SEO Nasıl Yapılır? 2021

SEO Nasıl Yapılır, sorusuna cevap vereceğimiz bu içeriğimizde SEO Nedir, SEO Neden Önemlidir ve SEO Çalışması Nasıl Yapılır gibi sorulara da yanıt vermeye çalışacağız. İçeriğimiz Site içi SEO (On-Page SEO) ve Site Dışı SEO (Off-Page SEO) olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Ara başlık metodunu kullanarak size SEO Nasıl Yapılır, sorusunun cevabını en iyi şekilde vermeye çalışacağız.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, web sitelerinin Google arama motorunda daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için uygulanan çeşitli yöntemlerdir. SEO sürekli yenilenen bir kavram olmakla birlikte ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübe de gerektirmektedir. SEO temelde; Site içi SEO (On-Page SEO) ve Site Dışı SEO (Off-Page SEO) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Arama motorundaki görünürlüğü arttırmak için SEO çalışmaları yapılmaktadır. Belirlenen anahtar kelimede üst sıralarda yer almak, daha çok insana ve potansiyel müşteriye hitap anlamına gelmektedir. SEO, Arama Motorunu Manipüle ederek çalışma yapılan web sitesinin üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmasına başlarken öncelikle WordPress Site içi SEO çalışmasının yapılması gerekmektedir. SEO çalışmasını bir bina inşa etmek olarak düşünürseniz, Site içi SEO bu binanın kolonlarını oluşturmaktadır. Bu yüzden de dizayn edilen web sitesinin Mobil Uyumlu olması, Hızlı yanıt vermesi, Kullanıcı Deneyiminin yüksek olması, Arama Motorlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Site içi SEO çalışmalarını yapmadan, site dışı seo çalışmalarına başlamak, site dışı seo çalışmalarından elde edilecek olan faydayı azaltacaktır.

Site dışı SEO çalışmalarının temelini ise Link İnşası oluşturmaktadır. Link İnşası nasıl yapılmalıdır, sorusunun yanıtını daha önce videolu bir şekilde anlattığımız için bu konuya çok fazla girmeyi uygun görmüyorum.

Anahtar Kelime Seçimi

Web sitesini kurmadan önce yapılması gereken ilk çalışma, Anahtar Kelime Seçimidir. Anahtar kelime satış yapacağınız ürünün adı olabilir veya hedeflediğiniz lokasyon da olabilir. Aşağıda anahtar kelime seçiminin nasıl olması gerektiği ile alakalı bir örnek verilmiştir. Bu örnekten yola çıkarak anahtar kelimenizi seçebilirsiniz.

Sakarya Bilgisayar Tamiri: Sakarya’da bilgisayar tamiri hizmeti veren bir işletme iseniz ve web sitesi kurmak istiyorsanız, anahtar kelimeniz bu olmalıdır. Alternatif anahtar kelimeleriniz ise; sakarya notebook tamiri, sakarya laptop tamiri vs olabilir.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime seçimini yaptınız. Seçim yapmak tek başına yeterli bir çalışma değildir. Anahtar kelimenin rekabet oranı, aylık arama hacmi ve anahtar kelimenin alternatif öbekleri de belirlenmelidir. Bunun için Semrush ve Ahrefs gibi ücretli araçlar kullanılmaktadır. Örnekte anlattığımız anahtar kelimenin Semrush üzerinden yapılan analizini aşağıda yer alan görselden inceleyebilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır - Anahtar Kelime Analizi
SEO Nasıl Yapılır – Anahtar Kelime Analizi

Volume bölümü aylık arama hacmini temsil etmektedir. Keyword Difficulty bölümü ise ilgili kelimedeki rekabet oranını yani zorluğunu ifade etmektedir. Variations ise kelimenin varyasyonlarını, related bölümü ise kelimenin alternatiflerini göstermektedir.

Örnekten yola çıkacak olursak, Sakarya Bilgisayar Tamiri kelimesiyle birlikte Sakarya Bilgisayar Servisi kelimesi de alternatif olarak kullanılabilir.

Site içi SEO

SEO Nasıl Yapılır adlı içeriğimizin buraya kadar olan bölümünde; SEO Nedir, SEO Nasıl Yapılır, Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ve Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır, sorularına yanıt verdik. Site içi SEO bölümüne de çok detaylı bir şekilde girmeyeceğiz çünkü bu konuyu WordPress Site içi SEO konumuzda anlattık. Hatta WordPress Site içi SEO Hataları konumuzda da yapılan Site içi SEO hatalarını anlattık.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?
YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube SEO sayesinde YouTube’u bir silah gibi kullanabilirsiniz. Örneğin, arama hacmi yüksek ve rekabetin yüksek olduğu bir içeriğiniz var. SEO Uyumlu Makale kurallarına dikkat ederek içerik oluşturdunuz ve içeriğinizin Kullanıcı Deneyimi oldukça iyi seviyede. Diğer yandan, web sitenizin Otorite değeri yüksek değilse, ilgili içerik ilk sayfada listelenmeyecektir. Bu noktada yapmanız gereken şey, YouTube SEO’dur.

YouTube SEO yaparak içerikle olmasa bile video ile ilk sayfaya çıkabilirsiniz. Videonuzun Title yani başlık bölümünde web sitenizin adresini kullanarak marka değerinizi ve arama motoru görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Peki YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Bunun için Vidiq aracını kullanabilirsiniz. Yine Videly yazılımı da bu noktada size yardımcı olacaktır. Videly Title, Description ve Anahtar Kelime tavsiyesinde bulunan bir araçtır. Anahtar kelimelerinizi optimize ederek videonuzun ilk sayfada çıkmasını sağlayabilirsiniz. Örnek bir YouTube SEO çalışması aşağıda verilmiştir.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?
YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelimenin içerisinde yer aldığı bir Title – Başlık.

#Anahtarkelime1 #Anahtarkelime2 #Anahtarkelime3

Anahtar Kelime ve kısa bir açıklama.

Anahtar Kelime + Kısa bir açıklama ve içeriğinizin URL’si.

Alternatif Anahtar Kelimelerle birlikte kısa bir açıklama ve videonun içeriği.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi “Yandex Zen Kaydı” ile alakalı YouTube’a attığım video ilk sayfada yer alıyor.

SEO Nasıl Yapılır konusunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bizi takipte kalmaya devam edin!

“SEO Nasıl Yapılır? 2021” üzerine 3 yorum

Yorum yapın