SEO Ajansı Nasıl Çalışır?

SEO Ajansı Nedir, sorusuna yanıt vereceğimiz bu içeriğimizde SEO Ajansı olarak faaliyet gösteren firmaların bu hizmeti nasıl verdiklerini ve hizmet verirken yaptıkları çalışmaların neler olduğunu açıklayacağız. SEO Ajansı olarak hizmet veren firmalar temelde kelime bazlı çalışmalar yapmaktadır. Kelime Bazlı Çalışma Nedir, sorusuna yanıt vermek gerekirse; Sakarya’da Bilgisayar Tamiri üzerine bir işletmeniz varsa odaklanmanız gereken kelimeler sırasıyla; Sakarya Bilgisayar Tamiri ve Sakarya Notebook Tamiri gibi anahtar kelimelerdir. SEO Ajansları ise sahip olduğunuz web sitesini bu kelimelerde Google arama motorunda üst sıralara çıkartarak bu hizmetleri karşılığında kazanç elde ederler.

SEO Ajansları

Günümüzde artan rekabetle birlikte SEO Ajansı olarak hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Google‘da “SEO Ajansı” kelimesini arattığınızda bu alanda faaliyet gösteren firmaları görüntüleyebilirsiniz. SEO sektöründe hizmet veren bir ajansın veya firmanın bazı kelimelerde üst sıralarda olması, o firmaya prestij sağlayan bir durumdur çünkü SEO Ajansı olarak hizmet veren bir firma bu kelimede ilk sayfada yoksa, size de kaliteli bir hizmet veremez. Bu yüzden bu veya SEO ile ilgili alternatif kelimelerde sorgu yaptığınızda Google arama motorunda hangi web siteleri üst sıralarda çıkıyorsa o firmalardan hizmet almanızda fayda vardır.

SEO Ajanslarının en önemli avantajı, belirli bir ücret verdiğinizde web sitenizin Site içi ve Site Dışı SEO çalışmalarını ilgili ajans yürütmektedir. Yani siz ödeme yaptığınızda işin geri kalanını ajans halletmektedir. Diğer yandan, dezavantajı ise ajansların çok fazla iş alması ve web sitelerine gereken özeni göstermemesidir. Bu noktada da firma seçimini doğru yapmanızda fayda var aksi takdirde paranız ve zamanınız boşa gidebilmektedir.

SEO Ajansı
SEO Ajansı

SEO Ajansları Hangi Çalışmaları Yapar?

SEO’nun temelinde Analiz yatmaktadır. SEO Ajansı işi almadan önce hedeflenen anahtar kelimelerin arama hacmini ve anahtar kelime zorluğunu belirler. Anahtar kelimenin zorluğu arttıkça, ajansın sizden talep edeceği ücrette artacaktır. Kazancın yüksek olduğu sektörlerde anahtar kelime zorluğu da oldukça yüksek seviyededir. Yerel aramalarda ise anahtar kelime zorluğu oldukça düşük seviyededir.

Örnekle anlatmak gerekirse; “Takipçi Satın Al” kelimesinin anahtar kelime zorluğu 100 üzerinden 64’tür çünkü bu sektörde kazanç yüksektir.

SEO Ajans Seçimi Nasıl Yapılmalı?

SEO Ajansı seçimi yapmadan birçok firmadan mevcut anahtar kelimelerinizde ücret bilgisi almalısınız. En düşük ücreti talep eden şirketle çalışmanız, sizi hüsrana uğratabilir çünkü genellikle SEO Hizmeti konusunda iyi olmayan firmalar çok düşük fiyat teklifleri verirler. Yine ilgili ajansın referanslarını almalı ve bu referanslara gerekirse tek tek ulaşmalısınız. Örneğin, Ajans size “İstanbul Bilgisayar Tamiri” kelimesinde ilk sitenin kendileriyle çalıştığının bilgisini vermiş ise ilgili firmayı arayarak bu bilgiyi teyit etmelisiniz.

SEO ajansları genellikle Footer Backlink ve Tanıtım yazısı metotlarını kullanmaktadır. Bu backlink türleri DoFollow olduğu için çok hızlı sonuç vermektedir ve ajansın işini de kolaylaştırmaktadır. Diğer yandan çeşitli platformlardan bana ulaşan kişilerle konuşmalarım neticesinde birçok kişinin ajans ile hizmeti sonlandırdığında kelimelerinde düşüş yaşadıklarına dair geri bildirimler aldım. Bunun temel sebebi de Ajansların bu Footer Backlink’leri kaldırmasıdır. Kısa vadede ciddi bir backlink kaybı yaşandığında ilgili web sitesinin sıralama kaybetmesi gayet normal bir durumdur. Ajansların bu taktiğine düşmemenizde fayda var.

Sakarya SEO

Sakarya SEO şirketi olarak Sakarya bölgesinde yer alan işletmenizin sahip olduğu anahtar kelimelerine yönelik hizmetler verebiliriz. İlgili anahtar kelimeler üzerinde Semrush, Ahrefs ve Keyword Finder gibi araçlarla analiz yaptıktan sonra alternatif anahtar kelimelerinizi belirlemekteyiz. Bu anahtar kelimelere yönelik içerikler üretmekte ve bu içeriklerle ana sayfanızı beslemekteyiz. Semrush ve Screaming Frog araçlarıyla web sitenizin Site içi SEO hatalarını tespit etmekte ve bu hataları gidermekteyiz. Ardından da Site Dışı SEO çalışmaları yaparak web sitenizi anahtar kelimelerinde üst sıralara çıkartmaktayız. Verdiğimiz hizmetler;

Bu hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın