Polonya Asgari Ücret 2022

Polonya Asgari Ücret konusunu inceleyeceğimiz içeriğimizde aynı zamanda bir Avrupa ülkesi olan Polonya’daki hayat standartlarını da anlatmaya çalışacağız. Polonya, hayat standartları itibariyle ortalama bir Avrupa ülkesi olmakla birlikte ülkedeki asgari ücret ortalama 2840 zlotidir. Diğer yandan, bu ortalama bir veri olmakla birlikte asgari ücretlendirme sektöre, bölgeye ve yapılacak işe göre değişmektedir.

Dünya Bankası‘nın 2018 yılında paylaştığı verilerine göre ülkenin alım gücü 33,730 puandır. Bu puan ise diğer Avrupa ülkelerine (Almanya, Fransa ve Norveç gibi) düşük kalmaktadır. Polonya Asgari Ücret içeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi Polonya orta sınıf bir Avrupa ülkesidir.

Polonya asgari ücret 2021 yılında oldukça iyi seviyelere gelmiştir. Bu nedenle özellikle geçen yıllarda çalışanların haklarını aldığı ve refah seviyesinin de daha yüksek seviyelere çıktığı net bir şekilde görülmektedir. Son düzenlemeler ile birlikte Polonya’da asgari ücret 610 € olmuştur. Bu da yaklaşık 2840 Polonya Zlotisi olarak karşımıza çıkar.

Polonya’da vatandaşlar haftada 5 gün olacak şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Günlük olarak ise çalışma süreleri 8 saat olarak belirlenmiştir. Haftalık 40 saatin üzerindeki saatler mesai ücretlerine işlenir.

Polonya Asgari Ücret 2022Pin
Polonya Asgari Ücret 2022

Polonya Asgari Ücret 2022✔

Polonya hükümeti 2022 yılında asgari ücretleri yeniden artırmaya karar vermiştir. Polonya asgari ücret 2022 aylık olarak 2800 PLN olarak belirlenmiştir. Polonya’da saat başına kazanılan brüt ücret ise yaklaşık 16 zloti şeklindedir. İki parametrede genel olarak %8,9 büyümüştür. Bunun yanı sıra Polonyalı sendikalar daha büyük artışlar talep eder. Ancak hükümet sadece asgari ücretlerde mutabık kalmıştır.

Polonya’da kendi para birimi olan PLN kullanımı yaygındır. Polonya’da iş imkanları yüksek olduğu için pek çok kişi burada çalışmak istemektedir. Bunun dışında Polonya’daki fabrika sayısı da oldukça yüksektir. Kişiler çalışma alanlarına bağlı olarak kolay bir şekilde de iş bulma imkanına sahiptir. Polonya iş imkanı olarak tarım, hizmet ve sanayi alanlarında kolay bir şekilde iş bulmak mümkündür. Burada muhasebe, elektrik, mühendislik, inşaat gibi çeşitli alanlarda iş alımı son derece fazladır. Bunun yanında saatlik olarak çalışma ücretli ,işler de Polonya’da son derece popülerdir.

YouTube video

Polonya Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

Polonya’da Asgari Ücretli çalışan oranı ülkemize oranla oldukça düşüktür. Ülkenin sadece %12,1’i asgari ücretle çalışırken bu oran ülkemizde %40’ın üzerindedir. Polonya’da Asgari Ücret alabilmek için;

  • İşin önceden hazır olması gerekmektedir.
  • Burada çalışan kişilerin Lehçe ya da İngilizce dillerinden en az birini bilmesi gerekir.
  • Kişiler iş bulduktan sonra bu şirketten çalışma için davetiye almalıdır.
  • Polonya’da çalışacak olan kişilerin burada oturum izinlerinin de bulunması gerekir.
  • Polonya’da çalışacak olan kişilerin çalışma izinlerinin bulunması önemli bir konudur.
  • Çalışma izinlerinin alınması halinde ülkeye giriş için çalışma vizesi de gereklidir.

Polonya Hayat Ucuz Mu?

Polonya, yaşamak için oldukça uygun bir ülke olmakla birlikte ülkedeki vatandaşların alım gücü yüksektir. Polonya Kira Fiyatları yüksek olan ülkelerden olduğu için 3+1 gibi büyük evlerin kira maliyetleri oldukça yüksektir. Bir diğer Avrupa ülkesi olan Danimarka Asgari Ücret konusu için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

5/5 - (5 votes)
Yorum yapın

1