Uzman Çavuş Maaşı – 2022 – Rehber Konu!

Bedava İnternet

Uzman Çavuş Maaşı içeriğimizde 2022 yılı itibariyle maaş bilgisini vermekle kalmayıp aynı zamanda Uzman Çavuş ile ilgili sizlerin merak ettiği tüm konuları açıklamaya çalışacağız. Uzman Çavuş Maaşı diğer rütbeli personellerde olduğu gibi personelin görev yaptığı bölgeye göre değişmektedir. Örneğin, Doğu’da ve 5. bölgede görev yapan bir personel ile Suriye ve Irak gibi yurt dışı görevleri ifa eden personellerin maaşları arasında ciddi bir fark olduğunu söyleyebiliriz.

Uzman Çavuş Maaşı 2022

Uzman Çavuş Maaşı bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte bu maaş tutarı 12000 TL ile 20000 TL arasında değişmektedir. Suriye ve Irak gibi yurt dışı görev bölgelerinde görev yapan Uzman Çavuşların maaşları ise yine bulundukları bölgeye göre 20.000 TL’nin üzerinde maaş almaktadırlar.

Uzman Çavuş MaaşıPin
Uzman Çavuş Maaşı
Uzman Çavuş Maaşı En DüşükUzman Çavuş Maaşı OrtalamaUzman Çavuş Maaşı En Yüksek
12.000 TL15.000 TL20.000 TL

Uzman Çavuş Nedir?

Uzman Çavuşlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bel kemiği olmakla birlikte Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Jandarma’da da yer alan bir rütbedir. Astsubay sınıfında yer alan Uzman Çavuşlar, Astsubay’ın başlangıç rütbesi olan Astsubay Astçavuş’tan önce gelen bir rütbedir.

Uzman Çavuşlar orduda teknik işlerde görev aldığı gibi araç sürücülüğü gibi görevleri de ifa etmektedir. Uzman Çavuşlar 7 yıl boyunca görev yaptıkları takdirde devlet memurluğuna da geçebilmektedir.

Uzman Çavuş RütbeleriPin
Uzman Çavuş Rütbeleri

Uzman Çavuş Rütbeleri

Uzman Çavuşlar genellikle bölüklere bağlı olarak çalışan ve 3 yılda bir rütbelerinin altına bir şerit daha almaktadırlar. Uzman Çavuşların Astsubaylığa yükselme hakkı bulunmakla birlikte yüksekokul mezunu olmaları ve gerekli prosedürleri sağlamaları yeterlidir.

Görevlere başlangıç rütbeleri Uzman Onbaşıdır, askerliğini Çavuş olarak yapmış ve akabinde Uzman Çavuş Alımına başvurmuş personeller ise direkt olarak Uzman Çavuş rütbesinden görev ifalarına başlamaktadır.

Jandarma Uzman Çavuş Maaşları

Jandarma bünyesi içerisinde görev alan uzman çavuşlar ciddi görev ve sorumluluklara sahiptir. Buna bağlı olarak maaşları da nispeten yüksek seviyededir. Yine diğer maaşlarda olduğu gibi jandarma uzman çavuş maaşlarında da net bir şey söylemek yerine aralık belirtmek daha doğru olacaktır. Zira ufak detaylar bile alınan maaşı etkilemektedir.

Jandarma uzman çavuş maaşları, 2022 yılının ocak ve temmuz aylarında yapılan zamlarla birlikte ciddi şekilde artmıştır. Son rakamlara göre uzman çavuş maaşı 8500 TL ile 11500 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Doğu illerinde görev yapanlar için bu maaşa terör tazminatı da eklenmektedir. Eklenen bu tutarın 800 ile 1500 TL arasında değiştiği ifade ediliyor.

Uzman Çavuş Alımı 2022

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 2022 yılı itibariyle herhangi bir Uzman Çavuş alımı yapmamaktadır. Diğer yandan Jandarma Uzman Çavuş Alımları bulunmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı’nın “Devam Eden Faaliyetler” bölümünde;

  • 2022 Yılı Lojistik Branşlı Uzman Erbaş Temini sınavının sonuçları açıklanmıştır.

Uzman Çavuş Başvuru Şartları

Uzman Çavuş başvuru şartları arasında;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkek birey olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • 27 yaşını bitirmemiş olmak
  • Askerlik görevini yükümlü erbaş – er olarak yapmak veya hali hazırda yapıyor olmak,
  • Askerlik tecilinin üzerinden 5 yıl geçmemiş olmak,
  • Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak,
  • En az 1.64 cm boyunda olmak ve askerlik için gerekli sağlık standartlarını sağlama şartları bulunmaktadır.

Uzman Çavuş kaç yıl görev yapar?

Uzman Çavuşların sözleşmeleri genellikle 2 yıldan az, 5 yıldan fazla olmamak kaydı ile yapılmaktadır. 7 yıl boyunca görev yapan Uzman Çavuşlar devlet kadrolarına uygunluk olduğunda geçebildiği gibi istifalarını da sözleşme sonunda verebilmektedir.

Uzman Çavuş Doğu Görevi Ne Kadar?

Uzman Çavuşların doğu görevi atandıkları birliğe göre değişmektedir.

Uzman çavuş eğitimde ne kadar maaş alıyor?

Uzman Çavuşların eğitim süreleri sınıflandırmalarına göre değişmektedir. Genel anlamda konuşmak gerekirse eğitimleri boyunca 3000 ila 4000 TL arasında maaş almaktadırlar.

Uzman Çavuş Maaşı konusunu incelemeye çalıştık. Aşağıda yer alan konularda bu konuyla ilgili olduğu için dikkatinizi çekebilir!

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

1