Reboot System Now ne demek? *2022*

Reboot System Now ne demek sorusuna yanıt vermek gerekirse; Android Recovery Mode arayüzünde bulunan ve sistemi yeniden başlatma anlamına gelen ifadedir. Android işletim sistemi açık kaynaklı olduğu için modlanabilir ve root atılabilir bir işletim sistemidir. Root atma yetkisi sayesinde Android kullanıcıları sistem üzerinde çok yüksek derecede hak sahibi olabilmektedir.

Hard Reset adı verilen işlem sırasında kullanıcıların karşısına çıkan Reboot System Now işlemi sayesinde cep telefonunuzu Recovery Mode’dan (Kurtarma Modu) kurtarıp reset atmanız anlamına gelmektedir.

Reboot System Now Nasıl Yapılır?

Reboot System Now işlemini yapmak her Android cihazında farklıdır. Bu konu hakkında YouTube’da çok faydalı videolar bulunmaktadır. Örneğin benim kullandığım cihaz olan Samsung Galaxy M21 telefonunda Reboot System Now işlemini yapmak için; Kapatma tuşuna uzun süreliğine basılmalıdır. Ardından da kapatma tuşu ile ses açma tuşlarına aynı anda basılmalıdır. Bu işlem yapıldığında Galaxy M21 cihazı Recovery Mode’a geçiş yapmaktadır.

Android Reboot System Now
Android Reboot System Now

Recovery Mode Ne demek?

Recovery Mode, bilgisayarların sahip olduğu BIOS arayüzüne benzer bir kurtarma servisidir. Bu servis sayesinde yapılan yanlış işlemlerden dolayı çökmüş bir cihaza mevcut Android işletim sistemini yeniden yükleyebilirsiniz. BIOS’da işlem yaptıktan sonra yapılan işlemi kaydetmek önemlidir. Benzer durum Recovery Mode’da da geçerlidir ve Reboot System Now seçeneği burada devreye girmektedir.

Android işletim sisteminde işlem yaptıktan sonra Reboot işlemi yapmak ilgili işlemin onaylanması anlamına gelmektedir. Bu yüzden Hard Reset işlemlerinden sonra Reboot işlemi yapılarak yapılan işlemin onayı sağlanmaktadır.

Recovery Mode kullanımı tecrübe ve bilgi gerektiren bir moddur. Örneğin modda yer alan “Wipe Data/Factory Reset” adından da anlaşılacağı gibi tüm verilerin silinmesi anlamına gelmektedir. Android işletim sistemini yeniden kurarken bu fonksiyona tıklamanız tüm verilerinizin (fotoğraf, video ve mesaj gibi) silinmesine yol açabilir. Bu yüzden de Recovery Mode’u doğru bir şekilde kullanmalısınız.

Wipe All Data Ne demek?

Wipe All Data, tüm verilerin sıfırlanması yani silinmesi anlamına gelen bir işlemdir. Genellikle Hard Reset adı verilen format işlemi yapılırken Wipe All Data seçeneği kullanılmaktadır. Bu işlemin herhangi bir geri dönüşü olmadığı için yedekleme yapılmalıdır.

Android Recovery Mode Ne işe yarar?

Android Recovery Mode yani kurtarma modu, android işletim sistemine sahip cihazların herhangi bir sorundan kurtarılması için kullanılan ve BIOS benzeri bir arayüzdür. Bu arayüz sayesinde telefona format atılabilir veya bozulan sistem kurtarılabilir.

Yorum yapın