Polonya Asgari Ücret – 2022 – Avrupa’nın Kalbi!

Bedava İnternet

Polonya Asgari Ücret konusunu inceleyeceğimiz içeriğimizde aynı zamanda bir Avrupa ülkesi olan Polonya’daki hayat standartlarını da anlatmaya çalışacağız. Polonya, hayat standartları itibariyle ortalama bir Avrupa ülkesi olmakla birlikte ülkedeki asgari ücret ortalama 2840 zlotidir. Diğer yandan, bu ortalama bir veri olmakla birlikte asgari ücretlendirme sektöre, bölgeye ve yapılacak işe göre değişmektedir.

Dünya Bankası‘nın 2018 yılında paylaştığı verilerine göre ülkenin alım gücü 33,730 puandır. Bu puan ise diğer Avrupa ülkelerine (Almanya, Fransa ve Norveç gibi) düşük kalmaktadır. Polonya Asgari Ücret içeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi Polonya orta sınıf bir Avrupa ülkesidir.

Polonya asgari ücret 2021 yılında oldukça iyi seviyelere gelmiştir. Bu nedenle özellikle geçen yıllarda çalışanların haklarını aldığı ve refah seviyesinin de daha yüksek seviyelere çıktığı net bir şekilde görülmektedir. Son düzenlemeler ile birlikte Polonya’da asgari ücret 610 € olmuştur. Bu da yaklaşık 2840 Polonya Zlotisi olarak karşımıza çıkar.

Polonya’da vatandaşlar haftada 5 gün olacak şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Günlük olarak ise çalışma süreleri 8 saat olarak belirlenmiştir. Haftalık 40 saatin üzerindeki saatler mesai ücretlerine işlenir.

Polonya Asgari Ücret 2022Pin
Polonya Asgari Ücret 2022

Polonya Asgari Ücret 2022✔

Polonya hükümeti 2022 yılında asgari ücretleri yeniden artırmaya karar vermiştir. Polonya asgari ücret 2022 aylık olarak 2800 PLN olarak belirlenmiştir. Polonya’da saat başına kazanılan brüt ücret ise yaklaşık 16 zloti şeklindedir. İki parametrede genel olarak %8,9 büyümüştür. Bunun yanı sıra Polonyalı sendikalar daha büyük artışlar talep eder. Ancak hükümet sadece asgari ücretlerde mutabık kalmıştır.

Polonya’da kendi para birimi olan PLN kullanımı yaygındır. Polonya’da iş imkanları yüksek olduğu için pek çok kişi burada çalışmak istemektedir. Bunun dışında Polonya’daki fabrika sayısı da oldukça yüksektir. Kişiler çalışma alanlarına bağlı olarak kolay bir şekilde de iş bulma imkanına sahiptir. Polonya iş imkanı olarak tarım, hizmet ve sanayi alanlarında kolay bir şekilde iş bulmak mümkündür. Burada muhasebe, elektrik, mühendislik, inşaat gibi çeşitli alanlarda iş alımı son derece fazladır. Bunun yanında saatlik olarak çalışma ücretli ,işler de Polonya’da son derece popülerdir.

Polonya Nasıl bir Ülke?

Polonya neredeyse tüm komşuları tarafından en az 1 kez işgal edilmiş bir ülkedir. Dünya’da direncin simgesi bir ülke olan Polonya’da milli marşın kabaca çevirisi “Polonya Henüz Ölmedidir.”

***

Almanya, Çekya, Slovakya, Ukrayna, Belarus ve Litvanya gibi ülkelerle komşu olan Polonya kısa süre önce başlayan Rusya – Ukrayna savaşı sebebiyle komşusu Ukrayna’dan birçok mülteci kabul etmiştir.

***

Polonya, Avrupa’nın merkezinde olduğu için Almanya ve Rusya tarafından dönemsel olarak sürekli işgal girişimlerine maruz kalmıştır. 1600 ile 1945 yılları arasında ülke 43 kez işgal edilmiştir ki İkinci Dünya Savaşı da Almanya’nın Polonya’yı işgali ile başlamıştır.

***

Polonya, Avrupa’nın en büyük 9. ülkesi konumundadır. 1999 yılından bu yana Nato, 2004 yılından buyana ise Avrupa Birliği ülkesidir. Başkenti Varşova olan ülkenin nüfusu birçok ile eşit şekilde dağıtılmıştır. Ülkenin %98’i Polonyalı, kalanı ise Alman, Ukrayna ve Belarusludur.

***

Ülkenin %90’ı Katolik’tir ve ciddi seviyede de dindar bir nüfusa sahiptir. Bu yüzden Müslüman veya diğer dine mensup insanlar bu ülkede biraz soğuk karşılanabilir.

YouTube video

Polonya Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

Polonya’da Asgari Ücretli çalışan oranı ülkemize oranla oldukça düşüktür. Ülkenin sadece %12,1’i asgari ücretle çalışırken bu oran ülkemizde %40’ın üzerindedir. Polonya’da Asgari Ücret alabilmek için;

  • İşin önceden hazır olması gerekmektedir.
  • Burada çalışan kişilerin Lehçe ya da İngilizce dillerinden en az birini bilmesi gerekir.
  • Kişiler iş bulduktan sonra bu şirketten çalışma için davetiye almalıdır.
  • Polonya’da çalışacak olan kişilerin burada oturum izinlerinin de bulunması gerekir.
  • Polonya’da çalışacak olan kişilerin çalışma izinlerinin bulunması önemli bir konudur.
  • Çalışma izinlerinin alınması halinde ülkeye giriş için çalışma vizesi de gereklidir.

Polonya Hayat Ucuz Mu?

Polonya, yaşamak için oldukça uygun bir ülke olmakla birlikte ülkedeki vatandaşların alım gücü yüksektir. Polonya Kira Fiyatları yüksek olan ülkelerden olduğu için 3+1 gibi büyük evlerin kira maliyetleri oldukça yüksektir. Bir diğer Avrupa ülkesi olan Danimarka Asgari Ücret konusu için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

1