Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi Nasıl Çözülür?

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi hatası Windows işletim sisteminde sıklıkla karşılaşılan bir hata olmakla birlikte hatanın birden fazla çözümü bulunmaktadır. Bu içeriğimizde ise Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi Nedir sorusuna yanıt verdikten sonra hatanın çözümünü sizlere aktaracağız.

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi Nedir?

Bir dosya indirdiğinizde veya başarısız bir program kurulumu gerçekleştirdiğinizde bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Diğer yandan, Hardddiskler kolay bozulabilen donanımlar olduğu için diskin darbe alması, anlık bir voltaj düşüklüğü veya zamanla oluşan Bad Sector hatalarının artması sebebiyle bu hata ile karşılaşmanız olasıdır. Hatanın çözümüne geçmeden önce Harddisk Test Etme bağlantısından diskinizde yer alan potansiyel hataları test edin. Eğer diskte çok fazla sayıda Bad Sector bulunuyorsa diski değiştirmek zorundasınız. Diğer yandan, diskte hata yok ise aşağıdaki yöntemleri uygulayarak ilgili hatadan kurtulabilirsiniz.

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi HDD
Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi HDD

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi Hatasının Çözümü

Windows 10 işletim sistemine sahipseniz aşağıdaki adımları sırayı takip ederek uygulayın.

CMD yani komut istemcisini yönetici olarak çalıştırın.

chkdsk c:/f komutunu yazdıktan sonra enter tuşuna basın.

Kodu yazarken C harfinin yer aldığı bölüme sabit diskinizin harfini yazmayı unutmayın.

/r parametresi fiziksel sorunların giderilmesi için kullanılmaktadır.

Windows 7 işletim sistemine sahipseniz de aşağıdaki yöntemleri uygulayarak Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi hatasını çözebilirsiniz.

Sabit diskinize sağ tıklayın.

Özelliklerin ardından “Araç” sekmesine tıklayın.

Hata denetimi bölümünün altındaki Kontrol Et butonuna tıklayın.

Sistem dosyaları hatalarını otomatik olarak düzelt butonuna tıklayın.

İşlemin tamamlanmasının ardından sistemi yeniden başlatın.

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi HDD

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi bu hatanın temel sebebi Harddisk olabilir. Harddisk olup olduğunu kontrol etmek için yapmanız gereken Harddisk test programları ile bilgisayarınızı test etmektir. Harddisk test programlarının başında;

Programları gelmektedir. Bu programlarla Harddiskinizde yer alan hataları kolay bir şekilde analiz edebilirsiniz. Eğer çok fazla hata var ise harddiskiniz tamamen kullanım dışı kalmadan diskinizi değiştirmelisiniz.

Yorum yapın