Solana Coin Nedir? Detaylı Solana Rehberi 2021

Solana Coin Nedir, sorusuna yanıt vereceğimiz bu içeriğimizde aynı zamanda Solana Coin ile alakalı kullanıcıların merak ettiklerini bulabilirsiniz. Solana Coin (SOL), çok hızlı işlem kapasitesine sahip olmakla birlikte dünyadaki en değerli ilk 10 kripto para arasında yer alan bir dijital varlıktır. Blok Zinciri teknolojisine entegre bir şekilde çalışan Solana Coin projesi, akıllı sözleşme ve merkeziyetsiz uygulamaları destekleyen bir dijital varlıktır. Solana, ağa verilen genel bir isim olmakla birlikte ağın kullanımına sunulan Token’a ise SOL adı verilmektedir.

Solana Coin Ne zaman Çıktı?

2017 yılında yazılımcı olan Anatoly Yakovenko tarafından temelleri atılan bu projede birçok teknoloji devi şirkette görev yapmış alanında uzman kişiler çalışmaktadır. Anatoly Yakovenko’nun da kendisi Qualcomm ve Dropbox şirketlerinde çalışmıştır. Projenin temel hedefi, hızlı bir şekilde işlem yapmak ve mevcut işlem sayısını sürekli olarak arttırmaktır.

SHA256 algoritmasına sahip Solana’da mevcut işlem bir önceki işlem tarafından kullanıldığı için işlem sırası Hash’e işlenmektedir ve işlemlerin doğrulama süresi de büyük ölçüde kısalmaktadır. Bir saniyede binlerce işlem yapma kapasitesine sahip Solana Coin, ortalama 400 milisaniyede bir blok oluşturarak kendi alanında söz sahibi varlıklar arasında yer almaktadır. Bitcoin ortalama bir bloğu 10 dakikada oluştururken, bu süre Ethereum’da yaklaşık olarak 15 saniyedir. Solana Coin’in farkı bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Solana Coin Fiyat – Market Analizi

 • Mevcut Fiyat: 149,44 Dolar
 • Değer Sıralaması: 7.
 • Toplam Piyasa Hacmi: 44,627 Milyar Dolar
 • Toplam Arz Miktarı: 488,630 Milyon Adet
 • Dolaşımdaki Arz Miktarı: 272,63 Milyon Adet (%55)
 • En Yüksek Fiyatı: 213,47 Dolar 9/9/2021 Tarihinde

Solana Coin’in en önemli özelliği ise kripto paralar toplu bir şekilde değer kaybı yaşarken, SOL’un değer kaybı diğer varlıklara oranla çok daha azdır. Bu durumu bir kaç kez gözlemleme imkanım oldu. Yine dolaşımdaki arz miktarı toplam arz miktarının %55’ine tekabül ettiği için bu oran arttıkça Solana Coin’de fiyatını uzun vadede arttıracaktır.

Solana Coin RehberiPin
Solana Coin Rehberi

Solana Coin Geleceği

Bu içeriği ilk yazdığımız tarih olan 5 Temmuz 2021 tarihinde Solana Coin en değerli ilk 15 kripto para arasında yer almaktaydı. Diğer yandan fiyatı ise 25 dolar seviyesindeydi. İçeriği güncellediğimiz tarih olan 11.10.2021 tarihine geldiğimizde Solana Coin’in en değerli ilk 7 varlık arasında yer aldığını ve fiyatını 149 dolara kadar çıkartmayı başardığını görebiliyoruz. Solana Coin Rehberi adlı içeriğimiz herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Diğer yandan, yıllarca kripto para yazarlığı yapmış birisi olarak bu varlığa mevcut portföyünüzde yer vermenizi tavsiye etmekteyim. Gerek Projesi gerekse popülerliği sebebiyle Solana Coin en değerli altcoinler arasında yer almaktadır.

Solana (SOL) Nereden Satın Alınır?

 • Binance
 • OKEx
 • DigiFinex
 • Huobi Global
 • Bithumb
 • Gate.io
 • Crypto.com

SOL bu kripto para borsalarının hepsinde işlem görmektedir. Türk kripto para yatırımcılarının birçoğunun Binance hesabı olduğunu düşünecek olursak, SOL’e yatırım yapmanın oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Solana Coin GrafikPin
Solana Coin Grafik

Solana Whitepaper Türkçe

Solana’nun Whitepaper dosyasını incelediğimizde, oldukça detaylı bir anlatımın olduğunu söyleyebiliriz. Solana’nun resmi web sitesinde İngilizce olarak tüm kullanıcılara açık bir şekilde yayınlanan bu dosya yaklaşık olarak 32 sayfadan oluşmaktadır. Whitepaper dosyasının ilk sayfalarında Solano Coin projesinin algoritması, çalışma prensibi ve doğrulama fonksiyonları anlatılmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıdan dosyanın İngilizce versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Solana Whitepaper Dosyası

Solana Orijinal WhitePaper

Solana Coin Ekşi Sözlük Yorumları

Son birkaç aydır Bitcoin’in yaptığı büyük düzeltmelerde en az kayıp veren coindi. Hatta bir ara tüm piyasanın tersine hareket etmiş ve 25 nisan’da piyasa diplerdeyken ATH (En Yüksek Seviye) yapmıştı.

19 mayıs’taki büyük düşüşte örneğin Polkadot 36 dolar’dan dakikalar içinde 18’e kadar düşüp 25-26’da sabitlenirken, solana ise 47 dolar’dan 26’ya düşüp tekrar 46’ya gelecek kadar güçlüydü. Yani bitcoin’in 30 bin’e yaptığı dalışta en sağlam duran oydu.

* justinian

Son iki piyasa düşüşünde değerini koruyarak güven tazelemiştir. Btc düzenli bir yükseliş trendine girebilirse 60 doları görmek zor değil.

* invisiblekid

Gördüğünüz gibi, Ekşi Sözlük platformunda da bu kripto paraya yatırım yapan kişiler benim gözlemlediğim durumun aynısını gözlemlenmişler. Sözlük’te benzer yorumları okuyabilirsiniz.

Solana Coin Rehberi konumuz mevcut gelişmelere bağlı olarak sürekli güncellenecektir.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın

1