WordPress Site Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma İşlemi aslında kolay bir işlemdir. Diğer yandan, WordPress Site Taşıma İşlemi sırasında Hosting’in sahip olduğu panel önemlidir. cPanel taşıma noktasında kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlarken diğer panellerden taşıma işlemi yapmak biraz daha zordur. WordPress Site Taşıma İşlemi mantığını anlatmak gerekirse, taşınacak 2 farklı kalıp vardır. Public_html içerisinde yer alan sitenin dosyaları ve Phpmyadmin’de yer alan Database ve Database kullanıcı dosyası. Bu dosyalar taşındığı takdirde taşıma işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

Tüm bunları cPanel’de oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bir WordPress sitesini daha da kolay taşımanıza yardımcı olacak bir WordPress geçiş eklentisi de kullanabilirsiniz. Gelin ve sizi doğru yola sokalım.

Not: Bu öğretici, cPanel’de oturum açtığınızı varsayar. Bu, cPanel’de çalışan bir WordPress siteniz olduğu sürece herhangi bir ana bilgisayarda çalışmalıdır.

WordPress Site Taşıma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Taşıma sırasında Public_html klasöründeki dosyalar .zip formatına çevrilip ilgili dosya masaüstüne kaydedilir.
  • Phpmyadmin‘den sitenin sahip olduğu Database dosyası “Gzip” olarak sıkıştırılarak dışarıya aktarılır.
  • Daha sonrasında ise yeni hosting’e ilgili dosya atılır ve yeni bir Database oluşturulur.
  • Oluşturulan Database’e ise eski hosting’den aldığımız Database dosyası yine Gzip olarak içeriye aktarılır.
WordPress Site Taşıma İşlemi - cPanel
WordPress Site Taşıma İşlemi – cPanel

Compress yaparak tüm dosyaları .zip haline getirebilirsiniz.

.zip dosyasındaki mantık, bu dosyaların Extract işlemi ile upload edildiğinde otomatik olarak tekrardan çıkartılmasıdır.

.rar olarak dosyayı Extrack yapmak olası olmadığı için WordPress Site Taşıma İşlemi yaparken .zip uzantısını kullanmalısınız.

Adım 1: WordPress Dosyalarını Taşıma

WordPress site dosyalarınızı bir yerden başka bir yere yüklemenin en kolay yolu bir FTP istemcisi kullanmaktır. Bir FTP istemcisi, ilgilendiğiniz bir şeyse, site dosyalarınızı kişisel bir cihaza yedekleme şansı verir.

Yine de bugün doğrudan cPanel’den gidiyoruz.

cPanel’den, dosyalarınızın bir arşivini oluşturmak ve ardından bunları yeni konuma taşımak için Dosya Yöneticisi aracını da kullanabilirsiniz. cPanel’de “Dosya Yöneticisi” görene kadar aşağı kaydırın ve tıklayın.

Dosya arşivi oluşturulduktan sonra, onu yeni barındırma konumunuza taşımanız gerekir.

WordPress Site Taşıma İşlemi - Phpmyadmin
WordPress Site Taşıma İşlemi – Phpmyadmin

Adım 2: WordPress Veritabanını Taşıma

Artık WordPress’in gerçek dosyalarına hakim olduğunuza göre, veritabanlarını aktarmaya dalmanın zamanı geldi. cPanel’inizin ana sayfasına geri dönün, aşağı kaydırın ve phpMyAdmin’i arayın. Bağlantıyı gördüğünüzde, tıklayın.

phpMyAdmin’e girdikten sonra, ekranın sol tarafında doğru veritabanını bulabilirsiniz.

Bu veritabanını açtıktan sonra, size anlamlı gelebilecek veya gelmeyebilecek tonlarca WordPress seçeneği göreceksiniz. Şu anda, bulunduğunuz WordPress veritabanının üst kısmındaki Dışa Aktar bağlantısını bulun ve tıklayın. Daha sonra veritabanının bir kopyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Adım 3: Yeni Bir MySQL Veritabanı Oluşturun

Ardından, WordPress ayrıntılarını aktarmak için yeni bir MySQL veritabanı oluşturun. Bu, MySQL Veritabanlarına tıklayarak cPanel’de yapılabilir. Veritabanını oluşturun ve veritabanına bir kullanıcı atayın. Bağlantıyı cPanel’inizde bulacaksınız. Üstüne tıkla.

Şimdi devam edin ve işlevleri kullanarak yeni veritabanınızı oluşturun.

Not: Bu ayrıntıları yazmanız çok önemlidir: veritabanı adı, kullanıcı adı ve kullanıcıya atadığınız şifre. Bu ayrıntılar, WordPress’in yeniden yapılandırılması ve yeni barındırma konumu için ayarlanması söz konusu olduğunda kullanışlı olacaktır. Ayrıca bilgileri bir yere kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Oluşturduğunuz yeni veritabanına tıklayın ve “İçe Aktar” seçeneğini seçin. Bu, eski veritabanı ayrıntılarını yeni veritabanına aktaracaktır.

Adım 4: WordPress’i Yeni Konum için Yeniden Yapılandırın ve Ayarlayın

Son adım için hazır mısınız? Bu çok zor olmadı değil mi? Bunu yatak odanızdaki bir dolabı temizlemek ve ev ofisinizde kurmuş olabileceğiniz yeni bir boş dolaba eklemek olarak düşünmeniz yeterli.

