Solana Coin (SOL) Nedir? Detaylı Solana Rehberi 2021

Solana Coin (SOL) Nedir, adlı içeriğimizde en detaylı ve güncel Solana rehberini bulabilirsiniz. Solana Coin (SOL), çok hızlı işlem kapasitesine sahip olmakla birlikte dünyadaki en değerli ilk on beş kripto para arasında yer alan bir dijital varlıktır. Blok Zinciri teknolojisine entegre bir şekilde çalışan Solana projesi, akıllı sözleşme ve merkeziyetsiz uygulamaları destekleyen bir dijital varlıktır. Solana, ağa verilen genel bir isim olmakla birlikte ağın kullanımına sunulan Token’a ise SOL adı verilmektedir.

Solana Coin (SOL) Tarihçesi

2017 yılında yazılımcı olan Anatoly Yakovenko tarafından temelleri atılan bu projede birçok teknoloji devinde görev yapmış alanında uzman kişiler çalışmaktadır. Anatoly Yakovenko’nun da kendisi Qualcomm ve Dropbox şirketlerinde çalışmış, alanında uzman bir yazılımcıdır. Projenin temel hedefi, hızlı bir şekilde işlem yapmak ve mevcut işlem sayısını sürekli arttırmaktır.

SHA256 algoritmasına sahip Solana’da mevcut işlem bir önceki işlem tarafından kullanıldığı için işlem sırası Hash’e işleniyor ve işlemlerin doğrulama süresi de büyük ölçüde kısalıyor. Bir saniyede binlerce işlem yapma kapasitesine sahip Solana, ortalama 400 milisaniyede bir blok oluşturarak kendi alanında söz sahibi varlıklar arasında yer alıyor. Bitcoin ortalama bir bloğu 10 dakikada oluştururken, bu süre Ethereum’da yaklaşık olarak 15 saniye. Solana’nun da farkı işte bu noktada ortaya çıkıyor. SOL ise işlem onayını yapan kullanıcılara ödenmek için kullanılan bir Token’dır.

Solana Coin (SOL) Fiyat – Market Analizi

 • Mevcut Fiyat: 28,06 Dolar
 • Değer Sıralaması: 15.
 • Toplam Piyasa Hacmi: 7,650 Milyar Dolar
 • Toplam Arz Miktarı: 488,630 Milyon Adet
 • Dolaşımdaki Arz Miktarı: 272,63 Milyon Adet (%55)
 • En Yüksek Fiyatı: 52,49 Dolar 5/8/2021 Tarihinde

SOL’un en önemli özelliği ise kripto paralar toplu bir şekilde değer kaybı yaşarken, SOL’un değer kaybı diğer varlıklara oranla daha az oluyor. Bu durumu bir kaç kez gözlemleme imkanım oldu. Yine dolaşımdaki arz miktarı toplam arz miktarının %55’ine tekabül ettiği için bu oran arttıkça SOL’de fiyatını uzun vadede arttıracaktır.

Solana Coin Rehberi
Solana Coin Rehberi

Solana (SOL) Nereden Satın Alınır?

 • Binance
 • OKEx
 • DigiFinex
 • Huobi Global
 • Bithumb
 • Gate.io
 • Crypto.com

SOL bu kripto para borsalarının hepsinde işlem görmektedir. Türk kripto para yatırımcılarının birçoğunun Binance hesabı olduğunu düşünecek olursak, SOL’e yatırım yapmak oldukça kolay.

Solana Coin Rehberi
Solana Coin Rehberi

Solana Whitepaper Türkçe

Solana’nun Whitepaper dosyasını incelediğimizde, oldukça detaylı bir anlatımın olduğunu söyleyebiliriz. Solana’nun resmi web sitesinde İngilizce olarak tüm kullanıcılara açık bir şekilde yayınlanan bu dosya yaklaşık olarak 32 sayfadan oluşmaktadır. Whitepaper dosyasının ilk sayfalarında Solano projesinin algoritması, çalışma prensibi ve doğrulama fonksiyonları anlatılmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıdan dosyanın İngilizce versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Solana Whitepaper Dosyası

Solana Coin Ekşi Sözlük Yorumları

Son birkaç aydır Bitcoin’in yaptığı büyük düzeltmelerde en az kayıp veren coindi. Hatta bir ara tüm piyasanın tersine hareket etmiş ve 25 nisan’da piyasa diplerdeyken ATH (En Yüksek Seviye) yapmıştı.

19 mayıs’taki büyük düşüşte örneğin Polkadot 36 dolar’dan dakikalar içinde 18’e kadar düşüp 25-26’da sabitlenirken, solana ise 47 dolar’dan 26’ya düşüp tekrar 46’ya gelecek kadar güçlüydü. Yani bitcoin’in 30 bin’e yaptığı dalışta en sağlam duran oydu.

* justinian

Son iki piyasa düşüşünde değerini koruyarak güven tazelemiştir. Btc düzenli bir yükseliş trendine girebilirse 60 doları görmek zor değil.

* invisiblekid

Gördüğünüz gibi, Ekşi Sözlük platformunda da bu kripto paraya yatırım yapan kişiler benim gözlemlediğim durumun aynısını belirtmişler. Sözlük’te benzer yorumları okuyabilirsiniz.

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler konusunu da merak ediyorsanız, ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz. Solana Coin Rehberi konumuz mevcut gelişmelere bağlı olarak sürekli güncellenecektir.

Yorum yapın