WordPress Site İçi SEO Hataları Nelerdir?

WordPress Site İçi SEO Hataları içeriğimizde, WordPress tabanlı bir blog kurulurken veya kullanılırken en sık yapılan hataları detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. R10 platformunda 2018 yılından bu yana WordPress Site İçi SEO Hizmeti verdiğim için birçok web sitesi ile çalışma imkanı buldum. Tecrübelerimden yola çıkarak, web sitesi sahiplerinin en sık yaptıkları hataları sizler için resimli bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

WordPress Site İçi SEO Hataları

WordPress Site İçi SEO Nedir, adlı içeriğimizde WordPress Site İçi SEO‘nun ne olduğunu temel bir anlatım olacak şeklinde yapmıştık. İlgili konuda anlattıklarımızdan yola çıkarak yapılan hataları anlatmaya çalışacağız.

1- Title – Description Hataları

Bir web sitesi kurmadan önce anahtar kelime analizi yapmak oldukça önemlidir. Örneğin; “Sakarya Web Tasarımı ve Sakarya Bilgisayar Tamiri” kelimelerini hedefliyoruz. Bu kelimeleri belirlerken şuradan yola çıktık, Sakarya’da hizmet veren bir işletmeyiz ve temel olarak “Web Tasarım” ile “Bilgisayar Tamiri” hizmeti vermekteyiz. Bu noktada seçmemiz gereken en iyi kelime öbekleri bunlar çünkü “Web Tasarım” kelimesinde ilk sayfaya çıkmak ile Sakarya Web Tasarım” kelimesinde ilk sayfaya çıkmak arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. Yine Web Tasarım kelimesinde ilk sayfaya çıksak bile Sakarya’da yani hedeflediğimiz lokasyondaki müşterilerimize ulaşamayacağız.

Bu kelimeler hedefleniyorsa bu kelimelerin Title ve Description bölümünde geçmesi çok önemlidir.

Title (Başlık): Sakarya Web Tasarım ve Bilgisayar Tamiri *Sakarya kelimesini iki kez kullanmaya gerek yok bu Title uygun bir kullanım.

Description (Açıklama): Sakarya Web Tasarım ve Sakarya Bilgisayar Tamiri hizmeti veren Kozba Teknoloji’ye mevcut iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz. *Hem cümle şeklinde anlamlı hem de anahtar kelimelerimizi içeriyor. Yine şirketimizin ve alan adımız olan “Kozba Teknoloji” kelimesi de Description bölümünde geçiyor.

WordPress Site İçi SEO Hataları noktasında en fazla karşılaştığım hataların başında bu durum geliyor, kurumsal bir şirket değilseniz ve Dijital pazarlamaya yüksek tutarlar ödeme imkanınız yoksa, bu şekilde kullanım yapmanız başlangıçta avantaj sağlayacaktır.

Çok sık Title ve Description değişimini de tavsiye etmiyorum.

WordPress Site İçi SEO Hataları - Site Haritası
WordPress Site İçi SEO Hataları – Site Haritası

2- Etiket ve Diğer Zayıf Sayfaların İndexlenmesi

Son güncellemelerle birlikte Rank Math gibi WordPress SEO eklentilerinin temel kurulumlarında bile etiket sayfalarına “noindex” kodu giriliyor. Bunun temel sebebi de, etiket gibi zayıf bağlantılı sayfaların Google arama motorunda indexlenmesi uzun vadede bize yarardan çok zarar veriyor. Eskiden çok gördüğümüz “+100 bin indexli site” mantığı artık çalışmıyor.

Diğer yandan bu sayfalara Noindex kodu girildikten sonra bu sayfaların Site Haritasında da aktif olarak kullanılmaması gerekiyor. Aksi takdirde, noindex etiketi verilen sayfalar site haritasında olduğu için arama motorları tarafından taranıyor ve dizine ekleniyor.

WordPress Site İçi SEO Hataları - Yüksek Sorgu
WordPress Site İçi SEO Hataları – Yüksek Sorgu

3- Yavaş Siteler ve Yüksek Sorgu Sayısı

Örneğin, teknoloji blogu açmak istiyorsanız ve tema seçimi yapacaksınız. Temanın tasarımından çok temanın hızına dikkat etmelisiniz. Yeni bir sitesiniz, içeriklerinizin sayısı düşük bu yüzden arama motorları tarafından fark edilebilmek için temanızın hızlı ve efektif olması gerekiyor. Yine temada Title, Description veya Schema hatalarının olmamasına dikkat etmelisiniz. Webtekno değilsiniz ve uzun sürede olamayacaksınız, bu yüzden ana sayfanızda düşük sorgu ilkesini uygulayın.

