WordPress Kullanıcı Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Kullanıcı Ekleme Nasıl Yapılır, sorusuna cevap vereceğimiz bu konuda kullanıcı ekleme işlemini anlattıktan sonra kullanıcı rollerini de açıklayacağız. WordPress harika bir yayıncılık platformudur ve bunun sorumluluklarını tek başınıza yönetmeniz gerekmez. WordPress, yeni kullanıcılar eklemeyi ve kullanıcılara çeşitli roller ve izinler atamayı gerçekten kolaylaştırır. WordPress’e yeni bir kullanıcı eklemenin bazı insanları nerede sinirlendirebileceğini görebiliyorum. Ancak, aynı zamanda yönetici araçlarınıza giriş yapmanın bir yolunun olması, sizinle aynı izinlere sahip oldukları anlamına gelmez. WordPress’e yeni bir kullanıcı ekleme hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

WordPress Kullanıcı Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress’in yeni kullanıcılar eklemenize izin vermenin iki yolu vardır. Kayıt formunu web sitenizde herkese açık olarak görüntüleyebilir veya manuel olarak kullanıcı ekleyebilirsiniz. WordPress’e manuel olarak bir kullanıcı eklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

WordPress panosundan Kullanıcılar > Yeni Ekle‘ye tıklayın ve ardından eklediğiniz kişiyle ilgili ayrıntıları doldurun. Bu kutuların tümü oldukça açıklayıcıdır. Ancak onlara güçlü bir parola sağlamanız gerekir. İsterlerse daha sonra değiştirme seçeneğine sahip olacaklar.

Şimdi WordPress’teki farklı kullanıcı rollerini açıklamak için biraz zaman ayırmak istiyorum. Varsayılan olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz beş farklı kullanıcı rolünüz vardır. Bunlar yönetici, editör, katkıda bulunan, yazar ve aboneyi içerir. Farklılıklar nedir?

WordPress Kullanıcı Ekleme
WordPress Kullanıcı Ekleme

WordPress Kullanıcı Yetkileri Nelerdir?

Yönetici

Yönetici hesabı, WordPress’e giriş yapmak için kullandığınız temel hesap gibidir. Bununla, kullanıcı yapabileceğiniz her şeyi yapabilir. Buna gönderilerin değiştirilmesi, site genelindeki ayarların değiştirilmesi ve diğer yönetici seçeneklerinin değiştirilmesi dahildir.

Katkıda Bulunan

Yeni gönderiler ekleyebilecek ve yalnızca kendi gönderilerini düzenleyebilecek birini eklemek istiyorsanız, onu katkıda bulunan biri yapmanız gerekir. Bu kişi yazı yazabilir ancak yayınlayamaz. Ayrıca WordPress’te diğer kullanıcıların gönderilerini düzenleme erişimleri de yoktur.

WordPress Kullanıcı Ekleme
WordPress Kullanıcı Ekleme

Yazar

Yazar iznine sahip bir kullanıcı kendi gönderilerini yayınlayabilir ve yönetebilir. Ancak diğer kullanıcıların gönderilerini düzenleyemez veya yönetemezler. Birine istedikleri zaman içerik yayınlama izni vermek istiyorsanız, bu, WordPress yönetiminin diğer daha gelişmiş bölümlerine erişim vermeden atamak için en iyi izindir.

Editör

Katkıda bulunanlardan bir adım önde olan editördür. Editörler kendi gönderilerini ve başkaları tarafından yazılan gönderileri düzenleyebilir, ekleyebilir, yayınlayabilir. Ancak, web sitesi ayarlarını, temaları veya yalnızca yöneticilerin yapabileceği şeyleri değiştiremezler.

Abone

Abone rolü, tüm izinlere sahip olan bir kullanıcıdır. Gerçekten yapabilecekleri tek şey kendi profillerini güncellemek. WordPress için bazı eklentiler, mağaza erişimi, yorum gönderme ve daha fazlası gibi özel durumlar için bu kullanıcı rolünü kullanır.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür, içeriğimizden de konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. WordPress Kullanıcı Ekleme Nasıl Yapılır, sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimize benzer içerikleri sitemizde bulabilirsiniz.

Yorum yapın