WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

WordPress Tema Türkçeleştirme İşlemi Nasıl Yapılır, içeriğimizde WordPress tabanlı bloglarınıza yüklediğiniz yabancı temaları nasıl Türkçe yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Bu içeriğimizde WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentisi olan Loco Translate eklentisi ile Türkçeleştirme işlemini resimli bir şekilde anlatacağız. Anlatımı ise Paravan Blog Sitemiz olan Haberdefteri üzerinden gerçekleştireceğiz. Zox temasının Türkçeleştirme işlemini örnek olarak sizlere anlatmaya çalıştık.

WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentisi

WordPress Admin Panelinin Eklenti bölümüne geldikten sonra “Loco Translate” şeklinde bir arama yapın ve karşınıza çıkan ilk eklentinin kurulumunu yapın. Eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirin ve Admin Panelinin en altında yer alan “Loco Translate” sekmesine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “Temalar” sekmesine tıklayın ve aktif olarak kullandığınız temanın seçimini yapın. “Yeni Dil” butonuna tıklayın ve aşağıda yer alan resimdeki ayarları yapın.

WordPress Tema Türkçeleştirme İşlemi
WordPress Tema Türkçeleştirme İşlemi

Loco Translate Eklentisi

Loco Translate eklentisi ile Türkçeleştirme işlemini yapmak oldukça kolaydır. Bu eklenti birçok WordPress kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Türkçeleştirme işlemi için eklenti kullanmak istemiyorsanız manuel bir şekilde .Po dosyalarını düzenlemeniz gerekmektedir ki bu oldukça zor ve vakit alan bir süreçtir. Bu yüzden de Loco Translate eklentisini kullanacağız.

WordPress Tema Türkçeleştirme Resimli Anlatım

Bu ayarları yaptıktan sonra “Çeviri Yapmaya Başla” butonuna tıklayın. Örneğin temanızda;

“Click to Comment”

“More Post”

“1 day Ago”

şeklinde ifadeler varsa bu ifadeleri manuel bir şekilde eklentide arayarak Türkçeleştirme işlemini yapacağız.

WordPress İngilizce ifadeler
WordPress İngilizce ifadeler
  • Yukarıdaki görselde; “More Posts” ve “3 gün ago” ifadeleri mevcut. Bu ifadeler Türkçe değil ve biz bunu Türkçeleştireceğiz.
  • İlk görselde yer alan “More Posts” ifadesini eklentinin panelinde arattık.
  • Daha sonra karşımıza çıkan ilk sonuçtaki ifadeye tıkladık ve “Türkçe Çeviri” bölümüne “Daha Fazlası” ifadesini giriyoruz.
  • Bu işlemi yaptıktan sonra da “Kaydet” butonuna tıklıyoruz.
  • Gördüğünüz gibi “Ago” ifadesi yerine “Önce” yazdık ve “More Posts” ifadesinin yerine de “Daha Fazlası” yazdık ve temayı Türkçeleştirmiş olduk.Loco Translate eklentisi ile kolay bir şekilde Türkçeleştirme yapabilirsiniz.
WordPress Tema Türkçeleştirme - Loco Translate
WordPress Tema Türkçeleştirme – Loco Translate

Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi, Ago ve Click More Post ifadelerini başarılı bir şekilde Türkçeleştirdik. Tema Türkçeleştirme işleminin videolu anlatımını da kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz.

WordPress Tema Türkçeleştirme İşlemi Sonucu
WordPress Tema Türkçeleştirme İşlemi Sonucu

 

WordPress Tema Türkçeleştirme – İngilizce Kaynak – Videolu Anlatım

Yorum yapın