WordPress Yönetim Paneli Nasıl Özelleştirilir?

WordPress Yönetim Paneli Nasıl Özelleştirilir, sorusuna yanıt vereceğimiz bu içeriğimizde, WordPress Panosunu nasıl özelleştirebileceğinizi adım adım anlatmaya çalışacağız. Çoğu geliştirici, web sitelerini ziyaretçiler için tasarlamaya odaklanırken, WordPress panosu yalnızca geliştiricinin gözleri içindir. Sonuç olarak, birkaç basit ayar ile önemli bilgileri bulmanıza yardımcı olmak için WordPress panosunu özelleştirebilirsiniz.

Gösterge tablosundaki değişikliklerin hiçbiri ziyaretçiler tarafından görülmeyecek ve web sitenizin diğer bölümlerini etkilemeyecektir. Bu nedenle, bu değişiklikleri yapmak geliştiricinin görüşünden başka hiçbir şeyi etkilemeyecektir. Yükleme üzerine ek gösterge panosu widget’ları ekleyen çeşitli eklentiler vardır.

Zaten kullanmadığınız bazılarınız olabilir.

Bugün, WordPress panosunun çeşitli şekillerde nasıl özelleştirileceğini göstereceğim.

WordPress Yönetim Paneli nedir?

WordPress Dashboard, web sitenizin yönetici kontrol panelidir. Giriş yaptıktan sonra bilgileri görüntülemeye izin verir ve daha sonra herhangi bir zamanda erişilebilir. Geliştiriciler, istatistikleri görüntülemek ve sitenizi korumanıza yardımcı olan araçlara anında erişim sağlamak için bunu kullanabilir.

Örneğin, Kırık Bağlantı Denetleyicisi eklentisini kullanıyorsanız, web sitenizdeki bozuk bağlantıları görüntülemek için kontrol paneline bir uyarı seçeneği ekleyebilirsiniz. Bu, sorunları çok geç fark etmeden hızlı bir şekilde yanıt vermenizi sağlar.

Panonun bir başka ilginç uygulaması, diğer çalışanların ne yaptığını izlemek olabilir. Daha büyük web sitelerinin birden fazla yazarının olması veya düzenli olarak içerik ekleyen katkıda bulunanların olması oldukça yaygındır. Kontrol panelinden ne kadar aktif olduklarını kontrol edebilirsiniz.

Yaklaşan etkinliklerle dolu bir takvim ve hatta yapılacaklar listesi bile ekleyebilirsiniz. Özel bir gösterge panosu, web sitenizi yönetmede gerçekten uzun bir yol kat edebilir, bu nedenle daha fazla uzatmadan, onu nasıl özelleştireceğimizi öğrenelim.

WordPress Yönetim Paneli
WordPress Yönetim Paneli

WordPress Yönetim Paneli Nasıl Özelleştirilir?

  1. Adım: Pano Widget’larınızı Seçin

Bu eğitici, yerleşik seçenekleri kullanarak WordPress panosunun nasıl özelleştirileceğini gösterecektir. Eklentiler, gösterge tablosu için yeni seçenekler ekleyebilir ve ekran seçenekleri aracılığıyla eklenebilir. Bu aynı zamanda hangi varsayılan seçeneklerin görüneceğini de bu şekilde seçebilirsiniz.

Not: Ekran Seçenekleri WordPress’in her alanında mevcuttur, ancak sağladıkları seçenekler bulunduğunuz bölüme özeldir. Bu, gösterge tablosu seçeneklerini yalnızca gösterge tablosundayken bulabileceğiniz anlamına gelir.

Kontrol Paneli’ne tıklayın ve Ana Sayfa seçeneğini seçin.

Bu, WordPress panosudur ve varsayılan olarak epeyce bilgi içerir. Bazılarını faydalı bulabilir, bazılarını ise çok fazla bulmayabilirsiniz. Ekran Seçenekleri seçeneğine tıklayın.

Varsayılan olarak, Site Sağlık Durumu, Bir Bakışta, Etkinlik, Hızlı Taslak, WordPress Etkinlikleri ve Haberleri ve Hoş Geldiniz’i içeren altı pano widget’ınız olacaktır. Bu seçeneklerin her biri, bunları etkinleştirmek için kullanabileceğiniz küçük bir onay kutusuna sahiptir.

Not: Eklentilerin sonucu olarak ek seçenekleriniz olabilir. Birçok eklenti, farkında olmayabileceğiniz pano seçeneklerine sahiptir.

Görüntülemek istediğiniz pano widget’larını seçin.

Pano widget’larının tümü panoya eklenir. WordPress için özel bir gösterge panosu oluşturmak için bunları düzenlememiz gerekecek.

  1. Adım: Pano Widget’larınızı Düzenleyin

WordPress herkes tarafından kullanılmak üzere tasarlandı ve herhangi bir şeyi taşımanın en basit yollarından biri öğeleri sürükleyip bırakmaktır. WordPress kontrol paneli bir istisna değildir. Bu bölümdeki her şey sürüklenerek yeniden düzenlenebilir.

Bir pano widget’ını sürüklemek için başlığına tıklayın ve istediğiniz konuma sürükleyin.

Not: Widget’ın sürüklenebilir kısmının üzerine geldiğinizde imleciniz dört yönlü bir fare simgesine dönüşecektir.

Widget’ı taşırken, potansiyel noktalar noktalı çizgilerle belirtilir. Widget’ı tutarsanız, yerleştirmeden önce nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Bir hata yapma konusunda çok fazla endişelenmenize gerek olmasa da, hata olursa bunları kolayca yeniden düzenleyebilirsiniz.

Okları kullanarak bu pano widget’larını yeniden düzenlemek için ikinci bir seçenek de vardır. Bu, sürükle ve bırak hareketlerinde sorun yaşıyorsanız da faydalı olabilir. Bir widget’ı yukarı taşımak için yukarı oka veya başka bir parçacığın altına taşımak için aşağı oka tıklamanız yeterlidir.

Artık kullanmak istediğiniz widget’lara sahip olduğunuza ve istediğiniz konumda olduklarına göre, geriye sadece daha fazlasını eklemek kalıyor.

Not: Bazı eklentilerin widget’ları özelleştirme yolları vardır. Ne yazık ki, yerleşik olanların hiçbiri görünümleri değiştirmenize izin vermiyor. Ancak bunları özelleştirmenize izin veren tüm widget’lar, o belirli widget’a özeldir.

WordPress Yönetim Panelinde Dikkate Alınacak Ek Eklentiler

Gösterge Tablosunda bilgi görüntüleyebilen bir eklenti yüklediğinizde, Ekran Seçenekleri sekmesindeki öğeler listesinde görünmelidir. Bazı eklentiler, farkında bile olmadığınız Kontrol Paneli kontrollerine sahip olabilir.

Bir eklenti yükledikten sonra Ekran Seçeneklerini kontrol edin. WordPress Kontrol Panelinizde bulunmasından yararlanabilirsiniz. Ancak, sitenize özel pano widget’ları eklemeye adanmış bazı WordPress yönetici eklentileri vardır.

Yararlı bulabileceğiniz birkaç WordPress pano eklentisi:

Google Analytics Dashboard for WP

Çoğu blog sahibi gibiyseniz, web sitenizin analizlerini Google Analytics aracılığıyla sürekli kontrol ediyorsunuz. Ya size bunu WordPress kontrol panelinizden yapabileceğinizi söyleseydim? WP eklentisi için çok popüler Google Analytics Dashboard ile yapabilirsiniz .

Önemli analitik araçları almanıza ve bunları doğrudan kontrol panelinize koymanıza olanak tanır. Ancak yine de tam analiz için Google Analytics’i kontrol etmek isteyeceksiniz.

WordPress Yönetim Paneli - Ultimate Dashboard
WordPress Yönetim Paneli – Ultimate Dashboard

Ultimate Dashboard

Ya kendi özel pano widget’larınızı yapmak istiyorsanız? Bu, bir eklenti olmadan biraz iş gerektirecektir, ancak bunun için endişelenmenize gerek yok. Ultimate Pano eklentisi kendi basit pano widget oluşturabilirsiniz.

Web sitenizin belirli bir alanına veya tamamen başka bir alana bir URL ekleyerek zamandan tasarruf etmek için faydalı araçlar yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz pano widget’ları için daha iyi görseller oluşturacaktır.

WordPress Yönetim Paneli – Broken Link Checker

Bu harika eklentiyi zaten yüklemiş olabilirsiniz, ancak bunun ayrıca bir Kırık Bağlantı Denetleyicisi gösterge panosu widget’ı eklediğini biliyor muydunuz ? Evet, öyle. Eklentinin ayarlarını ziyaret etmek zorunda kalmak yerine, giriş yaptığınızda bir ekrana sahip olabilirsiniz.

Bu, web sitenizde bozuk bir bağlantı olduğunda hemen görmenize yardımcı olur. Bunu yapmak için, daha önce tartıştığımız Ekran Seçeneklerini kullanmanız yeterlidir.

Bir WordPress Özel Kontrol Paneli Zamandan Tasarruf Sağlar

Bir WordPress panosunun nihai amacı, geliştiriciye zaman kazandırmak ve oturum açtıklarında önemli bilgileri görüntülemelerine izin vermektir. Sonuçta, oturum açtıktan sonra görebileceğiniz ilk şey panodur.

Ve bu tasarım gereğidir.

Gösterge tablosunda değişiklik yapmak, ziyaretçi deneyimini hiçbir şekilde görsel açıdan etkilemeyecektir. Ancak, büyük veya küçük tüm eklentilerin web sitenizin performansı üzerinde bir miktar etkisi olacağını belirtmekte fayda var. WordPress Yönetim Paneli konusunu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık, umarız faydalı olmuştur. WordPress Kullanıcı Ekleme konumuzdan da faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın