Mavi Ekran Hatası Nedir?

Mavi Ekran Hatası birçok kullanıcının yaşadığı bir problemdir. Windows 10 işletim sisteminde yaşanan Mavi Ekran Hatası, Windows 8.1 ve Windows 7 işletim sistemlerinde de yaşanmaktadır. Mavi Ekran Hatasının sadece bir sebebi veya bir çözümü bulunmamaktadır. Bu hataların birden fazla sebebi ve çözümü olabilmektedir. Bu içeriğimizde ise Mavi Ekran Hatasına yol açabilecek tüm sebepleri sizler için listeleyeceğiz.

Bilgisayarlar Neden Mavi Ekran Hatası Verir?

Aşağıda sizler için Bilgisayarın Neden Mavi Ekran Hatası verdiğini detaylı bir şekilde inceledik. İlgili bağlantılara tıklayarak web sitemizde konuyla ilgili çok daha geniş anlatıma sahip içeriklere ulaşabilirsiniz.

Windows işletim sisteminde sıklıkla karşılaşılan hatalardan olan Mavi Ekran Hatası, kullanıcıları çileden çıkaran hataların başında gelmektedir. Web sitemizde her hatayı zamanla tek tek inceleyeceğiz fakat bu içeriğimizde hatalara genel pencereden bakacağız. Mavi ekran hatası genellikle deneyimsiz kullanıcıların çözmekte zorlandığı hatalardır çünkü hatanın çözümü genellikle zordur. Bilgisayarlar mavi ekran hatalarını donanım sorunları sebebiyle vereceği gibi yazılımsal sorunlardan kaynaklı olarak da vermektedir.

Windows 10 Mavi Ekran

Windows 10 işletim sisteminde karşılaşabileceğiniz birçok mavi ekran hatası bulunmaktadır. Yeni yüklediğiniz bir program, eski programların sistemde soruna yol açması, kötü amaçlı yazılımların sistemi ele geçirmesi ve yetersiz depolama alanı mavi ekran hatası almanız için yeterli sebepler arasındadır. Eğer Mavi Ekran Hatalarını tek bir işlemden dolayı alıyorsanız bu hatayı gidermeniz oldukça kolaydır fakat bilgisayar herhangi bir programda veya oyunda ansızın mavi ekran hatası veriyorsa bunun için aşağıdaki yöntemlerin hepsini tek tek denemek zorundasınız.

Bios Güncelleme

Bios Güncelleme işlemi profesyonellik gerektiren bir işlemdir. İlgili içeriğimizde Bios Sürümü Öğrenme işleminin detaylarını sizler için anlattık. Sürümü öğrendikten sonra Anakart markanızın resmi web sitesine giderek ilgili indirme dosyasına ulaşabilirsiniz. Bios Güncelleme işimi için ise YouTube platformundan destek alabilirsiniz. YouTube’da birçok anakart modelinin nasıl güncellemesinin yapılabileceği detaylı şekilde anlatılmkatadır.

Hatalı Driver Güncelleme İşlemi

Driver yani sürücüler bilgisayar donanımlarının verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan programlardır. Driver güncellemesi doğru yapılmadığında, ekran kartından veya diğer donanımlardan kaynaklı mavi ekran hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Sürekli mavi ekran hatası alıyorsanız, ilk yapmanız gereken ekran kartınızın sürücüsünü ardından da anakartın sürücüsünü güncellemektir. Driver Booster programıyla ekran kartınızı kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. Yine ekran kartınızın modelini arama motoruna da yazarak resmi siteden güncelleme yapabilirsiniz.

DDU programı sayesinde ekran kartınızın driver dosyasını tamamen kaldırıp temiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

RAM – Bellek Arızaları

Mavi ekran hatasının bir diğer sebebi ise RAM donanımlarının anlık yanıt vermemesidir. RAM uyuşmazlıkları da bu sorunun en önemli sebebidir. Bu noktada yapmanız gereken ilk şey, RAM sayınız iki yada dört adet ise sadece tek RAM’le işlem yaparak ilgili RAM’in bozuk olup olmadığını test etmektir. RAM sayısını sürekli olarak arttırarak RAM’lerinizi manuel olarak test edebileceğiniz gibi, RAM Memory Test programı ile de RAM testi yapabilirsiniz.

Disk – Harddisk Arızaları

Harddisklerin anlık yanıt vermemesinden dolayı da mavi ekran hatası alabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken Harddisk Test Programlarıyla diskinizi test etmektir. İlgili konuyu içeriğimizin başındaki bağlantıya giderek detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Donanımların Isı Değerleri

Tozlanmaya bağlı olarak veya fanların yeteri kadar soğutmamasından kaynaklanan sebeplerden dolayı işlemci ve ekran kartı gibi donanımların yüksek sıcaklıklarda çalışması muhtemeldir. Donanımlar çok yüksek sıcaklıklara ulaştığında da mavi ekran hatalarıyla karşılaşabilirsiniz.

İşletim Sisteminden Kaynaklı Hatalar

Donanımlarınız eski olduğu için Windows 10 işletim sistemini desteklemiyor olabilir. Anakartınızın modelini öğrendikten sonra alışveriş sitelerindeki eski satış konularına veya anakart üretici firmanızın “Özellikler” sekmesi altındaki yere bakarak desteklediği en son Windows İşletim Sistemi sürümünü öğrenebilirsiniz. Bu sürüme düşürerek de sisteminizi deneyebilirsiniz. Eğer mavi ekran hataları ortadan kalkmış ise bu işletim sistemini kullanmaya devam etmelisiniz.

Gevşemiş Kablolar ve Donanımlar

Güç kaynağından anakarta gelen kablolarda gevşeklik olabilir. Gevşeyen kablolar da anlık olarak hataya sebep olduğu için mavi ekran hatası ile karşılaşabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kullanıcısı iseniz kabloları tek tek kontrol edip gevşeyen donanımları da vidalamalısınız.

Mavi Ekran Hatası için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Hatanın kaynağını yorum olarak belirttiğinizde sizlere en kısa sürede dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Yorum yapın