B2B Siteleri – 2022 – Tüm Platformlar!

B2B Siteleri içeriğimizde ilk olarak B2B yani Business to Business kavramını akabinde de dünya genelindeki popüler B2B sitelerini sizlere aktarmaya çalışacağız.

Yurt dışına ürün satmak yani ihracat yapmanın en kolay yolu alıcı ile satıcıları bir araya getiren B2B platformlarıdır. Bu platformlar sayesinde ihracat yapmak isteyen satıcılar ürünlerini alabilecek alıcılara kolay bir şekilde ulaşabilirler.

B2B Nedir?

B2B yani Business to Business temel olarak iki şirketin birbirine ürün satmasını hedefleyen bir iş modelidir. Bu iş modelinde ürünü satan ve alan tarafta şirkettir ve Customer yani müşteriye herhangi bir satış içermemektedir. Konuyu örnekle anlatmak gerekirse; bir teknolojik ürün satışı yapan şirket mevcut ürünleriyle ilgili yazılım desteğini yine bir şirketten almaktadır. İşte bu model B2B modelidir.

En İyi B2B Siteleri Hangileridir?

İhracat yapmak istiyorum için alıcı ile satıcıları bir araya getiren birçok platform bulunmaktadır. Bu platformların başında; Alibaba, All.biz, TradeWheel, Go4WorldBusiness gibi firmalar gelmektedir. Bu platformlar sayesinde B2B iş modelini kullanarak mevcut ürünlerinizi müşteri yerine direkt olarak firmalara satabilirsiniz.

1- Alibaba

Çin merkezli bir şirket olan Alibaba ilk olarak 1999 yılında Jack Ma’nın önderliğinde kurulmuştur. Çin merkezli olmasına rağmen Alibaba, Türkiye’de olmak üzere birçok ülkede faaliyet göstermekte ve bu ülkelerdeki pazar yerlerini satın almaktadır. Alibaba ortaya çıktıktan sonra Amazon ve eBay gibi platformların kullanımı bile büyük oranda geri planda kalmıştır.

Alibaba an itibariyle 40 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren en büyük B2B platformlarının başında gelmektedir.

Toplam Çalışan Sayısı33,000
Teslim Edilen Sipariş Sayısı6 Milyar
Aylık Mobil Ziyaretçisi18 Milyon
Aktif Satıcı Sayısı9 Milyon

2- All.Biz

All.biz şirketi ise B2B Siteleri arasında Alibaba’ya oranla daha çok B2B iş modeline yoğunlaşmış bir şirkettir. An itibariyle 25’in üzerinde dilde hizmet veren şirketin temelleri de Alibaba gibi 1999 yılında atılmıştır. 15’ten fazla ülkede ofisi bulunan All.biz şirketi 1500’ün üzerinde şirketin alışveriş yaptığı büyük bir B2B platformudur.

3- TradeWheel

B2B sitelerinin başında gelen TradeWheel şirketi de Amerika’da 2003 yılında kurulmuştur. Şirketin merkezi Amerika olsa da şirket daha çok;

  • Hindistan
  • Japonya gibi Asya ülkelerine hitap etmektedir.

4- ECPlaza

ECPlaza ağırlıklı olarak Amerika ile Güney Kore’de hizmet veren şirketleri B2B için bir araya getiren bir platformdur. Güney Kore’de yaygın olarak hizmet vermektedir ve en önemli özelliği de diğer platformlara oranla ECPlaza’da rekabet çok daha düşüktür.

Diğer B2B Ticaret Siteleri arasında da;

  • EworldTrade
  • ExportHUB
  • TradeFord
  • TradeKey
  • Go4WorldBusiness gibi platformlar gelmektedir.
B2B Sistemi Nasıl KurulurPin
B2B Sistemi Nasıl Kurulur

B2B Sistemi Nasıl Kurulur?

B2B iş modelini veya sistemini uygulamak için öncelikle ürününüzü satın alabilecek potansiyel hedef kitlenizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Aslında bu durum Pazarlamanın da temelini oluşturan bir konudur. Hedef kitle belirlendikten sonra kitleniz ile iletişime geçebileceğiniz yani ticaret yapabileceğiniz platformları ve aracıları bulmanız önemlidir.

B2B iş modeli daha çok dijital dünyaya hitap eden bir iş modeli olduğu içinde bu noktada fiziksel bir ticari sistem bu modele pekte uygun değildir. Hatta yazılım gibi tamamen dijital konularda yapılan B2B iş modelinde fiziksel hiç bir unsur olmamakta tüm sistem dijital üzerinden dönmektedir.

Bu yazıyı oluştururken https://ihracatyolu.com/b2b-siteleri/ içeriğinden büyük oranda faydalandık, kendilerine teşekkür ederiz.

EC21 Nasıl bir site?

EC21, B2B Siteleri arasında değerlendirilebilecek ve en büyük iş hacmine sahip ilk 10 B2B platformu arasında yer almaktadır. Güney Kore merkezli bir şirket olması sebebiyle de ticaretini büyük oranda Hindistan ve Japonya gibi Asya ülkelerinde gerçekleştirmektedir.

B2B Siteleri konusunu detaylı şekilde anlatmaya çalıştık. Finans kategorimizden benzer içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

1