Pırlanta Nedir?

Pırlanta, elmas madeninden elde edilmektedir. Elmasın belli bir formda kesilmesi ile pırlanta oluşur. Kadınların kullanmaktan çok hoşlandıkları ziynet eşyaları arasında pırlanta yüzük bulunmaktadır. Bu yüzükler ise elmasın özel bir formda kesilmesi ile oluşan taşlardan imal edilmektedirler. Türkiye’de pırlantalar genellikle beyaz renkli olarak tercih edilmektedir. Bunun yanında her rengi bulunmaktadır. Renkleri D ile Z harfi arasında sınıflandırılmıştır. H ile D arasındaki renkler beyazdır ve alınmasında sıkıntı yoktur.

 Her pırlantanın eşsiz olduğu bilinmektedir. Bunun yanında tecrübesiz kişiler için tümü aynıdır. Oysa pırlantaları birbirinden ayıran dört özellik bulunmaktadır. Bu özellikler aynı zamanda yapılan takının değerinin de belirlenmesinde etkili olmaktadır. Pırlantaların birbirinden ayrılmasını ve değer kazanmasını sağlayan özellikler şu şekildedir.

  • Karat
  • Renk
  • Berraklık
  • Kesim

Pırlantada Karat Nedir?

Pırlantaların ağırlık birimi olarak karat belirlenmiştir. Pırlanta alırken kaç karat olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Örneğin tektaş pırlanta yüzük alırken ağırlığı 0.30 karat olabilmektedir. Bunun yanında bazı zamanlarda 0,30 santim olarak da belirtilir. Ama bunun uzunluk ile bir alakası yoktur. Karatın yüzde bir ağırlığı olarak kabul edilmektedir. Burada yine ağırlığı ifade etmek için kullanılır.

Pırlantanın değerini belirleyen özellikleri arasında içinde bulunan minerallerin miktarı da öne çıkmaktadır. Elmas doğada milyonlarca yılda oluşan kıymetli bir madendir. Oluşumu sırasında içine çeşitli mineraller karışır ve bunlara doğanın parmak izleri denilmektedir. Pırlantanın içindeki doğanın izleri ne kadar az ise o kadar kıymetlidir.

Pırlanta Takılar Satılırken Zarar Edilir mi?

Pırlanta kolye ve diğer takılar takmak için alınıyor olsa da aslında iyi birer yatırım aracıdırlar. Tüm madenler gibi pırlantanın da değeri sürekli artmaktadır. Bu sayede alınan takıların değeri de artar. Satılması sırasında sadece işçilik olarak ödenen miktarın geri alınması mümkün olmaz. Uzun vadeli bir yatırım olarak düşünüldüğünde alınan miktardan yüksek fiyata satılacağı açıkça görülmektedir.

Koçak en kaliteli pırlantaları müşterilerine sunmaktadır. İçlerinde doğanın parmak izlerinin az olduğu değerli pırlantalar her zevke uygun takılarda kullanılıyor. Yuvarlak ya da baget kesin olarak yüzük, kolye ve küpelerde kadınların güzelliklerine güzellik katıyor.

Yorum yapın

1