Zararlı Backlink Nedir, Tespiti Nasıl Yapılır?

Zararlı Backlink Tespiti konusunu açıklayacağımız içeriğimizde web sitenize yarardan çok zarar veren backlinklerin (referans bağlantıların) tespitinin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde hem yazılı hem de videolu olarak anlatacağız. Zararlı Backlink, bir web sitesine yarardan çok zarar getiren bağlantıların tümü anlamına gelmektedir. Zararlı backlink web sitesinin sahibi tarafından bilinçsiz bir şekilde alınabileceği gibi ilgili web sitesini sıralamadan düşürmek amacıyla kötü niyetli bir SEO uzmanı tarafından anti-seo adı verilen çalışmalar neticesinde de elde edilmiş olabilir.

Zararlı backlinkleri tespit ettikten sonra bu bağlantıları Google Disavow aracı ile kaldırmak, web sitesinin sıralamada yeniden yükselmesini sağlayacaktır. Zararlı backlinkleri reddetme işlemi kolay olsa da hangi backlinklerin zararlı, hangilerinin yararlı olduğunu tespit etmek uzmanlık gerektirmektedir.

Tamamen tanıtım amacıyla oluşturulmuş, aynı IP’ye sahip forumlardan alınan Forum Backlinkler ve çok yüksek sayıda çıkışa sahip oto onaylı yabancı bloglardan Yorum yöntemiyle alınan yorum backlinkler zararlı backlinklerin temelini oluşturmaktadır. Yine herhangi bir web sitesinden backlink aldıktan sonra bu web sitesinin hacklenmesi durumunda web sitesinin kaynak kodlarına Hacklink adı verilen bağlantılar yerleştirildiği için öncesinde yararlı bir backlink kaynağı sonrasında zararlı bir backlink kaynağına da dönüşebilmektedir.

Diğer yandan, Forum Tanıtımı ve Blog Backlink gibi yöntemler birçok SEO uzmanı tarafından kullanılan ve link inşasında önemli bir etkiye sahip backlink yöntemleridir. Yanlış kullanıldığında ise yarardan çok zarar getirmesi muhtemel yöntemlerin de başında gelmektedir. İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi hangi backlinklerin zararlı, hangilerinin yararlı olduğunu tespit etmek uzmanlık gerekmektedir.

Zararlı Link Tespiti için Semrush’ın Backlink Audit adındaki aracını kullanabilirsiniz. İlgili konuyu daha detaylı öğrenmek için içeriğimizin devamında yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

Link Analizi, bir web sitesinin sahip olduğu backlink yani referans bağlantıları analiz etmek ve yapılan analiz sonucunda link inşasını yeniden dizayn etmektir. Link Analizi yapabileceğiniz 4 farklı kaynak bulunmaktadır.

 • Ahrefs: Ahrefs dünya üzerinde en çok kullanılan SEO araçlarının başında gelmektedir. Ücreti yüksek olmasına rağmen Toolsminati gibi servisler sayesinde Ahrefs’i uygun fiyata almak mümkündür. Ahrefs sayesinde hem kendi web sitenizin hem de rakiplerinizin Backlink Analizini yapabilirsiniz.
 • Semrush: Semrush son yıllarda yaptığı yenilikler ve sahip olduğu müthiş araçlar sebebiyle en çok kullanılan Backlink Analizi araçlarının başında gelmektedir. Semrush Guru hesabı çeşitli Freelancer platformlarında 15 günlüğü 10 TL şeklinde satılmaktadır. Semrush sayesinde sadece Link Analizi değil aynı zamanda Site içi SEO gibi analizleri de yapabilirsiniz.
 • MOZ: Bu iki araca oranla MOZ’da link analizi yapmak biraz daha zordur. Diğer yandan; DA, PA ve Spam Score gibi metrikler MOZ şirketinin metrikleri olduğu için birçok SEO uzmanı tarafından bu metrikler de kullanılmaktadır.
 • Google Search Console Bağlantılar: Eski adıyla Webmaster Tools olan Search Console Bağlantılar aracılığı ile Google’ın tanımladığı backlinkleri görebilirsiniz. Bağlantılar aracında backlinkler otorite değerine göre değil sayısına göre listelenmektedir. Bu durumda link analizini zorlaştırmaktadır.
Google Disavow AracıPin
Google Disavow Aracı
YouTube video

Google Disavow

Google Disavow aracı Search Console’un bir alt aracıdır. Bu araç sayesinde tespit ettiğiniz zararlı backlinkleri kolay bir şekilde reddedebilirsiniz. Aracı kullanabilmek için web sitenizin Search Console kaydı olması gerekmektedir. İlgili bağlantıdan araca ulaştıktan sonra herhangi bir Txt dosyasına zararlı bağlantılarınızı ekleyebilir ve sonrasında da bu bağlantıların reddi için Google’a bildirimde bulunabilirsiniz.

Zararlı Backlink - SemrushPin
Zararlı Backlink – Semrush

Tespit için kullanabileceğimiz çok iyi bir araç bulunmaktadır. Anahtar Kelime Analizi, adlı içeriğimizde de anlattığımız Semrush aracını bu işlem için kullanabilirsiniz. Semrush Guru hesabının 14 günlük kullanım bedeli R10 gibi platformlarda 10 TL‘ye satılmaktadır. Bu hesabı satın aldıktan sonra “Project” bölümüne web sitenizi ekleyin.

 • Resimde de gördüğünüz gibi “Backlink Audit” bölümündeki “Set Up” butonuna tıklayın.
 • Tarama işlemi bittikten sonra ilgili sayıya tıklayın.
 • Çıkan listenin Sol üst kısmında yer alan kutucuğa tıklayın ve “Disavow” butonuna tıklayın.
 • Bu işlemin ardından da Overview bölümünün yanındaki “Disavow” sekmesine gelin.
 • Sağ bölümdeki “Export to TXT” butonuna tıklayın ve TXT dosyasında sadece domain:siteadresi olacak şekilde listenizi oluşturun.
 • Daha sonrasında Google arama motorunda “Disavow Tool” sorgusunu yapın ve ilk aramaya tıklayın.
 • “Durumunu görmek veya yeni bir reddedilen bağlantılar listesi yüklemek için mülk seçin” ifadesinin altından web sitenizi seçin.
 • Web sitenizin görünmesi için Search Console aracına yüklü olması gerekmektedir.
 • Değiştir butonuna tıklayın ve ilgili TXT dosyasını buraya yükleyin.
 • Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır, sorusuna net bir cevap verdiğimizi düşünüyoruz.

Bağlantı Reddetme

İçeriğimizde Backlink’in önemini ve Semrush aracı ile Zararlı Backlink Tespitini nasıl yapabileceğinizi detaylı bir şekilde sizlere aktardık. Bağlantı reddetme aracı olan Google Disavow Tools aracını kullanarak da web sitenize gelen bağlantıların ret işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bağlantı Reddetme işlemi hemen gerçekleşen bir işlem değildir, ortalama 2 hafta ile 1 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Zararlı Backlink Tespiti ve bunun reddi profesyonellik gerektiren bir işlemdir.

Bazı durumlarda Toxic yani Zararlı olmayan backlinklerde Semrush aracında zararlı olarak tanımlanabilir.

Bu backlinkleri reddetmek kısa süreliğine sıralama kaybı yaşatabilir.

Zararlı Backlink Tespiti için çok fazla rakip analizi yapmanızda fayda vardır.

Yine Search Console’da listelenmeyen bağlantıları da reddetmek size herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Profil Backlink konumuza ise ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın

1