Yine Hosting seçiminiz de buna uygun olmalı. Çok fazla eklenti, çok daha yüksek hız anlamına gelmemektedir. Web sitemde 1 tane Cache ve 1 tane de resim eklentisi bulunuyor. Bunun dışında herhangi bir hızlandırma eklentisine sahip olmamama rağmen web sitemin hız puanları +95’in üzerinde.

Son güncellemede içerik-kod oranına çok fazla dikkat ediliyor. İçerik oranını arttırmanız önemli bir husustur.

Bunu arttırmak için KozbaNet’de sağ tarafta “Sidebar” bölümünde yer alan bölüm gibi bir bileşen oluşturabilirsiniz.

4- İçerik Hataları – Yüksek Etiket Kullanımı

“Content is King” diye bir ifade vardır ve bu “İçerik Kraldır” anlamına gelmektedir. Birçok blog sitesinde gözlemlediğim kadarıyla aşırı derecede etiket kullanımı sebebiyle sitelerin hak ettiği sıralamalarda olmadığını gördüm. Yine içeriklerin belirli standartlara yönelik olması gerekiyor. Nedir bunlar;

  • Odak Anahtar Kelimenin Doğru Kullanılması
  • İçeriklerin Video ve Resimle Desteklenmesi
  • H2, H3 ve H4 gibi düzen içerisinde kullanılan ara başlıklar
  • İçerik Tablosu Eklentisi
  • İçeriklerin Kullanıcı Odaklı Olması

Bu standartlar temel standartlar olmakla birlikte içeriğin 500 kelimenin üzerinde olması, odak anahtar kelimenin ara başlıklarda geçmesi, Title’ın odak anahtar kelimeyle başlaması, Title’da rakam kullanılması gibi farklı değişkenlerde bulunmaktadır ve bunlar Rank Math ve All in SEO gibi eklentilerde belirtilmektedir.

5- WordPress Site İçi SEO Hataları – SEO Eklentisi

SEO eklentisini doğru kullanmamakta WordPress Site İçi SEO Hatalarının başında gelmektedir. Sayfalarda Title’dan sonra gelecek olan ek çok önemlidir.

Örneğin; PDF Backlink Nedir? – Kozba veya PDF Backlink Nedir? – WordPress ve SEO Odaklı İçerik Platformu

Bu kullanımlardan ilki doğrudur. Yine bu ifade bile kullanılmayabilir. Ben bazen düşük kelimeli Title attığım için Title’ın 30 karakterden yüksek olması için bunu kullanıyorum. İkinci kullanım ise birçok sayfada 70 den fazla karakter kullanım hatasına sebebiyet verecektir. “Başlıklar ve Meta” bölümünden bu ayarı yapabilirsiniz.

404 ve Yönlendirme de önemli bir özelliktir. Rank Math eklentisinde Pano kısmından bu bölümleri açıp kırık linkleri veya dışarıdan gelen bağlantıları bu araçlar sayesinde ana siteye yönlendirme yapabilirsiniz.

6- WordPress Site İçi SEO Hataları – Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı Deneyimi çok detaylı bir şekilde işlenmesi gereken bir konudur. Diğer yandan, fikir vermesi açısından bu konuya da değinmeyi uygun gördüm.

Örnek 1: Program, Oyun veya APK indirme siteniz var. Linkleriniz hepsi Turbobit üzerinden ve alternatif bir servisiniz yok. Başarı elde etmeniz oldukça zor çünkü Turbobit ücretli bir servistir ve indirme hızı oldukça düşüktür. İnsanlar içerik sayfanıza geldiğinde Turbobit üzerinden link paylaşıldığını gördüğü anda içerikten çıkarlar ve bu da “Sitede Kalma Oranını” düşürür. Bu kullanıcı deneyimi açısından kötü bir seçimdir, yapılması gereken Google Drive veya Yandisk gibi platformlara da alternatif olarak link yüklemektir.

Örnek 2: Clickbate tuzağı da uygulanan bir yöntemdir. Bunu genellikle Haber Siteleri sıklıkla uygular. Title yani başlık ilgi çekicidir ama içerikte anahtar kelime 50 kere kullanılmıştır. Aradığınız sonuç; “Kurban Bayramı Ne Zamandır” karşınıza çıkan sayfada Hz. İbrahim’in falan hayatından bahsedilir. Bu clickbate yani tık tuzağıdır ve YouTube platformunda da kullanılmaktadır.

Örnek 3: Reklamlara boğmakta yapılan sık hatalardan birisidir. Siteniz yeni ise zaten kazanç elde etmeniz çok zordur bu yüzden yeni web sitelerini reklama boğmanın bir anlamı yoktur. Yeni siteler belirli bir seviyeye gelene kadar Adsense veya benzeri reklamlara başvurulmaması gerekmektedir.

WordPress Site İçi SEO hatalarını bildiğimiz kadarıyla anlatmaya çalıştık. Bizi takipte kalmaya devam edin.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Backlink Kaynakları - Backlink Ağınızı Oluşturun başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın