Japonya Asgari Ücret – 2023 – Farklı Dünyanın İnsanları!

CSA Digital

Japonya Asgari Ücret konusunu inceleyeceğimiz içeriğimizde aynı zamanda Japonya Alım Gücü ve Ekonomik durumu da sizler için inceleyeceğiz. Adalar ülkesi olan Japonya dünyanın en büyük ekonomilerinin de başında gelmektedir. Japon Yeni TL ve Dolar gibi para birimlerine oranla düşük olmasına rağmen Japon halkının alım gücü oldukça yüksektir.

Japonya Asgari Ücret saatlik bazda 1000 Yen civarında olmakla birlikte bu rakam yaklaşık olarak 7,74 dolara denk gelmektedir. Kültürüne bağlı bir halk olan Japonlar kendi coğrafyalarının kadim halkları arasındadır. G7, G8 ve G20 gibi ekonomik toplulukların üyesi olan Japonya özellikle teknoloji konusunda büyük güç olarak kabul edilmektedir.

8.03.2023 tarihi itibariyle 1000 yen yaklaşık olarak 137 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Wikipedia‘nın GSTİH verilerine göre Japonya dünyanın en iyi ilk 4 ekonomisi arasında gösterilmektedir. İkinci dünya savaşından yenik ayrılmalarına rağmen Japonlar kısa sürede yapmış oldukları teknolojik hamlelerle dünyanın sayılı ekonomisi arasına girmeyi başarmıştır.

Japonya Asgari ÜcretPin
Japonya Asgari Ücret

Japonya Asgari Ücret 2023

Japonya Asgari Ücret 2023 itibariyle saatlik olarak yaklaşık 1000 Yen civarındadır. Japonya’da Asgari Ücret günlük periyotta ise 8000 Yen seviyesindedir. Aylık ise yaklaşık olarak 180 bin Yen seviyesinde olmakla birlikte bu miktar da 1500 doların üzerindedir.

Japonya Saatlik Asgari Ücret7,74 Dolar119 Türk Lirası7,43 Euro
Japonya Günlük Asgari Ücret62 Dolar952 Türk Lirası59 Euro
Japonya Aylık Asgari Ücret1393 Dolar21.565 Türk Lirası1337 Euro

Japonya’da resmi çalışma saati 8 saat olmakla birlikte ülkenin asgari ücretli çalışma oranı sadece %4’tür. İnsanların çoğunluğu asgari ücretin üzerinde kazandığı içinde Tokyo dışındaki şehirlerde yaşam oldukça kolaydır. Japonya’da bir doktor asgari ücretin 4 katını kazanırken, öğretmenler ise 2 katını kazanmaktadır.

Japonya Nasıl Bir Yer?

Adalar ülkesi olan Japonya’nın yüzölçümü yaklaşık olarak 377.973 km2‘dir. Japonlara göre ülkenin adı Japonya değil Nihon yani Güneşin yükseldiği yer. Güneş yaz ortasında 4.30’da doğmaktadır ve ülkemizle arasında 6 saatlik bir fark bulunmaktadır.

***

Japonya’nın toplam nüfusu 127 milyon olmakla birlikte şehirlerin yoğun olmasının sebebi nüfusun %93’ünün toprakların sadece %20’sinde yaşamasıdır. Dağlık ve adalardan oluşan bir ülke olsalar da ulaşım oldukça gelişmiştir. Otoyollar evlerin arasından geçmektedir.

***

Trenlerin ortalama gecikme süresi sadece 18 saniyedir. Osiyalar ise bu trenlerde kapıda kalan insanları içeriye ittirmekle görevlidir 🙂 Japonların süper hızlı treni olan Maglev yaklaşık olarak 603 km/s hızda seyir yapmaktadır.

***

Sürekli çalışan ve hareket eden bir ülke olan Japonya oldukça canlı ve iş kolik bir nüfusa sahiptir. Japonya’da kiralar oldukça yüksektir bu yüzden de internet kafelerde günlük olarak kalan insanlar bile bulunmaktadır.

***

Japon nüfusunun %98.1’i Japon, %0.5’i Koreli, %0.4’ü Çinli kalan yüzdelik kısım ise diğer ülkelerdir. Aynı zamanda Japonya dünyanın en çok yaşlı nüfusuna sahipte ülkesidir.

Şehirlere Göre Japonya Asgari Ücret 2023

Japonya’da şehirlere göre asgari ücret farklılık göstermektedir. Saatlik asgari ücret en yüksek Tokya’da (1100 Yen) olmakla birlikte burayı Kanagawa (1050 Yen) izlemektedir. Japonya’daki en düşük asgari ücret ise Kochi (850 Yen) ve Okinawa’da verilmektedir.

  • 1 Japon Yeni: 0,13 TL
  • 1 Japon Yeni: 0,0073 Dolar
  • 1 Japon Yeni: 0,0072 Euro yapmaktadır.

Japonya Asgari Ücretle Çalışan Sayısı

Japonya’da asgari ücretle çalışan sayısı son derece azdır. Japonya Asgari Ücret ile geçim zor olduğu için ülkedeki birçok iş grubu bu ücretin çok üzerinde maaş almaktadır. Japonya Asgari Ücret aylık bazda 180 bin yen olsa da ülkenin maaş ortalaması yaklaşık olarak 300 bin yendir.

Japonya’da en çok maaş alan meslekler;

Japonya Doktor Maaşı950.000 Yen
Japonya Diş Hekimi Maaşı1.200.00 Yen
Japonya Avukat Maaşı750.000 Yen

Japonya Ev Kiraları ne kadar?

Japonya’da ortalama ev kiraları aylık periyotta 50 bin ila 70 bin yen arasında değişmektedir. Bu rakamı belirleyen temel faktörler ise evin büyüklüğü ve konumudur. Japonya’daki birçok ev ülkemize oranla çok daha küçüktür.

Japonya Alım Gücü

Japonya’da alım gücü diğer ülkelere oranla genellikle yüksektir. Doğu Asya’nın en güzel ülkeleri arasında yer alan Japonya’da ev kiraları aylık bazda yaklaşık olarak 100 bin Yen ile 300 bin Yen arasında değişmektedir. Ülkenin nüfusu yüksek olduğu için evlerin genişliği Türkiye’ye oranla dardır.

Ulaşımın kolay olduğu ülkede ulaşım maliyetleri yüksektir. Neredeyse her köşe başında tren istasyonlarının olduğu ülkede taksi maliyetleri yüksektir.

Japonya’da Asgari Ücret Kaç Yen

Japonya’da asgari ücret yaklaşık olarak 180 bin yen civarındadır. Ülkede resmi çalışma günü 5 gün iken, günlük çalışma saati ise 8 saattir. Japonya Asgari Ücret çalışma oranı %4 olmakla birlikte ülkenin büyük çoğunluğu bu maaşın üzerinde kazanmaktadır.

Japonya’da Asgari Ücret Kaç Dolar

Japonya Asgari Ücret 2023 yılı itibariyle 1400 dolar seviyesindedir. Diğer yandan, doktorlar 7350 dolar kazanırken, öğretmenler ise ortalama 3095 dolar kazanmaktadır.

Japonya’da Asgari Ücret 2021 Yılı

Tüm dünyada yaşanan enflasyondan az da olsa Japonya’da etkilenmiştir. 2021 yılında Japonya’daki asgari ücret yaklaşık olarak 950 Yen seviyesindeydi ki bu rakama bu yıl 100 yenlik bir artış yapıldı.

Japonya NüfusuPin
Japonya Nüfusu

Japonya Nüfusu 2023

2023 yılı itibariyle Japonya’nın nüfusu 125,8 milyondur. Dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alırken, en yakın takipçisi Rusya’nın ise 144 milyon nüfusu bulunmaktadır.

Japonya Başkenti

Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. Tokyo’nun aktif nüfusu 39 milyondan fazladır. Dünya’nın da en kalabalık kent olarak kabul edilmektedir.

Japonya BayrağıPin
Japonya Bayrağı

Japonya Bayrağı

Japonya Bayrağının şekli beyaz bir zeminin üzerine konulmuş kırmızı bir dairedir. Kırmızı daire, doğan güneşi simgelemektedir. Güneş, Japon mitolojisinde Amaterasu’yu simgelemekle birlikte hanedanın anasıdır.

Japonya Depremi

Japonya sıklıkla depremlerin yaşandığı bir ülke olmakla birlikte son olarak 16 Mart 2022 tarihinde deprem gerçekleşmiş ve bu deprem 4 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Depremler ülkesi olan Japonya’da depremin akabinde 2 milyondan fazla ev elektriksiz kalmıştır.

Japonya’daki Köpek Adam!

Sosyal medyada büyük ilgi gören bu olayda Japonya’da köpeğe benzemek isteyen bir kişi 260 bin dolar para harcamıştır. Tabi ki bu bir kostüm olsa da bu olay sosyal medyada çok fazla ilgi görmüştür.

Japonya Başbakanı Abe

Japonya’nın başbakanı Şinzo Abe için geçtiğimiz günlerde devlet töreni düzenlendi. Bir suikast sonucu hayatını kaybeden Abe’nin suikastı arkasındaki sır perdesi henüz aralanamadı.

Yorum yapın

1