SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir ve SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır, sorularına yanıt vermeye çalışacağımız bu içeriğimizde konuyla ilgili aklınıza gelen tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız. SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmekle birlikte SEO Uyumlu Makalede Arama Motorlarının metriklerine ve taleplerine yönelik yazılan içeriklerdir. Birçok web sitesi sahibi veya editör bu noktada hata yapmaktadır çünkü bu tarz makaleler – içerikler üretmek tecrübe ve bilgi gerektiren bir iştir.

SEO Uyumlu Makalede Olması Gereken Temel Özellikler Nelerdir?

Title (Başlık), Description (Meta Açıklaması) ve Odak Anahtar Kelime içeriğe başlanmadan önce belirlenmelidir. Web sitemizde yayınladığımız örnek bir makaleden yola çıkacak olursak;

 • Anahtar Kelimemiz: Zararlı Backlink
 • Title: Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?
 • Description: Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır, içeriğimizde web sitenize yarardan çok zarar veren backlinklerin tespitinin nasıl yapıldığını anlattık.

Odak Anahtar kelimemiz hem Title yani başlıkta hem de Description yani açıklamada aktif olarak kullanılıyor fakat anahtar kelimeyi bu noktalarda kullanmak tek başına yeterli değildir. Anahtar kelimenin ara başlıklarda da kullanılması gerektiği gibi bu ara başlıklara sırasıyla; h2, h3 ve h4 gibi etiketler de girilmelidir. Potansiyel ara başlıklar;

 • Zararlı Backlink Nedir?
 • Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?
 • Zararlı Backlink Tespitinde Hangi Programlar – Araçlar Kullanılır?
 • Zararlı Backlink Temizliği Nasıl Yapılır?

Odak anahtar kelimemiz Zararlı Backlink kelime öbeğiydi. Biz bu kelimeyi ara başlıklarda önce tanımladık, sonra tespitinin nasıl yapıldığını açıkladık, tespitin hangi araçlarla yapıldığını açıkladık ve son olarak tespitten sonra bu backlinklerin nasıl temizlenebileceğini de açıkladık. Kısacası, Odak Anahtar kelimeyle ilgili tüm öbekleri içeriğimizin içerisinde kullandık.

Odak Anahtar kelimeyi içeriğin ilk başında kullanmakta önemli bir unsurdur. İlk giriş cümleleri robotik olabilir, bu kullanımda kullanıcı deneyimi (UX) olumsuz etkilenir, kullanıcının dikkatini içeriğinde ortasında kullandığımız ara başlıklarla kendimize çekeceğiz.

SEO Uyumlu Makale Nedir - Örneği
SEO Uyumlu Makale Nedir – Örneği

SEO Uyumlu Makale Nedir, Kuralları Nelerdir?

Title, Description ve Odak Anahtar kelimenin kullanımını anlattık. Peki bunlar tek başına yeterli mi, tabi ki değil. İçeriğimizin başında bu işin çok fazla değişkeni olduğunu ve tecrübe gerektirdiğini söylemiştik.

 • İç Linkleme: SEO Uyumlu makalelerde olması gereken temel şartların başında iç linkleme gelmektedir. Örneğin bu içeriğimizde “Zararlı Backlink” kelimesinden konuyla ilgili daha önce yayınladığımız bir içeriğimize bağlantı verdik. Site içerisindeki bağlantılara iç linkleme adı verilmektedir.
 • Kelimenin Kullanım Sıklığı: Odak Anahtar kelime yazının başında, ara başlıklarda ve yazının içerisinde kullanılabilir fakat bunun belirli bir oranı bulunmaktadır. Bu oran aşıldığında hem robotik bir görüntü oluşacak hem de ilgili içerik SEO Uyumlu Makale olmaktan çıkacaktır. Bu oran tamamen içeriğin uzunluğuna göre değişmektedir. 600 kelimelik bir içerikte anahtar kelimeyi 10 kez kullanmak sorun teşkil etmez iken 300 kelimelik bir içerikte 10 kez anahtar kelime kullanmak olumsuz bir kullanımdır.
 • Resimler ve Alt Etiketleri: Blog içeriklerinde Resim kullanmak önemlidir. Yine bu resimlere odak anahtar kelimeyi alt etiket olarak girmelisiniz. Sitemizde kullandığımız tüm görselleri bu şekilde kullanmaktayız.
 • İçerik Tablosu: İçerik tablosu da metni parçalamak için kullanılan yeni nesil bir SEO Uyumlu Makale yöntemidir. Bu yöntem sayesinde ara başlıklarınızı kullanıcıya listeli bir şekilde sunabilirsiniz.
 • Dış Linkleme: Bir konudan bahsederken otoriter sitelere NoFollow etiketiyle dış linkleme yapabilirsiniz. Kripto paradan bahsederken “CoinRanking” sitesine dış linkleme yapabilirsiniz mesela.
 • Başlık ve Açıklama Uzunluğu: Title’ın karakter olarak 70 karakterden az olması, 30 karakterden fazla olması ve Description’ın da 155 karakterden az, 70 karakterden fazla olması da aranan özellikler arasındadır.
SEO Uyumlu Makale Nedir - Youtube
SEO Uyumlu Makale Nedir – Youtube

