WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır, içeriğimizde hem bu soruya hem de SSL sertifikasının ne olduğuna yanıt vereceğiz. Google gibi çeşitli arama motorlarına göre, sıralama belirlenirken güvenli web siteleri daha üst sıralarda tutulacaktır. Bu, sitenizin “HTTPS:” önekiyle başlaması durumunda daha yüksek puan alabileceği anlamına gelir. Bunun nedeni, güvenli yuva katmanlarının, veri iletimini şifreleyerek ziyaretçileri çeşitli dolandırıcılık türlerinden korumasıdır. Bu şekilde bilgi çalmayı ve “gizlemeyi” çok daha zor hale getirir.

Sayfalarınızın arama sıralamasını iyileştirirken kullanıcılarınızı korumak istediğinizde, bir WordPress SSL sertifikası yüklemek en kolay ve uygun maliyetli yollardan biridir.

WordPress SSL Sertifikası nedir?

Sizlere SSL ve SSL kurulumunu göstermeden önce tam olarak ne olduklarına bir göz atalım. Bir SSL sertifikası, bir kriptografik anahtarı bir kuruluşun ayrıntılarına dijital olarak bağlayan bir grup küçük veri dosyasıdır.

SSL, küresel bir standart güvenlik teknolojisi olan Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir. Bu, bir web tarayıcısı ve bir web sunucusu arasında şifreli iletişim sağlar.

Web sitenize (web sunucusu) bir tane yüklediğinizde, asma kilidi ve https protokolünü etkinleştirir. Bu, bir web sunucusundan bir tarayıcıya güvenli bağlantılara izin verir. Geçen yıl. SSL sertifikası genellikle yalnızca finansal işlemler gerçekleştiren ve kişisel bilgi alan web sitelerinde bulunur.

Zaman geçtikçe, tüm sosyal medya siteleri için popüler hale geldiler. Ardından Google, tüm siteleri bir SSL’ye sahip olmaya teşvik etmeye başladı . Bu noktada, bir tane olması şiddetle tavsiye edilir. Esasen, bir SSL sertifikası aşağıdaki iki şeyi birbirine bağlar:

  1. Bir alan adı, sunucu veya ana bilgisayar adı.
  2. Bir kurumsal kimlik (bir şirket adı gibi) ve bir konum.

WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress SSL Kurulumu yapmanın iki aşaması vardır. İlk aşama, Hosting’e SSL sertifikasının tanımlanmasıdır. Ardından da WordPress’e eklenti veya .Htaccess kodlarıyla SSL sertifikası tanımlanır.

WordPress SSL Kurulumu – Eklenti ile

Bir eklenti kullanmak, siteniz için SSL kullanmanın büyük bir kısmını gerektirebilir. Bunların çoğu, sertifikanız satın alındığında gerekli değişiklikleri otomatik olarak yapacaktır.

Bazıları, kendinizden ek girdi gerektirmeden eklentiyi etkinleştirerek siteyi kuracaktır. İşte WordPress için en iyi SSL eklentilerinden birkaçı. Aşağıdaki tüm eklentileri WordPress yönetici kontrol panelinizin eklentiler sayfasından arayabilir ve bunlara erişebilirsiniz.

Eklenti adını arayın ve oradan yükleyin ve etkinleştirin. Eklenti yüklendikten ve etkinleştirildikten sonra, her bir eklenti için ilgili ayarlar sayfasına giderek ihtiyacınız olan işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress SSL Kurulumu
WordPress SSL Kurulumu

ReallySimple SSL

Gerçekten Basit SSL eklentisi kurulum ve aktivasyon hiçbir ek ayar dışını gerektirir. Sitenizde SSL algılanırsa, değişiklikleri .htaccess dosyasında otomatik olarak yapacaktır. Eklenti tarafından kontrol edilenlerin yapılandırma ayarlarını da görüntüleyebilirsiniz.

Bu eklenti, SSL’ye sorunsuz, temiz bir geçiş süreci için idealdir.

Cloudflare SSL

Kullananlar için CloudFlare kendi SSL için, bu eklenti otomatik olarak tüm gerekli değişiklikleri WordPress Esnek SSL etkinleştirilmesi ve ne zaman yükleme WordPress siteleri sonsuz yönlendirme döngüler önlemeye kuracaktır. Bu, kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra uygun değişiklikleri yapacak olan eklentilerden bir diğeridir.

CloudFlare SSL basitçe size SSL için CloudFlare kullanıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmek için en iyi yoldur. Bir bak.

WP Force SSL

WP Force SSL , sayfalara ve gönderilere güvenli HTTPS yerine HTTP üzerinden erişilmesini önlemek için tasarlanmış bir eklentidir. Sitenizin tüm trafiğini otomatik olarak doğru sertifikaya dayalı içeriğe yönlendirir. Bu eklenti sizin için gerekli ayarlamaları yapacaktır.

Yukarıdaki eklentilerin tümü, bir SSL’ye kolayca geçiş yapmanıza ve HTTP’den HTTPS protokolüne geçmenize yardımcı olacaktır. Seçtiğiniz kişi kişisel tercih, kullanım kolaylığı veya ihtiyaca göre olabilir.

WordPress Ayarlarınızı Değiştirme

SSL’nizi yönetmek için eklentiyi yükledikten sonra, WordPress’teki ayarları değiştirme zamanı. Süreç zor değil. Kontrol panelinizden Ayarlar >Genel’e tıklayın.

“Site Adresi” için bir metin kutusu göreceksiniz. Alan adınızın ön ekinin “https” gösterdiğinden emin olun. Bu, güvenli içeriğinizin yeniden yönlendirilmesine yardımcı olacak ve yayınların ve sayfaların doğru gösterilmemesiyle ilgili birkaç sorunu çözecektir.

.htaccess sayfasını bu şekilde yapmak ve nasıl olduğunu anlamak istiyorsanız manuel olarak da değiştirebilirsiniz. Aşağıda bunun nasıl yapılacağına hızlıca bir göz atın.

.htaccess Sayfasını Manuel Olarak Değiştirme

.htaccess’i manuel olarak değiştirmek isterseniz, kodlama oldukça basittir. Dosyayı bir düzenleyicide açın ve aşağıdaki satırları girin:

# HTTP’denHTTPS’ye #
<IfModulemod_rewrite.c> RewriteCond’da
RewriteEngine
%{HTTPS} kapalı
RewriteRule .* https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>

SSL Sertifikaları Yılda Ne Kadar Ekstradır?

SSL sertifikasının gerçek maliyeti, bir barındırma sağlayıcısından diğerine değişecektir. Ayrıca hangi SSL’ye ihtiyacınız olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, kişisel ve ticari web siteleri için standart bir sertifika, e-Ticaret için sunulan daha yüksek güvenlikle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha az olabilir.

Çoklu alan (SAN), alan doğrulama, kendinden imzalı, SSL garantileri ve diğer seçenekler gibi özellikler de yıllık maliyette rol oynayacaktır.

WordPress Sitenize SSL Sertifikasını Yükleme

WordPress SSL sertifikasının kurulumu nispeten basittir. Sizin tarafınızda çok az kodlama veya değişiklik var. Çok kısa bir süre içerisinde online otoritenizi geliştirirken ziyaretçilerinize güvenli sayfalar sunabilirsiniz. Yönlendirmeler için manuel olarak değişiklik yapabilirsiniz, ancak doğru eklentiyi kullanırsanız çok daha kolaydır. WordPress SSL Kurulumu konusunu detaylı bir şekilde anlattık. WordPress SSL Kurulumu konumuza benzer konuları WordPress kategorimizde bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın