Rank Math SEO Ayarları Nasıl Yapılır? 2021

Rank Math SEO Ayarları Nasıl Yapılır, sorusuna yanıt vermeye çalışacağımız bu içeriğimizde, WordPress SEO eklentileri arasında son dönemlerin en popüler eklentilerinden olan Rank Math eklentisinin güncel ayarlarını göstermeye çalışacağız. İçeriğimizin devamında ise bu eklentinin muadillerine oranla neden daha başarılı olduğunu örneklerle anlatacağız. Rank Math SEO Ayarları içeriğimizi hem yazılı hem de videolu olarak anlatmaya da çalıştık. İçeriğimizin sonunda videolu anlatımımız da mevcuttur.

Rank Math Nedir?

Rank Math, WordPress bloglarının temel eklentilerinden olan SEO eklentileri kategorisindeki en kullanışlı eklentilerin başında gelmektedir. Ücretsiz bir eklenti olmasının yanı sıra, eklentinin ücretli sürümü de oldukça detaylıdır. WordPress’de en çok kullanılan SEO eklentileri arasında; Rank Math, Yoast SEO ve All in SEO eklentisi gelmektedir. Yeni web sitelerinin birçoğu bu eklentiyi tercih ederken, eski WordPress sitesi sahipleri alışkanlıklarını yenemedikleri için hala daha All in SEO ve Yoast SEO eklentilerini tercih etmektedir. Bu eklentinin son zamanlarda popüler olmasının temel sebepleri arasında ise eklentinin ücretsiz sürümünün diğer eklentilerin ücretsiz sürümlerine oranla çok daha iyi özelliklere sahip olmasıdır.

Rank Math SEO Ayarları

Eklenti kurulum aşamasında birçok ayarı kendisi yapmaktadır. Yine de kontrol etmeniz gereken ayarları anlatmak gerekirse;

 • Etiket sayfalarına Noindex verilip verilmediğini kontrol edin. Eğer Noindex vermiş iseniz, etiket sayfalarına site haritasında da yer vermemelisiniz.
 • Sayfalar, İçerikler ve Kategoriler “index” etiketine sahip olabilir. Diğer yandan index etiketine sahipse de site haritasında olması gerekmektedir.
 • Başlıklar ve Meta sekmesinin altında yer alan Ana Sayfa bölümündeki Ana Sayfa Başlık ve Ana Sayfa Açıklama bölümlerini doldurmalısınız.
 • Eğer statik bir Ana Sayfa kullanıyorsanız da, WordPress’de Sayfalar bölümünden Ana Sayfayı Düzenle butonuna tıkladıktan sonra hemen alt bölümdeki Rank Math SEO alanlarını doldurmalısınız.
 • Başlıklar ve Meta bölümünde yer alan “Yazılar” alanındaki Tek Yazı Başlık; “%title% %page% %sep% Dogech.com” bu şekilde olabilir. Yazının başlığı, ayırma işareti ve ardından sitenin adı doğru bir kullanımdır. Eğer burada “%sitename%” etiketini kullanırsanız ilerleyen zamanlarda 70 Karakterin Üzerinde Title kullanımı hatası alırsınız. Bu konuyu Site ve Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? adlı içeriğimizde işlemiştik.
 • Pano – İstatistikler bölümünden Search Console bağlantısını sağlarsanız İstatikler bölümü aktifleşecek ve veriler birkaç saat içerisinde çekilecektir.
 • Başlıklar ve Meta – Yazılar bölümündeki Makale Türü, Blog siteleri için “Blog Gönderisi” olmalıdır.
Rank Math SEO Ayarları - Pano
Rank Math SEO Ayarları – Pano

Rank Math SEO Kullanımı – Pano

Eklentinin en önemli bölümü ise Pano kısmıdır. Bu kısımda ise müthiş araçlar bulunmaktadır ve bu araçların bazıları diğer eklentilerin ücretli sürümlerinde bulunmaktadır.

 • 404 Monitör: Web sitenizdeki kırık linklerin tespitini yapar. Kesinlikle aktifleştirilmesi gerekmektedir.
 • İstatistikler: Search Console ve Analytics bağlantısı yaparak buradaki verileri eklenti üzerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Instant Indexing: Web sitenizi Bing arama motoruna eklediğinizde web sitesine girilen her içerik Bing arama motoruna gönderilir ve bu özellik sayesinde içerikleriniz daha kolay index alır.
 • Yönlendirmeler: 404 Monitörde aldığınız tüm hataları bu araç ile ana sayfanıza veya ilgili sayfalarınıza 301 olarak yönlendirme yapabilirsiniz.
 • Site Haritası: Olmazsa olmaz bir araçtır. Site haritanız için ekstra eklenti yüklemenize gerek yoktur. Rank Math Site Haritası diğer eklentilerin araçlarına oranla çok daha gelişmiştir.
 • SEO Analizi: Web sitenizi tarayarak temel hataları görmenizi sağlar.
 • Schema (Yapısal Veri): Çok detaylı bir konu diğer yandan aktif olmasında fayda var.
 • AMP: AMP eklentisi kullanıyorsanız, bu aracı da aktif hale getirebilirsiniz.
 • BuddyPress: WordPress forumlarla ilgili olan kısımdır.
 • Resim SEO: Resimlere Etiket ve Başlık girmek için muhteşem bir araçtır.
Rank Math SEO vs Yoast
Rank Math SEO vs Yoast

Rank Math vs Yoast SEO

Yoast SEO özellikle içerik üretirken tam bir baş belası. Edilgen çatı ve bir çok saçma hata yüzünden içerik üretirken yeşil ışık yakmakta zorlanıyorum. Rank Math’de ise +85 ve +90 puan bile aldığım içeriklerim oldu. Bu durum, Rank Math’in kolay olduğu anlamına gelmiyor, sadece içerik noktasında Yoast SEO’dan çok daha başarılı. Yine Yoast’ın site haritası çok hoşuma gitmiyor. Rank Math’de ise site haritası çok kolay bir şekilde özelleştirilebiliyor.

Rank Math vs All in SEO

Yıllarca All in SEO kullanmış birisi olarak Rank Math eklentisini inceledikten sonra direkt olarak bu eklentiye geçiş yaptım. All in SEO’da Yönlendirme veya 404 monitör gibi araçlar bulunmuyor ve bunun için ekstra eklenti kurmak gerekiyor. Yine kategori sayfalarına Odak Anahtar Kelime girilemiyor. Bu iki sebepten dolayı bile Rank Math, All in SEO’nun önünde yer almaktadır.

Rank Math SEO Ayarları içeriğimizde bu eklentinin mevcut ayarlarını sizlere aktarmaya çalıştık. Rank Math SEO Eklentisi Güncel Ayarlar içeriğimizde de eklentiden çok fazla bahsetmediğimizi düşündüğümüz için ek bir içerik oluşturmak istedik.

Yorum yapın