WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress 301 Yönlendirme işlemini gerçekleştirmenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır, adlı içeriğimizde 301 yönlendirmesinin ne işe yaradığını ve başarılı bir şekilde 301 yönlendirmesinin nasıl yapıldığını sizlere aktaracağız.

WordPress 301 Yönlendirme Nedir?

301 Yönlendirme kalıcı bir yönlendirme olmakla birlikte backlink yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Bir içeriğin URL’si değiştiğinde sıralama kaybı yaşamamak adına 301 yönlendirmesi yapmak önemlidir aksi takdirde 404 hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. WordPress SEO eklentileri arasında yer alan Rank Math eklentisinde yer alan Yönlendirme aracı, 301 yönlendirme işlemi için kullanışlı bir araçtır. İçeriğimizde hem bu eklenti ile hem de .htaccess dosyası ile nasıl 301 yönlendirme yapabileceğinizi sizlere aktaracağız.

.htaccess 301 Yönlendirmesi

Örnek üzerinden yola çıkmak gerekirse, Dogech COM ve Kozba NET domainleri bana ait domainler olmakla birlikte bu domainler içeriği de okuduğunuz Kozba ORG’a 301 yapılmıştır. Bu sitelerde herhangi bir script olmadığı içinde yönlendirmeyi .htaccess ile gerçekleştirdim.

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^(.*)$ https://www.kozba.org/$1 [L,R=301,NC]

Yukarıdaki kodları Not Defterine yapıştırın. İlgili dosyayı kaydedin ve daha sonrasında dosya adını “.htaccess” olarak değiştirin ve ilgili dosyayı FileZilla veya herhangi bir FTP aracı ile sitenin ana dizinine atın. Dosya ilgili dizine atıldığında domain tam anlamıyla 301 yönlendirme metoduyla belirlediğiniz alana yönlenmiş olacaktır.

WordPress 301 Yönlendirme Rank Math
WordPress 301 Yönlendirme Rank Math

Rank Math WordPress 301 Yönlendirme 

WordPress 301 yönlendirme işlemini Rank Math eklentisi ile de yapabilirsiniz. WordPress SEO eklentilerinin başında gelen Rank Math eklentisinde 404 Monitör ve Yönlendirme adında iki araç bulunmaktadır. Yönlendirmeler aracıyla sayfalarınızı 301 olarak kalıcı şekilde yönlendirebilirsiniz. Yukarıdaki resimde ilgili alan paylaşılmıştır.

Kaynak URL bölümüne yönlendirmek istediğiniz URL’yi giriniz.

Hedef URL bölümüne ise yönlendirilecek olan URL’yi giriniz.

Yönlendirme Ekle butonuna basmanız yeterlidir.

Redirections WordPress 301 Yönlendirme
Redirections WordPress 301 Yönlendirme

Redirections WordPress 301 Yönlendirme

Rank Math SEO eklentisi yüklü değilse ve mevcut WordPress SEO eklentinizde Yönlendirme aracı bulunmuyorsa, Eklentiler bölümünde “Redirections” şeklinde arama yaparak ilgili eklentiyi kurabilirsiniz. Bu eklentide harici bir eklenti olmakla birlikte sadece 301 Yönlendirmesi yapabilmektedir. Yine eklentinin 404 hata sayfaları gibi bir alanı da bulunmaktadır.

Source URL bölümüne yönlendirmek istediğiniz URL’yi yazın.

Target URL bölümüne ise yönlendireceğiniz URL’yi yazın.

Add Redirect butonuna bastığınızda 301 yönlendirmesi yapılacaktır.

.htaccess ile Domain Yönlendirme

İlk yöntemde anlattığımız .htaccess ile eski domaininizi yeni bir domaine de yönlendirebilirsiniz. Eski domainin hosting’inde .htaccess adında bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodları ilgili dosyaya girin.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.eskidomainadi\.com
RewriteRule (.*) http://www.yenidomainadi.com/$1 [R=301,L]
Search Console WordPress 301 Yönlendirmesi
Search Console WordPress 301 Yönlendirmesi

Search Console 301 Yönlendirme

Herhangi bir domaini 301 ile yönlendirdiğinizde bu domainin Search Console kaydı bulunuyorsa, ilgili domaini yeni domaine taşımalısınız. Search Console’a giriş yaptıktan sonra sol menüden “Ayarlar” bölümüne gidin. Resimde yer alan “Adres Değişikliği” bölümüne gelin. Karşınıza çıkan alandan “Yeni Site Seçin” bölümünde 301 yapmak istediğiniz siteyi seçin ve işlemi onaylayın.

İşlemin yapılabilmesi için eski ve yeni domainlerinde aynı Search Console’da olması gerekmektedir.

Bu içeriğimizde WordPress 301 Yönlendirme işleminin tüm detaylarını aktardık. Benzer içeriklerimiz için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın