteleri olanlar için mükemmel bir yazı Google AMP desteği yavaş yavaş kalkmakta ve
  wordpress gutenberg gerçekten hızlı sonuçlar veriyor ama söyle bir durum söz konusu hocam gerçekten kurumsal ve işlevsel siteler için günümüzde elementor gibi eklentilere ihtiyaç duyulmakta belki gelecekte gerçekten wordpress gutenberg efsanevi tasarımlar olusacaktir ellerin dert gormesin bol bol yazılarını bekliyoruz sağlıcakla kal

  Cevapla
  • Gutenberg ile tasarım yapılabiliyor hocam belki çok profesyonel değil fakat yapılabiliyor.
   GeneratePress + GenerateBlocks + PostX eklentileri ile profesyonel olmasa da güzel tasarımlar yapabiliyoruz.
   Bknz. kozba.net

   Benim hiç yazılım bilgim yok, olsa çok daha profesyonel bir site haline gelir.

   Cevapla
   • Kesinlikle hocam tasarımlar olabiliyor generate olsun Astra olsun kadence olsun en popüler temalar ve hepsinin kendine özel blokları bulunmakta ve hepsinin ayrica elementor vs builderlar içinde tasarımlar bulunmakta ilerde dahada gelişecek umarım en kısa zamanda generate temasınıda deneyimlerim sizi sürekli takip ediyorum. Cevabınız için çok teşekkür ederim

    Cevapla
 2. Selamlar, yazınızda “…WodPress Site Hızlandırma işleminde sunucu ile Cache eklentisinin uyumu çok önemlidir.” şeklinde bir satır arası notunuz var.

  Daha sonrasında “Türkiye lokasyon sunucu firmaları arasında Cenuta ve Odeaweb şirketlerinin WordPress Hosting paketleri şiddetle tavsiye edilmektedir.” şeklinde belirtmişsiniz.

  Görüşlerinizden sonra sorum şu, Cenuta WP paketleri için hangi cache eklentisi uygundur?

  Cevapla
  • Cenuta’da Litespeed Cache eklentisi uygun çünkü WordPress Hosting paketlerinde firma Litespeed altyapısı sunuyor.
   Cenuta bir örnekti, daha da iyi firmalar mevcut.

   Cevapla
 3. Hem youtube hemde bu blog siteni yakından takip ediyorum. Çok yararlı bilgiler veriyorsun. Litespeed Cache,EWWW Image Optimizer iki eklenti sayesinde sitem 75 den 97 çıktı. Mobil tarafı 50den 75 çıktı. Mobil için önerdiğiniz bir eklenti var mıdır?

  Cevapla
 4. Mükemmel bir makale olmuş severek okuyorum yazdıklarınızı sizleri de takip ediyorum güzel bir site

  Cevapla
 5. Tebrik ederim çok güzel bir içerik olmuş. Ayhan hocamdan duydum sizi. Tekrar yola çıktık bakalım. Gerçekten ilham veriyorsunuz.

  Cevapla
 6. Merhaba bir soru sormak istiyorum test sonucunda puanlar yüksek fakat sürekli veri yok hatası alıyorum bunu nasıl düzeltebilirim yani ne başarılı ne de başarısız sadece veri yok yazıyor

  Cevapla
Yorum yapın

2