Title ve Description noktasında alışkanlık edinmeniz önemlidir. Aksi takdirde Site İçi SEO çalışması yaparken tüm içeriklerinizi tek tek düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız; All in SEO, Rank Math ve Yoast SEO gibi eklentilerde size yardımcı olabilecek uyarıların hepsi yapılmaktadır.

Profesyonel Anlamda SEO Uyumlu Makale Üretmek

Makalenin en can alıcı noktasına geldik. Bu bölümde sizlere 5 yıllık tecrübemden çıkardığım sonuçları detaylı bir şekilde anlatacağım.

 • Google Snippet: Google’da “Seo Uyumlu Makale Nedir?” diye bir arama yaptığınızda arama motorunda kullanıcıların en çok sordukları sorular listelenmektedir. Bu soruları içeriğinizde kullanarak daha etkili ve daha SEO uyumlu bir makale üretebilirsiniz. Örneğin, bu içeriğimizde bu yöntemi etkili bir şekilde kullandık.
 • Youtube: Video platformu olarak ortaya çıkan Youtube zamanla sosyal medya platformu haline geldi. Şuanda ise müthiş bir arama motoru. Hedeflediğiniz kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız buraya yönelik de çalışma yapmalısınız. İçeriğin devamına konuyla ilgili müthiş bir görsel bıraktık.
 • Anahtar Kelime Araçları: Ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok farklı anahtar kelime aracı bulunmaktadır. Serptakip, Semrush veya Google’ın servisleri bu araçların başında gelmektedir. Bu araçlar sayesinde Anahtar kelime tavsiyesi alabilirsiniz.

Forum Tanıtımı Nedir ve Forum Tanıtım Hizmeti kelimelerini esas alarak farklı zamanlarda iki farklı içerik oluşturduk. Bu içerikleri birbirleri ile iç linkleme yöntemi ile bağladık. Yetmedi birde konuyla ilgili YouTube videosu çektik. Bununla yetinmedik, Paravan blogmuzdan da benzer bir içerik girerek onu da 5. sıraya sokmayı başardık. “Forum Tanıtımı Nedir” sorusunda ilk 5 sıranın 4’ünü tamamen işgal ettik. Bu arada Sadeceon’un backlink ağı bizden çok çok daha iyi arkadaşlar. Ama bizde bu işe dün başlamadık 🙂

SEO Uyumlu Makale Ne İşe Yarar?

Konuyla alakalı araştırma yapan kullanıcıların bu soruyu sorduklarını Google Snippet bölümünden görebiliyoruz. Eğer benzersiz bir içerik üretmiyorsanız SEO uyumlu makale yazmak zorundasınız aksi takdirde Google Arama Motoru ilgili içeriği alıp üst sıralara koymayacaktır.

SEO Uyumlu Makale Yazarlığı Nedir?

SEO Uyumlu Makale yazarlığı/editörlüğü bir meslektir. Ben yıllarca bu meslek sayesinde kazanç elde ettim. Artık yapmamamın tek sebebi, kendi web sitelerime içerik üretme isteğimden dolayıdır. Yine Editörlük yaparken konu seçiminde çok fazla esnek davranamazsınız çünkü site sahibi sizi sürekli yönlendirecektir. SEO Uyumlu içerik üretebilecek kabiliyete sahipseniz, aylık bazda çok ciddi kazançlar elde edemezsiniz fakat her ay düzenli şekilde gelir elde edebilirsiniz. R10, Bionluk, Webly ve benzeri Freelancer Platformlarında hizmet sayfası açarak müşterilerinize hizmet vererek kazanç elde edebilirsiniz.

Bu işi meslek olarak yaptığım dönemde ayda +2500 TL’nin üzerinde kazanç elde etmekteydim. Diğer yandan cumartesi ve pazar günleri de içerik üretiyordum çünkü bu işte yazdıkça para kazanılıyor.

SEO Uyumlu Makale Örnekleri

Bu içeriğimizde SEO Uyumlu Makale ile ilgili tüm kriterler başarıyla yerine getirilmiştir. Yine web sitemizdeki birçok içerik de SEO Uyumlu şekilde yazılmıştır. Sitemizdeki içerikleri inceleyerek konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Backlink Kaynakları - Backlink Ağınızı Oluşturun başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın