Motor Rektefiye Fiyatları – 2022

CSA Digital

Motor Rektefiye Fiyatları içeriğimizde rektefiye yani düzeltme veya yenileme anlamına gelen bu işlemin ortalama fiyatlarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Motor Rektefiye sonrası performans konusu birçok kişi tarafından merak edilen bir konu olduğu içinde bu konuya da açıklık getirmeye çalışacağız.

Rektefiye kelimesinin sözcük anlamı; düzeltme ya da yenilemedir. Dolayısıyla motor rektefiye işlemi motorun düzeltilerek yenilenmesi anlamına gelmektedir. Farklı durumlardan kaynaklı olarak motor rektefiye işleminin yapılması gerekmektedir. Bu durum motor rektefiye fiyatları üzerinde de doğrunda etkilidir. Özellikle bu tarz bir hizmet alacaksanız; detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmek her zaman tavsiye edilmektedir.

Rektefiye işlemi son derece ayrıntılı bir işlem olduğundan bu tarz hizmetleri mutlaka alanında profesyonel kişi veya firmalardan almalısınız. Bu işlemde piston kafası ve silindir kapağı yenileme işleminin yanı sıra motor kayışlarıyla segmanlar da yenilenmektedir. Yine krank mili ve eksantrik miliyle supaplar dahil olmak üzere bir aracın motorundaki tüm parçalar düzeltilerek yenilenmektedir. Böylece aracın motorunda üst düzeyde bir performans elde etmeniz mümkün hale gelecektir.

Motor Rektefiye Fiyatları 2022Pin
Motor Rektefiye Fiyatları 2022

Motor Rektefiye Fiyatları 2022

2022 yılı itibariyle farklı araç modelleri için motor yenileme fiyatlarını aşağıda yer alan tablodan bulabilirsiniz.

Tofaş Grubu Motor Rektefiye Fiyatları8000 TL ile 12000 TL
Hyundai Motor Rektefiye Fiyatları12000 TL ile 20000 TL
Fiat Grubu Rektefiye Fiyatları10000 TL ile 17000 TL
Opel Grubu Rektefiye Fiyatları10000 TL ile 20000 TL
Broadway Motor Rektefiye Fiyatları8000 TL ile 15000 TL

Motor Rektefiye Sonrası Performans Nasıldır?

Motor Rektefiye işleminin ardından performans noktasında genellikle bir problem olmasa da motordan ses geldiğini ifade eden birçok araç kullanıcı bulunmaktadır. Silindir boyutları doğru şekilde ölçülmemiş bu yüzden de ses geliyor olabilir. Yine Honlama işlemi adı verilen işlemde yapılan bir hata sonrası da rektefiye sonrası performans olumsuz etkilenebilmektedir.

Motora Ne Zaman Rektefiye Gereklidir?

Motor şayet fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyecek bir yapıdaysa böyle zamanlarda rektefiye gerekmektedir. Uzun süreli bir şekilde bakımı yapılmayan motorların da rektefiye işlemine tabi tutulması gerekebilir. Bir de zaman içerisinde motorun aşınması neticesinde motorda hissedilir bir ölçüde performans düşüklüğü varsa böyle zamanlarda da motorun yenilenmesi gerekebilir.

Motor rektefiye işlemi uzmanlık gerektiren bir işlem olduğundan bu tür işlemlerin mutlaka profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir. Esasında bu motor için rektefiye işleminin gerekli olup olmadığı konusu; motorun test edilmesi ve tamircinizin kontrolleri neticesinde netleşmektedir. Burada tecrübeli bir tamirciden hizmet alıyor olmanız; erken dönemde önlemler almanızı mümkün kılacaktır.

YouTube video

Motor rektefiye olursa ne olur?

Bir motorun rektefiye olması silindir, silindir kapağı, motor kayışları ve segmanlar başta olmak üzere birçok bileşeninde düzeltme ve yenileme yapılması anlamına gelmektedir. 300 km’de olan bir araç motorundan ziyade yeni rektefiye olmuş bir araç motoru çok daha sağlıklıdır.

Rektefiye sonrası kaç km gider?

Bir motoru rektefiye yaptırdığınız zaman, baştan aşağı yenileniş olursunuz. Dolayısıyla bu işlem sonrasında aracın motor ömrü uzayacaktır. Rektefiye edilen bir motor ortalama olarak 500 bin km kadar gidebilir. Ancak bu süre farklı nedenlere bağlı olarak daha uzun olabileceği gibi daha kısa da olabilir. Bir de dizel araçlar için bu süre farklılık taşırken, benzinli araçlarda farklılık taşımaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında motor rektefiye işlemi sonrasında aracınızın bakımlarını düzenli aralıklarla yapacak olursanız; motorunuzun ömrü daha uzun olacaktır.

Trend kategorimizde benzer içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

1