RAM Hataları ve Çözümleri 2021

RAM Hataları ve Çözümleri içeriğimizde birçok kullanıcının karşılaştığı RAM Hatalarını sizler için derledik. Bilgisayarların önemli donanımlarından olan RAM (Bellek), anlık yanıt veremediğinde mavi ekran hatalarına sebebiyet vermektedir.

Bilgisayar sistemlerinde DDR2, DDR3 ve DDR4 gibi farklı teknolojilere sahip RAM’ler kullanılmaktadır. DDR3 teknolojisinde üretilmiş bir anakarta DDR4 RAM belleğini takamazsınız fakat 1333 MHz DDR3 RAM ile 1666 MHz DDR3 RAM, farklı MHz değerlerine sahip olsalar da aynı anakarta takılabilmektedir. RAM hataları da genellikle bu noktada başlamaktadır. MHz değerleri farklı olan bellekler aynı sistemde verimli bir şekilde çalışmazlar. Diğer yandan, 1333 MHz RAM’in takılı olduğu sistemde 1666 MHz RAM takılsa bile iki RAM’de düşük olan değerde yani 1333 MHz’de çalışmaktadır.

RAM Hatalarını Düzeltme

RAM Hatalarını düzeltme işleminin yapılabilmesi için öncelikle hatanın kaynağı tespit edilmelidir. Aşağıda karşılaşabileceğiniz olası RAM hatalarını sizler için derledik. RAM Hatalarının kaynağı genellikle donanımsal hatalardır. Yazılımsal olarak RAM hatası ile karşılaşmak pek olası değildir. Uzun süre kullanım sonrası bozulabilen RAM’lerde hata tespiti yapıldıktan sonra ilgili hataya göre çözümler üretmelisiniz.

RAM Hataları – Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti

Bu sorunun kaynağı genellikle “Görüntü Sürücüsü” ifadesi geçtiği için ekran kartı olarak düşünülmektedir fakat bu sorun RAM sorunudur. RAM’lerin üzerinde çipler bulunmaktadır. Bu çipler siyah renklidir ve RAM’in boyutuna göre sayıları ve büyüklükleri değişmektedir. Bazı bellekler tek tarafında çiplere sahipken, bazılarının iki tarafında da çipler bulunmaktadır. Tek kanal ve çift kanal teknolojisi terimi de bu farktan dolayı ortaya çıkmıştır.

Bu sorunda bu teknoloji farkından dolayı ortaya çıkmıştır. Tek tarafında çip bulunan bellekler yeni teknoloji ile üretilmişken, çift tarafında çip bulunan RAM’ler eski teknoloji ile üretilmiştir. Toparlamak gerekirse, teoride 4 GB DDR3 1333 MHz değerine sahip iki belleği aynı anakart üzerinde sorunsuz çalıştırabilirsiniz fakat RAM 1 tek taraflı, RAM 2 çift taraflıysa, bu çalışma prensibi teoride kalmaktadır ve mavi ekran veya “Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve kurtuldu” gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz.

RAM Hataları ve Çözümleri
RAM Hataları ve Çözümleri

RAM Hataları – Tozlanma ve Oksitlenme

Ekran kartları ve işlemcilerin üzerinde bu donanımları soğutmak için fanlar bulunmaktadır. Yine kasalarda egzoz fanı ve hava akışını sağlayan fanlar da bulunmaktadır. Bu fanlar çalıştıkça bulundukları ortamın tozunu bilgisayarın içerisine çekerler. Tozlanmadan dolayı da bazı donanımların çalışma performansı düşebileceği gibi tamamen sorun çıkartmaya da başlayabilir.

Oksitlenme de RAM’lerin sorun çıkartmasına sebep olmaktadır. Oksitlenme yaşandığında RAM’lerin anakarta giriş yaptığı kısımları herhangi bir silgi ile silerek oksitlenme sorununun önüne geçebilirsiniz.

RAM Hataları – Kapasitesi Sorunu

Bilgisayarım-Özellikler bölümünü açtığınızda kaç GB RAM boyutuna sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Takılı RAM miktarından ziyade, Kullanılabilir RAM miktarı çok daha önemlidir. Siz bilgisayarınıza 4 GB boyutuna sahip 4 farklı RAM takmış ve 16 GB RAM boyutuna ulaşmış olabilirsiniz fakat Kullanılabilir RAM miktarı 8 GB yazabilir. Bu noktada yapmanız gereken mevcut RAM’lerinizin slotlarını değiştirmelisiniz.

16 GB RAM kullanıyorsanız kullanılabilir RAM miktarının da 16 GB olması gerekmektedir. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız ve birden fazla RAM’i aynı anda kullanıyorsanız, RAM’lerin yerlerini değiştirerek ve tek tek takarak kullanmalısınız.

RAM’i Test Etme

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız Başlat-Çalıştır bölümüne “mdsched.exe” kodunu yazın. Enter tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan ekrandan “Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle” sekmesine tıkladığınızda mevcut belleklerinizi test edebilirsiniz.

Driver Güncelleme Nasıl Yapılır? adlı içeriğimize ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın