Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar? 2022

Bedava İnternet

Sözleşmeli Er Maaşı içeriğimizde 2022 yılı itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerinde Sözleşmeli Er olarak görev yapmak isteyen kişiler için hem başvuru şartlarını hem de maaşın ne kadar olduğunu aktarmaya çalışacağız.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) profesyonel ordu sistemine geçmesiyle birlikte er-erbaş olarak vatani görevini yapan Mehmetçikler artık operasyonel faaliyetlerde bulunmuyorlar. Bu kapsamda geliştirilmiş olan Sözleşmeli Er sistemiyle birlikte bu işi profesyonel anlamda yapmak isteyenler sözleşmeli olarak maaşlı bir şekilde orduya hizmet vermektedir.

Sözleşmeli Er Maaşı 2022

Sözleşmeli Er Maaşı 2022 itibariyle görev yapılan bölgeye bağlı olarak değişmektedir. Maaş tutarının 5700 TL ile 15000 TL arasında değiştiğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Kuzey Irak ve Suriye gibi operasyonel bölgelerde görev ifa eden Sözleşmeli Erler ile batı kışlalarında görev yapan sözleşmeli erler arasında maaş noktasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Sözleşmeli erlerin 7 yıl görev yapması durumunda ise aldığı tazminat tutarı 300.000 TL‘nin üzerindedir. Sözleşmeli erler 3 yıllık görevlerinin sonunda 29 yaşını geçmemiş ise ve Uzman Erbaş Yönetmeliğine uygunsa Uzman Çavuş olarak görevlerine devam edebilmektedir.

ta

Sözleşmeli Er Maaşı En DüşükSözleşmeli Er Maaşı OrtalamaSözleşmeli Er Maaşı En Yüksek
6000 TL10000 TL15000 TL
Sözleşmeli Er MaaşıPin
Sözleşmeli Er Maaşı

Sözleşmeli Er Nedir?

Sözleşmeli erler ordunun profesyonel olması noktasında büyük bir sorumluluk taşıyan ve 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre sözleşme kapsamında görevlendirilen kişilerdir.

Sözleşmeli Erlerin herhangi bir rütbesi olmasa da orduda er ve erbaşlardan daha fazla sorumluluk almaktadırlar. İlk sözleşmeleri 4 yılı geçmeyecek şekilde en az 3 yıllık sözleşme ile görevlerine başlamaktadırlar. Akabindeki sözleşmelerde toplamda 7 yıl boyunca TSK’ya hizmet vermektedirler.

Görev süreleri bitmeden sözleşmeli erbaş ve erler sözleşmelerini iptal edememektedir. İlk sözleşmenin ardından ise bırakmak istedikleri takdirde sivil hayata geri dönebilmektedirler.

Sözleşmeli Er Başvuru ŞartlarıPin
Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

Sözleşmeli Er Başvuru şartlarına gelecek olursak;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmalıdır.
 • En az ilk öğretim mezunu olmalıdır.
 • Askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış olanların 25 yaşını doldurmamış olmaması gerekmektedir.
 • Askerlik hizmetini tamamlamamış olanların ise 20 ila 25 yaşında olması gerekmektedir.
 • Daha önce TSK’dan herhangi bir sebeple ilişiği kesilmemelidir.
 • TSK’da daha önce subay, astsubay ve uzman erbaş gibi rütbelerde görev almamış olması önemlidir.
 • Kamusal haklardan yoksun bırakılmamış ve ciddi bir cezası olmaması önemlidir.
 • Özellikle devletin güvenliğine ilişkin herhangi bir suç ve rüşvet, hırsızlık, sahtecilik ve dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı suçları işlememiş olması gerekmektedir.

Sözleşmeli Er Başvurusu için Tıklayın!

Sözleşmeli Er Boy ve Kilo Şartları

164 CM51 KG72 KG
165 CM52 KG72 KG
166 CM53 KG72 KG
167 CM54 KG73 KG
168 CM55 KG73 KG
169 CM56 KG74 KG
170 CM57 KG75 KG
171 CM58 KG76 KG
172 CM59 KG77 KG
173 CM60 KG78 KG

Sözleşmeli Er Maaşı ve Yasal Mevzuat için Tıklayın

Sözleşmeli Erlerin Yıllık İzinleri

Sözleşmeli erbaş ve erlerin yıllık toplamda 30 günlük izinleri bulunmaktadır. Mazeretli izinleri ise toplamda 15 gündür. Birinci dereceden akrabanın vefatı halinde 10 gün, doğum izni sebebiyle ise de 10 günlük ek izinleri daha bulunmaktadır.

Sözleşmeli Er Seçim Aşamaları

Sözleşmeli er başvurusunda bulunan ve başvuruları kabul edilen adaylar genellikle Ankara’da yer alan MEBS Okulu ve Eğitim Komutanlığında (Ankara / Mamak) veya duyurulan farklı bir okulda aşağıda yer alan aşamalardan geçmektedir.

Evrak Kabulü
Fiziki Test ve Değerlendirme (Boy ve Kilo Oranı)
Fiziki Yeterlilik Testi (Spor Sınavı)
Sözlü Mülakat
Sağlık Raporu ve Güvenlik Soruşturması

Sözleşmeli Er Fiziki Yeterlilik (Spor Testi)

Yasal mevzuata göre;

 • 1500 metre teçhizatsız düz koşu
 • 400 metre teçhizatsız düz koşu
 • Mekik ve Şınav gibi testler bulunmaktadır.

Sözleşmeli er 7 yıl sonra ne iş yapar?

Sözleşmeli erler 7 yıllık görev ifa sürelerinin sonunda eğer olumlu bir niteliğe sahipse kamu kurumlarında Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda yer alan usul ve esaslar çerçevesinde boş kadrolarda görevlerine devam edebilmektedir.

Sözleşmeli er 3 yıl sonra uzman çavuş olabilir mi?

Sözleşmeli erler 3 yıllık görevlerinin sonunda uzman çavuş olabilmektedir. Tabi ki 29 yaşını geçmemiş olmak ve Uzman Erbaş Yönetmeliğindeki şartları taşımak şartıyla.

Sözleşmeli er doğu görevi kaç yıl?

Sözleşmeli erlerin doğu görevi tamamen ilgili sözleşmeye bağlı olmaktadır. İlk sözleşme 4 yıldan fazla olmamak kaydıyla, ikinci sözleşme ise 3 yıllık olarak yapılmaktadır.

Sözleşmeli er emekli olabilir mi?

Sözleşmeli erler hakkında özel olarak belirlenen bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Görev yaptıklarını sürenin ardından SSK ve Bağkur’dan çalışmaya devam ederek emekli olabilmektedirler.

Asteğmen Maaşı konusunda bilgi almak için de ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz. Sözleşmeli Er Maaşı konusunda tüm bildiklerimizi Yasal Mevzuatlara uygun şekilde sizlere aktarmaya çalıştık. Uzman Çavuş Maaşı ve Yedek Astsubay Maaşı konularına da göz atabilirsiniz.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

1