En Avantajlı Web Hosting Nasıl Seçilir?

CSA Digital

Hosting, internet ortamında web sitesi yayınlanmasına ve diğer internet kullanıcılarının web sitesindeki içeriklere hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlayabilmesine olanak sağlayan bir çevrim içi hizmettir. Hosting alanı satın aldığınızda sanal ortamda yayınladığınız görsel, ses, video, dosya ya da yazı gibi içerikler depolanarak saklanır. Diğer kullanıcılar da istedikleri zaman web sitenizi ziyaret ederek bu tür dosya içeriklerine erişim sağlayabilirler. Kısaca hosting, bu içeriklere erişim sağlanması, depolanması ve saklanması için sanal bir alan kiralamak olarak da bilinmektedir.

Web hosting alanının doğru ve etkili bir şekilde çalışması için teknolojiyi ve internet kaynaklarını kullanmak gerekir. Yüksek güvenlik önlemleri, sınırsız depolama alanları ve ziyaretçilerin güvenliğini üst düzeyde tutmak önemlidir. Hosting, Türkçe kavramı olarak web barındırma alanı olarak da bilinmektedir. Domain ile birlikte çalışan hosting, tarayıcı arama çubuğuna domain adı yazılarak arama yapıldığında web hosting sunucusu sayesinde web sitesinin içinde depolanan tüm verileri kullanıcıya sunar.

Bir web sitesi içerisinde içeriklerin depolanması ve saklanması işlemlerini tek başınıza yürütmeniz mümkündür. Ancak karşılaşılabilecek teknik sorunlar karşısında doğru çözümler üretebilmek için teknik bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle web siteniz için domain ve hosting satın alacağınız zaman uzman ekiplerin bulunduğu firmaları tercih etmelisiniz. Natro, gelişmiş kadrosu ve kaliteli hizmet anlayışı ile sizlere en uygun web hosting hizmetini sunmaktadır.

Türkiye'nin Hosting LideriPin
Türkiye’nin Hosting Lideri

Web Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Web hosting seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Web Alanı: Dijital ortamda web sitenizin ne kadar yer kaplayacağını belirleyerek ona uygun GB kapasitesinde bir alan satın almanız web sitenizin doğru ve kesintisiz çalışması için önemlidir.
  • Sunucu (Server): Hosting alanı satın alacağınız firmanın sunucularının donanım ve performans açısından yüksek kaliteye sahip olmasına dikkat etmeniz önerilir. Server performansı ne kadar yüksek ise web sitesinin çalışma performansı da aynı oranda yüksek olacaktır.
  • Süreklilik: Hosting alanının çalışma sürelerinin yüksek olması web sitesine gelen ziyaretçilerin kesintisiz hizmet almasını sağlar. Bu nedenle 7/24 aktif çalışma süresine sahip olmasına özen göster
  • Bant Genişliği: Veri miktarı, site trafiği ve aktarım hızı gibi unsurlar web sitesinin çalışmasında önemli etkenlerdir. Bu etkenlerin kesintisiz hizmet sunabilmesi için satın alınan hosting alanının bant genişliği sınırsız olmalıdır. Sınırsız bant genişliğine sahip alan üzerinde kurulan web sitesi daha fazla ziyaretçi ve trafik alacağından web sitesinin işleyişi ve verimliliği yüksek olur. Ayrıca trafik sayısının yoğun olmasından dolayı kaynaklanabilecek site üzerindeki donma, yüklenme ya da benzeri sorunların önüne geçmek için de bant genişliğinin önemi oldukça fazladır.
  • Kontrol Paneli: Hosting satın alacağınız firmalar kendilerine özel kontrol panelleri sunabilir. Bu kontrol panellerinin kolay bir kullanım arayüzüne sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle yaygın olarak bilinen kontrol panelleri ile çalışıp çalışmadığını kontrol ederek tercihinizi o yönde belirlemelisiniz.
  • SSL Sertifikası: Hosting paketi satın alırken SSL sertifikasına sahip olması da önemli bir detaydır. Bu nedenle seçim yaparken paket içeriğini inceleyerek SSL sertifikasının bulunduğunu teyit ediniz.
  • Hız: Web sitesinde bulunan içeriklerin ve sayfaların hızlı bir şekilde kullanıcıya sunulması müşteri performansı açısından önemlidir. Bu nedenle hosting paketi tercih ederken sayfa hızının yüksek olmasına özen göstermelisiniz. SSD disk yapısına sahip olan hosting alanları daha hızlı veri okuma ve yazma kapasitesine sahip olduğundan sağlayacakları performans da yüksek olacaktır. Yüksek SSD kapasitesi sitenin çalışma performansını olumlu yönde etkileyerek artırır. Yükleme hızında ise RAM boyutunun dikkat alınması yüksek performans sağlayan web sitelerinin kurulmasına olanak tanır.
  • İşletim Sistemi: Web sitenizin diline bağlı olarak işletim sistemleri arasında tercih yapmanız gerekir. WordPress, Linux ve Windows gibi işletim sistemleri bulunan hosting alanlarından en uygun olanı seçmelisiniz. PHP veya MySQL kodlama diline sahip bir web siteniz varsa Linux işletim sistemini, ASP.NET kodlama diline sahip bir web siteniz varsa Windows işletim sistemini tercih etmelisiniz. Eğer HTML kullanıyorsanız her iki işletim sistemi üzerinden tercih yapabilirsiniz.

Web Hosting Türleri Nelerdir?

Web hosting türleri arasından seçim yaparken hosting paketlerinin içerikleri dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir. Sınırsız site barındırma, ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL sertifikası, sınırsız SSD disk alanı ve trafik gibi özelliklere sahip hosting paketleri içerisinden ihtiyacınız olanı seçmelisiniz. Hosting paketlerinin sağladığı e-posta hizmeti, işletim sistemi ve kontrol paneli gibi hususlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Natro, web hosting kontrol panelleri olarak dünyada en çok kullanılan ve ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaya devam eden cPanel ve Plesk panellerini tercih etmektedir. Bu kontrol panelleri üzerinden web site yönetiminin oldukça kolay ve rahat olması kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Yüksek performans sağlayan, antivirüs ve spam koruması bulunan, network ağı geniş ve üstün güvenlik önlemleri ile donatılmış web hosting türleri arasından size en uygun olanını seçmek için hosting paketlerini inceleyebilirsiniz.

Hosting Fiyatları

Hosting fiyatları sahip olduğu özelliklere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Paket içeriğine göre en az 1 web sitesinden sınırsız web sitesinin kontrolünü gerçekleştirebileceğiniz hosting alanları satın alabilirsiniz. 200.000’den fazla web sitesine sahip olan Natro, uzman kadrosu ve profesyonel iş anlayışı ile sizlere en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Kolay kullanıma sahip disk kontrol paneli, otomatik kurulum ve hızlı güncelleme özellikleri ile ön plana çıkan Natro, uygun fiyat ve yüksek performans seçenekleri ile kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Tek tıkla kurulumu hazır hale getirebileceğiniz Linux ve Windows hosting paketlerinden ihtiyacınız olan özellikleri seçerek istediğiniz an kullanmaya başlayabilirsiniz. Web siteniz için en doğru hosting paketleri için Natro’yu ziyaret etmeyi unutmayınız.

Yorum yapın

2