WordPress’in yeni veritabanıyla çalışmasını sağlamak için, kök WordPress klasöründe bulunan wp-config dosyasını bulmanız gerekir. Bir kez orada, dosyanın içinde aşağıdakileri bulun:

define(‘DB_NAME’, ‘user_newdatabase’);

/** MySQL veritabanı kullanıcı adı */

define(‘DB_USER’, ‘user_newdatabase’);

/** MySQL veritabanı şifresi */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘şifre’);

Bu detayları, daha önce not almak için bahsettiğimiz yeni veritabanınız, kullanıcı ve şifrenizdeki değerlerle doldurun.

Şimdi değişiklikleri kaydedin ve WordPress yeni konumda çalışır durumda olmalıdır. WordPress’i başarıyla aktardınız!

WordPress Site Taşıma İşleminin Diğer Yolları

Taşıma işleminin farklı yolları da bulunmaktadır. All in One WP Migration eklentisi ile full yedek alıp siteyi kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Eklenti İle WordPress Site Taşıma

Bir WordPress sitesini bir geçiş eklentisi yardımıyla taşıyabilirsiniz. All In One WP Migration , bulabileceğiniz en iyi WordPress geçiş eklentilerinden biridir.

Bunu, cPanel’e erişmek ve yapılandırma ve veritabanı dosyalarıyla çalışmak zorunda kalmadan istediğiniz zaman bir WordPress web sitesini tamamen taşımak için kullanabilirsiniz .

WordPress Site Taşıma İşlemi – WordPress.com’dan aktarım

Ayrıca bir WordPress.com hesabına transfer edebileceğinizi biliyor muydunuz ? WordPress.com’dan ayrılmaya hazırsanız, içeriğinizi oradan GreenGeeks’teki yeni barındırılan platformunuza taşıyabilirsiniz.

WordPress.com’daki WordPress panonuzdan araçlara gidin ve ardından dışa aktarmayı seçin. İndirmek isteyip istemediğinizi seçin:

  • Tüm içerik
  • Gönderiler
  • Sayfalar
  • Eklemiş olabileceğiniz başka herhangi bir şey (Ürünler gibi)

Seçiminizi yaptıktan sonra, “Dışa Aktarma Dosyasını İndir” etiketli düğmeyi tıklayın.

Şimdi, kendi WordPress kurulumunuzda – Araçlar > İçe Aktar’a tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Blogger, LiveJournal ve diğer birçok seçenekten içe aktarma seçeneği sunulur. Yapmanız gereken, WordPress’ten bahsettiği yere kadar aşağı kaydırmak. WordPress bağlantısını tıklayın, ardından bir WordPress ithalatçı eklentisi yüklemeniz istenecektir.

WordPress ithalatçı eklentisini kurun ve etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, daha önce oluşturduğunuz WordPress.com hesabınızın yedeğini içe aktarma seçeneği sunulur.

Artık WordPress içeriğiniz içe aktarıldı. Gerçekten yapılandırmanız gereken diğer tek seçenek, tüm bu gönderileri ve sayfaları belirli veya yeni bir kullanıcıya atamanızdır. WordPress blogunun ana editörüne veya yazarına atamanın en iyisinin yüzde 95’i olabileceğini söyleyebilirim.

WordPress’i Aktarın – GreenGeeks Yardım Edin!

Ana bilgisayardan ana bilgisayara web sitesi geçişlerini halledebileceğimizi biliyor muydunuz ? WordPress kurulumunuzu başka bir web barındırıcısından taşıyorsanız, yardım etmemize izin verin. Aşağıdaki adımları kullanabilir veya bizimle canlı sohbet başlatabilirsiniz.

Taşıma talebinde bulunmak için atmanız gereken basit adımlar şunlardır:

GreenGeeks Hesap Yöneticinizde oturum açın. Oradan, Destek’e tıklayabilmeli ve ardından Göç Talep Formu’nu seçebilmelisiniz.

Ardından, geçiş talebinde bulunmak istediğiniz barındırma hizmetini seçmeniz gerekecektir. Ardından, söz konusu WordPress dosyalarını aktarabilmemiz için önceki web barındırıcınızı, kontrol paneli URL’sini, FTP ana bilgisayar adını ve hesap kullanıcı adı ve şifresini bize bildirmeniz gerekir.

Ek talimatlarınız varsa, bizi bilgilendirmeniz için geçiş formunda size bir yer de veririz. Taşıma sürecinde aldığımızdan emin olmak istediğiniz belirli bir dosya veya klasörünüz varsa bu kullanışlı olabilir.

Bu gönderildikten sonra, müşteri destek ekibimiz geçiş sürecini 24-48 saat içinde halledebilecektir. Taşıma işlemi tamamlandıktan sonra size haber vereceğiz.

Son olarak, henüz yapmadıysanız, DNS ayarlarınızı GreenGeeks’e işaret edecek şekilde değiştirmeniz gerekecektir. Geçişin tamamlandığından ve WordPress kurulumunuz için tüm dosya ve veritabanı bilgilerinin aktarıldığından emin olana kadar bunu yapmadığınızdan emin olun. WordPress Site Taşıma İşlemi konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Esenle kalın!

 

Bir önceki yazımız olan WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın