Paravan Blog Nedir? Örnek Paravan Blog Çalışması

Paravan Blog, ana siteyi Footer ve Tanıtım Yazısı gibi backlink yöntemleri ile beslemek için ücretli ve ücretsiz servislerden blog oluşturularak yapılan detaylı bir backlink yöntemidir. Paravan Blog çalışmaları yıllardır uygulanan bir backlink yöntemi olmakla birlikte faydalı, kalıcı ve geçerli bir backlink yöntemidir.

Bu içeriğimizde ise yaklaşık bir yıldır uyguladığım ve sonuç aldığım Paravan Blog çalışması konusundaki tecrübelerimi sizlere aktaracağım.

Paravan Blog Nedir? (PBN Yöntemi)

 • Blogspot
 • Tumblr
 • WordPress.com
 • Medium

Bazı webmasterlar blogspot kullanırken bazıları 3 servisi de aynı anda kullanmaktadır. Servislerle ilgili yaptığım çalışmalar neticesinde en iyi servisin WordPress.com olduğunu söyleyebilirim. Bunun temel sebebi ise WordPress servisinden oluşturulan bloglar Google arama motorunda çok daha hızlı backlink almaktadır. Tabi ki bunu yapabilmek için bazı yöntemleri uygulamalısınız.

Medium bloglarının ise DA ve PA değerleri oldukça yüksek olmakla birlikte bu servislerden oluşturulan bloglarda kalıcı olmaktadır.

Tumblr blog servisinin kullanılmasını pek tavsiye etmemekteyim çünkü bu servisten backlink elde etmek oldukça zordur. Buradan alınan backlinkler Search Console Bağlantılar bölümüne yansımamaktadır.

Paravan Blog Yönteminin Faydaları Nelerdir?

 • Paravan çalışmaları kalıcıdır çünkü Medium, Blogspot ve WordPress gibi servislerden oluşturulan bloglar herhangi bir illegal durum söz konusu olmadığı sürece kalıcıdır.
 • Paravan çalışmaları sayesinde web sitenizin arama motorundaki görünürlüğü artacak, ilgili anahtar kelimede sıralamada +1 yer kaplayabileceksiniz.
 • Paravan çalışmalarında önemli olan paravan blogları sürekli olarak beslemektir. Bu bloglar iyi beslendiği takdirde çalışmanın faydası büyük oranda artacaktır.
Paravan Blog Örneği 2021
Paravan Blog Örneği 2021

En Verimli Paravan Blog Çalışması Nasıl Yapılır?

İlgili görselde sizler için kendi PBN Ağımı paylaştım. İlgili ağda yer alan HaberDefteri ve 1Recept web siteleri ana sitemiz olan KOZBA’yı Footer backlink yöntemi ile desteklemektedir. ClientWeb ise ana siteyi Tanıtım Yazısı metodu ile desteklemektedir.

Tumblr, Medium ve Blogspot servislerinden oluşturduğumuz bloglar ise web sitemizin sosyal imleme yaptığı kaynaklardır. Finansyolu, 54haber ve WordNews web siteleri ise bu blogları Footer ile destekleyen kaynaklardır.

Ağın dışında kalan Pinterest, Docdroid, YandexRu, Flickr ve Pinterest web siteleri ise Search Console garantili backlinkler aldığımız kaynaklardır.

 • Paravan blogda çalışma yaparken sitenizde yayınladığınız içeriği direkt olarak paylaşmak yerine spinleme yöntemini kullanarak daha iyi sonuç elde edebilirsiniz. Yani içeriği tamamen paylaşmak yerine biraz değiştirerek yayınlamanız daha faydalı olacaktır. Yine anahtar kelime bazlı linkleme yapabileceğiniz gibi konunun en altından Kaynak: siteadresi.com şeklinde de linkleme yapabilirsiniz.
 • Paravan blog olarak news kayıtlı web sitesi de kullanabilirsiniz. Bunun maliyeti sanılanın aksine oldukça düşüktür. .xyz alan adı satın almanın yıllık maliyeti sadece 10 TL’dir. Satın aldığınız alan adına hosting tanımladıktan sonra WordPress altyapısını kurun. Siteye 4 veya 5 içerik girdikten sonra News Kaydına başvuru yapın. News kaydı aldıktan sonra bu siteyi de paravan blog olarak kullanabilirsiniz. Ben ana sitem için özel olarak ayırdığım bir siteyi paravan blog olarak kullanmayı hedefliyorum. Site yakın zamanda news kaydı aldı. News Kaydı Nasıl Alınır? sorusunun cevabı ise ilgili bağlantıda hem yazılı hem de videolu olarak anlatılmıştır.

Paravan Blog Nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. SEO kategorimizde benzer içerikleri bulabilirsiniz.

Sonuç

 • Paravan çalışmasını hızlı index almak, backlink almak ve web sitenizin Google arama motorundaki görünürlüğünü arttırmak için kullanabilirsiniz.
 • Paravan siteleriniz güçlendikçe bu durum ana sitenizi de olumlu etkileyecektir. Paravan sitelerinizi Forum Tanıtımı ve Blog Backlink gibi yöntemlerle güçlendirebilirsiniz.

Paravan Site Ne Demek?

Paravan site, Tumblr, Medium ve diğer servislerden oluşturulan web sitelere verilen isimdir. Bu servisler ücretsiz olmakla birlikte kalıcı servislerdir. SEO uzmanları bazı durumlarda paravan siteleri ücretli servisleri kullanarak da yapmaktadır. Bu tamamen web sitesinin ihtiyacına göre belirlenen bir durumdur.

“Paravan Blog Nedir? Örnek Paravan Blog Çalışması” üzerine bir yorum
Yorum yapın