PC Sıcaklık Ölçme Nasıl Yapılır?

PC Sıcaklık Ölçme yani işlemci, ekran kartı, harddisk ve anakart gibi donanımların sıcaklıklarını sürekli olarak ölçümlemek önemlidir. Bu içeriğimizde ise PC Sıcaklık Ölçme ve PC Sıcaklık Ölçme Programı olan Speccy programından bahsedeceğiz. Bu soruya yanıt verirken sıcaklık değerlerini ölçümleyebileceğiniz ücretsiz programların tanıtımını yapacağız.

PC Sıcaklık Ölçme Nedir?

PC Sıcaklık Ölçme işlemini açılış ekranı olan BIOS’dan da yapabilirsiniz. Diğer yandan, burada yapılan ölçümde bilgisayara yük binmemekte bu yüzden de net sonuçlar ortaya çıkmamaktadır. Bu işlemin sağlıklı şekilde yapılabilmesi için Windows’un açılması ve bazı uygulama ve oyunların başlatılması gerekmektedir.

Örneğin, işlemci boşta yani herhangi bir program çalışmıyorken 40 derecede çalışabilir ki bu sıcaklık değeri ortalama bir değerdir. Diğer yandan, oyun, render ve diğer yük gerektiren işlemlerde ısı sıcaklığının 80 derecenin üzerine çıkması, işlemcide veya işlemcinin fanında bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

PC Sıcaklık Ölçme Programı

PC Sıcaklık Ölçme Programı olan Speccy, HWMonitor ve SpeedFan yazılımlarının indirme linklerine içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz.

PC Sıcaklık Ölçme Programı
PC Sıcaklık Ölçme Programı

PC Sıcaklık Ölçme Programı – Speccy 1.32

Speccy, ücretsiz bir program olmakla birlikte boyutu sadece 7,9 MB’dır. Programın çok basit bir ara yüzü ve kullanımı bulunmaktadır. Programı ilgili bağlantıdan indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin. Yukarıdaki görselde olduğu gibi program tüm donanımlarınızın ısı değerlerini ölçmektedir.

  • CPU – işlemci
  • Motherboard – anakart
  • Graphics – ekran kartı
  • Storage – harddisk

Speccy indir

HWMonitor 1.43 Programı

Speccy programına benzer bir şekilde çalışan HWMonitör programı da tamamen ücretsiz olmakla birlikte sadece 1,3 MB boyutuna sahiptir. Programı indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin. Programın Speccy programından en önemli farkı ise maksimum ve minimum ısı sıcaklığını ölçtükten sonra ilgili donanımın ortalama ısı değerini de ölçümlemektedir.

HWMonitor indir

SpeedFan 4.52

SpeedFan programının diğer programlardan farkı ise sahip olduğunuz fanların hızını program sayesinde ayarlayabiliyor olmanızdır. Program ile işlemci ve ekran kartı fanı gibi fanların çalışma hızını arttırarak, donanımlarınızın ısı değerlerini düşürebilirsiniz. Program bazı bilgisayarlarda ekran kartı ve işlemci gibi donanımları tanımayabilir.

SpeedFan indir

Harddisk Test Etme Nasıl Yapılır, sorusunun cevabına da ilgili içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın