ABD Asgari Ücret – 2023 – Rüya mı, Gerçek mi?

CSA Digital

ABD Asgari Ücret içeriğimizde birçok kişi tarafından merak edilen bir konuya en iyi şekilde yanıt vermeye çalışacağız. 2023 yılı itibariyle ABD’de saatlik asgari ücret tutarı 10 ila 14 dolar arasında değişmektedir. Diğer yandan, ABD eyalet sistemiyle yönetildiği için her eyaletteki asgari ücret tutarı farklıdır.

Dünyanın süper güçleri arasında yer alan ABD’de asgari ücret ile yaşanabilir mi, sorusu da içeriğimizin devamında yer vermeye çalışacağız. Bir ülkenin vatandaşlarının alım gücünü belirleyen faktörler arasında yer alan Asgari Ücret belirlenirken birçok farklı denklem değerlendirilmektedir. Ülkedeki enflasyon, kira gideri ve temel ihtiyaçlar bu tutar üzerinde direkt olarak etkilidir.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin başında gelen ABD’de 80 milyondan fazla çalışan bulunmaktadır. Bu çalışanların haklarını korumak için belirli aralıklarla (genellikle yıllık) asgari ücret açıklanıyor. Yıl içerisinde FED başta olmak üzere ekonomiyle ilgili kurumların açıkladığı veriler baz alınarak genel bir ücret belirlenmektedir. Özellikle o yıl içinde açıklanan enflasyon rakamları, asgari ücretin belirlenmesinde temel rol oynamaktadır.

ABD Asgari Ücret 2023

ABD asgari ücret 2023 senesinde artış göstermiştir. Bu artış, yukarıda bahsettiğimiz gibi enflasyon ve diğer ekonomik veriler baz alınarak açıklanmıştır. Ancak ABD için asgari ücret rakamının ülke içerisinde büyük değişkenlik gösterdiğini söylemek gerek. Bunun en büyük sebebi de eyalet sistemiyle yönetiliyor olmasıdır. Eyalet sistemiyle birlikte her eyalet dış işlerinde ulusal kararlara bağlıyken iç işlerinde kendi kararlarını uygulayabiliyor.

ABD Asgari Ücret Saatlik7 ila 15 Dolar
ABD Asgari Ücret Aylık1200 ila 2400 Dolar
ABD Asgari Ücret Yıllık14000 ila 30000 Dolar

Bu doğrultuda asgari ücret, her eyalette farklılık göstermektedir. Her eyalet kendi enflasyonunu ve dinamiklerini göz önüne alarak bir tutar belirlese de Beyaz Saray ve Senato tarafından eyaletlere sağlanan bütçe de bu konuda çok önemli bir faktördür. Buna göre asgari ücret 1200 dolardan başlayıp ilgili eyalete göre 2400 dolara kadar çıkabilmektedir. Aralığın oldukça geniş olduğu düşünülebilir ancak gerçekten her eyaletteki enflasyon ve alım gücü birbirinden çok farklıdır. Bu da doğal olarak asgari ücretin değişkenlik göstermesine neden olmaktadır.

ABD Asgari Ücret 2022Pin
ABD Asgari Ücret 2022

ABD Asgari Ücret Kaç Dolar?

ABD’de genellikle kazançlar aylık değil yıllık olarak belirlenmektedir. Birçok eyalette belirlenen haftalık çalışma saati süresi 40’tır. Adil Çalışma Standartları Yasası (FLSA)’ya göre asgari ücret minimum saatlik olarak 7,25 dolar olmalıdır.

Florida10 Dolar
Minnesota10,33 Dolar
New York13,20 Dolar
New Jersey13 Dolar
Ohio9,30 Dolar
Pennsylvania7,25 Dolar

ABD’de çalışan bazı meslek grupların maaşları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Mühendis4000 ila 15000 Dolar
Öğretmen4000 ila 15500 Dolar
Doktor7000 ila 35000 Dolar
Mimar4000 ila 15000 Dolar
Çocuk Bakıcısı2500 ila 12000 Dolar

ABD Asgari Ücret içeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi saatlik ücret minimum 7,25 dolar olmalıdır. Bu tutar eyalete ve kişiye bağlı olarak 15 dolara kadar çıkabilmektedir.

YouTube video

ABD Nasıl bir Ülke?

ABD toplamda 50 eyaletten oluşmakla birlikte her birinin kültürü ve insan yaşantısı neredeyse birbirinden farklıdır. ABD’de de ehliyet almak çok kolaydır ve 16 yaşında olan herkes başvuru yaptıktan sonra 2 saat içerisinde ehliyet alabilmektedir.

***

ABD’de araç fiyatları oldukça düşüktür ki Türkiye’de 1 milyonluk bir araç ABD’de yaklaşık olarak 40 – 50 bin Dolar seviyesindedir. ABD’de son yıllarda benzine zam gelse de benzin fiyatı ise hala daha yüksektir.

***

ABD’de bireysel silahlanma oldukça yaygındır ve ülkede 200 milyonun üzerinde silah bulunmaktadır. Bu silahlar arasında makineli tüfekler bile bulunmaktadır. Herhangi bir Amerikan vatandaşının ülkesinde keskin nişancı tüfeği bile bulunmaktadır.

***

ABD’de hayatta kalabilmeniz için yetenekli olmalı veya girişken olmalısınız. Aksi takdirde bu ülkede fırsatları yakalayabilmeniz çok olası değildir. Cinsel suçlu olan bir kişi farklı bir eyalete taşındığında bunu tüm komşularına bildirmek zorunludur.

***

ABD’de yüksek öğrenim ciddi maliyetlidir ve bursu olmayan kişilerin okul masraflarını karşılaması oldukça zordur. Diğer yandan, ABD’de birçok gıda maliyeti oldukça düşüktür. Kırmızın etin ortalama fiyatı 10 – 12 dolar arasında değişmektedir.

ABD Asgari Ücret Çalışma Oranı

ABD asgari ücret çalışma oranı da ülkeyle ilgili merak edilen bir başka konudur. Bildiğiniz üzere Türkiye’de çalışanların en az yüzde 50’si asgari ücretle çalışmaktadır. Ancak bu oran, ABD başta olmak üzere, Batı ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok yüksek bir orandır. ABD’de çalışanların büyük kısmı asgari ücretten yüksek rakamlar alır. Sadece yüzde 2-3 oranında çalışan, asgari ücret tutarı kadar maaş alır.

Diğer yandan, bu oranın içerisine ABD’de kaçak bir şekilde yaşayan kişiler dahil değildir.

Amerika’da bir işçi ne kadar maaş alıyor?

Bir ülkenin ekonomik durumunu gösteren en büyük husus şüphesiz işçilerin aldığı maaştır. Bir çalışan ne kadar yüksek maaş alıyorsa ülkede yaşayan insanların refahı o kadar yüksektir. Bu doğrultuda ABD ekonomisi hakkında bilgi edinmek isteyenler bir işçinin aldığı ortalama rakamı sorgulamaktadır. İşçi ücretlerinin yine eyaletler arası değişebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Ülkede çalışan bir işçi ortalama 2000 dolar maaş almaktadır. Bu maaş; bilgi, beceri ve yaşadığınız eyalete göre ciddi şekilde artabilir.

27.07.2022 FED Faiz Kararını Açıkladı!

Dün itibariyle alınan kararla birlikte Temmuz ayında FED 75 baz puan faiz artışına gitmiştir. Faiz tutarı ise %2,50’ye yükselmiştir. Bu da doların birçok para birimi karşısında değer kazanacağı anlamına gelmektedir. FED’in yıl sonuna kadar belirli periyotlarla faizi arttıracağı ön görülmektedir.

ABD Nüfusu

ABD’nin Nüfusu Dünya Bankası verilerine göre 2020 yılında 329,5 milyon olarak belirlenmiştir. Diğer yandan ABD’de çok fazla kaçak göçmen olduğu için bu rakamın çok daha fazlasının olduğu düşünülmektedir.

ABD Başkanı

ABD’nin resmi başkanı olan Joe Biden, Amerika Birleşik Devletlerindeki en silik başkanlar arasındadır. 79 yaşında olan Joe Biden sürekli yaptığı gaflar ve saçma açıklamalarıyla gündemde kalmaktadır.

Amerika’da 1 Aylık Asgari Ücret Ne Kadar?

ABD’de maaşlar haftalık çalışma saati üzerinden belirlenmektedir. ABD’nin birçok eyaletinde haftalık çalışma saati süresi 40 saattir. Saatlik asgari ücret tutarı ise minimum 7,5 dolar, maksimum 15 dolar olarak belirlenmiştir. ABD’de 1 aylık asgari ücret yaklaşık olarak 1200 ila 2400 Dolar arasında değişmektedir.

Yorum yapın

1