SSD Ömrü Nedir? Nasıl Öğrenilir?

SSD Ömrü yeni nesil SSD’ler için önem arz eden bir kavramdır. Hayatımıza birkaç yıl önce giren ve kullanıcıların işlemlerini hızlandıran SSD’lerin ömürleri eski tip SATA HDD’lere oranla çok daha azdır. Bu yüzden de SSD Ömür Testi yapmak ve mevcut diskinizin sizi ne zaman yarı yolda bırakacağını önceden tespit etmek önemlidir.

SSD Ömür Testi
SSD Ömür Testi

SSD Ömrü Öğrenme

SSD Ömrü Öğrenme işlemi için kullanabileceğiniz birçok yazılım bulunmaktadır. SSDLife adlı yazılım bu noktada en çok tercih edilen yazılımların başında gelmekle birlikte masaüstü veya laptop bilgisayarlarınızda tanımlı olan SSD tipi disklerin ömürleri ve kullanım süreleri hakkında net bilgiler vermektedir.

Yukarıdaki görselde sahip olduğum ve uzun zamandır kullandığım SSD’nin kullanım bilgileri yer almaktadır. Programa göre diskim sağlıklı gözükmektedir ve toplamda 6 aylık bir kullanım süresine sahiptir. Toplamda ise 843 kez çalıştırılmıştır. Program sahip olduğuum diskim hakkında net bilgi verememektedir çünkü diskin markası olan Gigabyte şirketi disk hakkındaki net bir veri iletmemektedir.

Harddisk Test Etme Nasıl Yapılır, bağlantısından ise daha önce konuyla ilgili detaylı bir anlatım yaptığımız içeriğimize ulaşabilirsiniz.

SSD Ömür Testi

SSD Ömür Testi noktasında SSDLife gibi yazılımlar net olarak veri toplayamamaktadır. Bu konuda en net veriyi sizlere sunan yazılımların başında HD Tune gelmektedir. HD Tune yazılımı sayesinde Disk Test etme işlemini yapabilir ve sahip olduğunuz SSD’nin herhangi bir kritik hataya sahip olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Yine HDD Regenerator 15 programı da HDD Sağlık Testi konusunda müthiş sonuçlara sahip bir programdır.

SSD ne kadar dayanır?

SSD’lerin kullanım ömürleri en fazla 7 yıldır. SATA HDD’lere oranla SSD’ler yüksek işlem performansına sahip olsalar da ömürleri kısadır. Teknoloji geliştikçe yeni SSD modelleri üretildikçe kullanım ömrü de artmaktadır. Diğer yandan, SSD’nin uzun kullanım ömrüne sahip olması tamamen kullanıcının kullanımına göre değişmektedir.

SSD ömrü nasıl azalır?

SSD Ömrünü azaltan faktörlerin başında sıcaklık faktörü gelmektedir. Sahip olduğunuz masaüstü bilgisayar veya laptop kolay ısınabilen, hava akışı iyi olmayan bir bilgisayar ise bu durum SSD ömrünü kısaltan bir faktördür. Aslında bu faktör birçok donanımın ömrünü azaltmaktadır.

SSD mi uzun ömürlü HDD mi?

SATA bağlantı tipindeki HDD’ler daha dayanıklı ve uzun ömürlü ürünlerdir. SATA tipi HDD’lerin kullanım ömrü SSD’lere oranla neredeyse 2 kat daha fazladır.

SSD bozulduğunu nasıl anlarız?

SSD bozulduğunda işlem yaparken donmalar, mavi ekran hataları ve diğer sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yorum yapın