Zararlı Backlink Nedir?

Zararlı Backlink, bir web sitesine yarardan çok zarar getiren bağlantıların tümü anlamına gelmektedir. Zararlı backlink web sitesinin sahibi tarafından bilinçsiz bir şekilde alınabileceği gibi ilgili web sitesini sıralamadan düşürmek amacıyla kötü niyetli bir SEO uzmanı tarafından anti-seo adı verilen çalışmalar neticesinde de elde edilmiş olabilir. Zararlı backlinkleri tespit ettikten sonra bu bağlantıları Google Disavow aracı ile kaldırmak, web sitesinin sıralamada yeniden yükselmesini sağlayacaktır. Zararlı backlinkleri silme işlemi kolay olsa da hangi backlinklerin zararlı, hangilerinin yararlı olduğunu tespit etmek uzmanlık gerektirmektedir. Bu içeriğimizde ise Zararlı Backlink Nedir ve Zararlı Backlink Nasıl Tespit Edilir, gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Hangi Backlinkler Zararlıdır?

Tamamen tanıtım amacıyla oluşturulmuş, aynı IP’ye sahip forumlardan alınan Forum Backlinkler ve çok yüksek sayıda çıkışa sahip oto onaylı yabancı bloglardan Yorum yöntemiyle alınan backlinkler zararlı backlinklerin temelini oluşturmaktadır. Yine herhangi bir web sitesinden backlink aldıktan sonra bu web sitesinin hacklenmesi durumunda web sitesinin kaynak kodlarına Hacklink adı verilen bağlantılar yerleştirildiği için öncesinde yararlı bir backlink kaynağı sonrasında zararlı bir backlink kaynağına da dönüşebilmektedir.

Diğer yandan, Forum Tanıtımı ve Blog Backlink gibi yöntemler birçok SEO uzmanı tarafından kullanılan ve link inşasında önemli bir etkiye sahip backlink yöntemleridir. Yanlış kullanıldığında ise yarardan çok zarar getirmesi muhtemel yöntemlerin de başında gelmektedir. İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi hangi backlinklerin zararlı, hangilerinin yararlı olduğunu tespit etmek uzmanlık gerekmektedir.

Zararlı Link Tespiti için Semrush’ın Backlink Audit adındaki aracını kullanabilirsiniz. İlgili konuyu daha detaylı öğrenmek için içeriğimizin devamında yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

Link Analizi Nedir?

Link Analizi, bir web sitesinin sahip olduğu backlink yani referans bağlantıları analiz etmek ve yapılan analiz sonucunda link inşasını yeniden dizayn etmektir. Link Analizi yapabileceğiniz 4 farklı kaynak bulunmaktadır.

  • Ahrefs: Ahrefs dünya üzerinde en çok kullanılan SEO araçlarının başında gelmektedir. Ücreti yüksek olmasına rağmen Toolsminati gibi servisler sayesinde Ahrefs’i uygun fiyata almak mümkündür. Ahrefs sayesinde hem kendi web sitenizin hem de rakiplerinizin Backlink Analizini yapabilirsiniz.
  • Semrush: Semrush son yıllarda yaptığı yenilikler ve sahip olduğu müthiş araçlar sebebiyle en çok kullanılan Backlink Analizi araçlarının başında gelmektedir. Semrush Guru hesabı çeşitli Freelancer platformlarında 15 günlüğü 10 TL şeklinde satılmaktadır. Semrush sayesinde sadece Link Analizi değil aynı zamanda Site içi SEO gibi analizleri de yapabilirsiniz.
  • MOZ: Bu iki araca oranla MOZ’da link analizi yapmak biraz daha zordur. Diğer yandan; DA, PA ve Spam Score gibi metrikler MOZ şirketinin metrikleri olduğu için birçok SEO uzmanı tarafından bu metrikler de kullanılmaktadır.
  • Google Search Console Bağlantılar: Eski adıyla Webmaster Tools olan Search Console Bağlantılar aracılığı ile Google’ın tanımladığı backlinkleri görebilirsiniz. Bağlantılar aracında backlinkler otorite değerine göre değil sayısına göre listelenmektedir. Bu durumda link analizini zorlaştırmaktadır.
Google Disavow Aracı
Google Disavow Aracı

Google Disavow

Google Disavow aracı Search Console’un bir alt aracıdır. Bu araç sayesinde tespit ettiğiniz zararlı backlinkleri kolay bir şekilde reddedebilirsiniz. Aracı kullanabilmek için web sitenizin Search Console kaydı olması gerekmektedir. İlgili bağlantıdan araca ulaştıktan sonra herhangi bir Txt dosyasına zararlı bağlantılarınızı ekleyebilir ve sonrasında da bu bağlantıların reddi için Google’a bildirimde bulunabilirsiniz.

domain:zararlibacklink.com şeklinde bir ekleme yaptığınızda ilgili domainden aldığınız tüm backlinkleri reddetmiş olursunuz.

siteadresi.com/zararlibacklinksayfasi.php gibi bir ekleme yaptığınızda ise sadece ilgili sayfayı reddetmiş olursunuz.

Ben genellikle ilk yöntem olan domain:zararlibacklink.com şeklinde bir kullanımı tavsiye etmekteyim.

Yorum yapın