Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar? 2022

Bedava İnternet

Yedek Astsubay Maaşı içeriğimizde 2022 yılı itibariyle askerliğini yedek astsubay olarak yapmaya hak kazanan kişilerin ne kadar maaş aldığını aktarmaya çalışacağız. Yedek Astsubay kavramı orduda yeni olmakla birlikte Yedek Asteğmen yani Yedek Subayların, Astsubay sınıfındaki karşılığıdır. Yedek Astsubaylarda Asteğmenler gibi yükümlü rütbelilerdir ve askerlik süreleri 1 yıldır.

Yedek Astsubay Maaşı görev yapılan yere göre değişmektedir. Yedek Astsubay’ın rütbe olarak karşılığı ise Astsubay Astçavuş’tur. Astsubay rütbesinin ilk rütbesi olmakla birlikte orduya 2019 yılının sonunda hizmet etmeye başlamışlardır.

Yedek Astsubay Maaşı 2022

Yedek Astsubay Maaşı 2022 itibariyle Asteğmen Maaşından biraz daha azdır. 2022 yılı itibariyle ortalama rakam vermek gerekirse Yedek Astsubay Maaşı 8500 TL ile 11500 TL arasında değişmektedir. Astsubay Astçavuşların maaşları terör bölgesinde görev yapıp yapmamakla birlikte değişmektedir çünkü benim askerlik vazifemi yerine getirdiğim sırada terör tazminatı yaklaşık olarak +2500 TL’idi.

Yedek Astsubay Askerde Nedir?

Yedek Astsubaylar yükümlü personellerdir ve 1 yılın sonunda görevleri bitmektedir. Orduda atamalarına göre Takım Komutanlığı görevi bile yapabilmektedir. Doğu ve Batı fark etmeksizin çekilen kuraya göre ilgili bölgelerde görev yapmaktadırlar. Mevcut düzende Erbaş ve Erlerden sorumludurlar ve genellikle çok ciddi sorumluluklar yüklenmez. Asteğmenlerin görevli olduğu bölük ve taburlarda Yedek Astsubaylar görece daha az sorumluluklar alırlar.

Yedek Astsubay Başvuru ŞartlarıPin
Yedek Astsubay Başvuru Şartları

Yedek Astsubay Başvuru Şartları

Yedek Astsubay olmanın ilk şartı 2 yıllık yüksek okul mezunu olmaktır. Diğer yandan, fakülte (4 yıllık) mezunları da tercihe göre Yedek Astsubay olarak görev yapabilmektedir. Yedek Astsubay şartları 7179 Asker Alma Kanunu kapsamında tüm detayları ile aktarılmıştır.

 • Yedek Astsubay olacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkek birey olması zorunludur.
 • Daha önce askerlik görevini yerine getirmemiş olması ikinci şarttır.
 • 2 yıllık yüksek okul mezunları 26, 4 yıllık fakülte mezunları ise 28 yaş şartını geçmemelidir.
 • Daha önce TSK’dan ilişiği kesilmemiş olmamalıdır.
 • Vücudunda ciddi bir kusur olmamalı, askerlik görevini yerine getirebilecek sağlık şartlarını sağlamalıdır.
 • Erkeklerde minimum 1.64 boy şartı bulunmaktadır ki kilo – boy oranı da uygun olmalıdır.

Bu şartları sağlayan kişiler askerlik tecilini kaldırırken Yedek Astsubay olarak yapmak istediklerine dair seçeneği işaretlemelidir. Daha sonrasında ise kura sistemine göre kazanan kişilere bu konu e-devlet ve SMS üzerinden bildirilecektir.

Askerlik şubesine gitmeye gerek yoktur, artık askerlik ile ilgili birçok konu E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Yedek Astsubay ilk maaş çift mi?

Yedek Astsubaylar veya Yedek Subaylar göreve başladıklarında çift maaş alırlar çünkü devlet kurumlarında önce maaş yatırılır ardından kişi çalışmaya başlar.

Yedek Astsubay Rütbesi

Yedek Astsubayların rütbesi Astsubay Astçavuştur. Astsubay rütbesinin başlangıç rütbesi olmakla birlikte görevlerinin sonlarına doğru Astsubay Çavuş olmaktadırlar.

Yedek Astsubay olarak Askerde Kalmak

Yedek Astsubay olarak askerde kalmak mümkündür. Diğer yandan göreve devam etme gibi bir durum söz konusu değildir. Yedek Astsubaylara görevleri esnasında askerde kalabilmeleri için başvurma şansı tanınır. Birlik komutanlarının verdiği sicil puanına göre yedek astsubaylar askerde kalabilmek için başvururlar.

Görev bittikten sonra başvuruları olumlu değerlendirilen yedek astsubaylar Mamak’ta mülakata çağırılır ve buradaki aşamalardan geçtikten sonra eğitim süreci başlar. Eğitim aşamasını da başarıyla geçen yedek astsubaylar orduda Astsubay Çavuş olarak istihdam edilirler.

Yedek Astsubay kaç saat çalışır?

Yedek Astsubayların kaç saat çalıştığı ile ilgili net bir madde olmasa da memur oldukları için batıda kışlanın çalışma saatleri uyarınca çalışırlar. Diğer yandan, doğuda 7/24 nöbet esası olduğu için çalışma saatleri de tüm personelde olduğu gibi Yedek Astsubaylarda da yüksektir.

Sözleşmeli Er Maaşı içeriklerimize de ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Yine Uzman Çavuş Maaşı içeriğimizden de benzer bir konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Yedek Astsubay Maaşı 2022 içeriğimizde anlatacaklarımız bu kadardı.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.

“Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar? 2022” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba
  Yedek Astsubay olarak başvuru yaptık ve çıktı diyelim askere gittikten sonra devam etmek istemediniz bu durumda 6 ay yapıp bırakma durumunuz var mı yoksa illa 1 sene mi yapmamız gerekiyor bu konu hakkında bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler

  Cevapla
  • Böyle bir hak var fakat bunu kullanmak oldukça zor, maaşlar falan da geri alınıyor diye biliyorum. Yarısı bittikten sonra gerisi de gelir zaten.

   Cevapla
Yorum yapın

1