Piyar Nedir? Piar Ne Demek? – Profesyonel PR Çalışması – 2022

Bedava İnternet

Piyar Nedir, Piar Ne Demek ve Profesyonel bir PR Çalışması için neler gereklidir sorularına bu içeriğimizde sizler için yanıt vermeye çalışacağız. Piyar (Piar veya PR) dilimize İngilizceden geçmekle birlikte “Public Relations” anlamına gelmektedir. Bu kelimenin ise Türkçe dilindeki karşılığı “Halkla İlişkilerdir.”

Piyar Nedir?

Halkla İlişkiler anlamına gelen bu sözcük Pazarlamada önemli bir kavram olmakla birlikte klasik reklam çalışmalarından da apayrı bir yere sahiptir. PR çalışmalarındaki temel hedefler arasında;

  • Marka Bilinirliğini Arttırmak,
  • Markanın İtibarını Güçlendirmek,
  • Potansiyel Müşteri ile iletişime geçebilmektir.

Piar Ne Demek?

Aslında Piar ile Piyar sözcükleri arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Türkçe’de iki ünsüz yan yana gelmediği için zamanla bu kelime telaffuz olarak dilimize Piyar olarak geçmiştir.

Profesyonel PR Çalışması Nasıl YapılırPin
Profesyonel PR Çalışması Nasıl Yapılır

Profesyonel PR Çalışması Nasıl Yapılır?

PR Çalışması yapacak olan kişinin Pazarlama ve Halkla İlişkiler gibi konularda uzman olması oldukça önemlidir. Türkiye’de PR Çalışması genellikle;

  • Ekşisözlük,
  • Otoriter Haber Siteleri,
  • Sosyal Medya gibi mecralarda gerçekleştirilmektedir.

Ekşisözlük anlık ziyaretçisi çok yüksek bir web sitesi için olduğu için burada yapılabilecek bir başlık çalışması ve firma adının veya web sitesinin konu başlığına uygun olarak uyarlanmasıyla birlikte anlık olarak binlerce kullanıcı çekilebilmektedir.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı maalesef PR çalışmaları için geçerli değildir. Piyar Nedir, başlığında da aktardığımız üzere bu çalışmada temel felsefe Marka Bilinirliğini ve Otoritesini arttırmaktır. Bu yüzden de klasik reklamcılık faaliyetleri PR çalışmaları için maalesef geçerli değildir.

Piyar çalışmaları genellikle insanları ikna etme üzerine kurulu çalışmalardır. Sosyal Mühendislik gerektiren bu çalışma sayesinde insanlar satın almaya veya firma ile iletişime geçmeye ikna edilir ve ürün satışı hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Piyar Görevi Nedir?

Piyar sorumlusunun temel görevi Halkla İlişkiler ve Pazarlama alanlarında şirketi veya reklamı tanıtmak, insanların ürünü satın almasını veya şirketin mesajını ulaştırmasını sağlamaktır.

Kişisel PR Nasıl Yapılır?

Kişisel PR çalışması için en iyi kanalların başında YouTube gelmektedir. YouTube sayesinde ilgi alanınız ile ilgilenen kişilere ücretsiz bir şekilde ulaşabilir ve bu kişiler üzerinde kendi PR çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Trend kategorimizden benzer içeriklere ulaşabilirsiniz. Yine B2B Siteleri içeriğinin de ilginizi çekeceğini düşünmekteyiz.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

1