Mainnet Nedir? 2022 ✔

Mainnet nedir, sorusuna yanıt vereceğimiz içeriğimizde kripto para terminolojisinde ana ağ olarak geçen mainnet kavramını açıklayacağız. Mainnet, ana ağ anlamına gelmekle birlikte kripto paraların işlemlerinin gerçekleştiği blok zincirine verilen isimdir. Birçok kripto para Mainnet’e sahip olsa da bazı kripto paralar buna sahip değildir ve Ethereum’un mevcut blok zincirini kullanırlar.

Kripto para haberi okurken veya video izlerken Mainnet kavramına rastlayıp Mainnet Nedir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru sitede olduğunuzu belirtir ve içeriği okumaya devam etmenizi rica ederim.

Coingecko verilerine göre şuanda 12902 adet kripto varlık bulunmaktadır. 2017 yılında birçok yeni dijital varlık hayatımıza girmiş ve o yıllarda faaliyetlerine başlayan varlıklar bugün en çok işlem gören varlıklar haline geldiler. Süreç o kadar hızlı başlamıştı ki kripto varlık yöneticileri ilk önce ERC-20 Token’larını Ethereum ağında yayınladılar. Daha sonrasında ICO (İlk Para Arzı Teklifi) aşamasında olan bu varlıklar yatırımcılara Testnet ağı üzerinde dağıtıldı. Testnet’den Mainnet’e geçiş tamamlandığında ise Mainnet Swap işlemi gerçekleşti ve yatırımcılar ana ağ üzerinde yatırımları kadar varlıklarına ulaşabildi.

Mainnet Nedir 2022Pin
Mainnet Nedir 2022

Mainnet Swap Nedir?👍

Mainnet Swap temelde Testnet veya Ethereum ağında dağıtılan Token ve Coin’leri Ana ağa yani Mainnet’e geçtikten sonra kullanıcılara dağıtılmasına verilen bir isimdir. Bu işlem kripto varlık yöneticileri tarafından zaman kazanmak için yapılmaktadır. Özellikle Boğa Piyasalarının yaşandığı dönemlerde ICO ve benzeri projelere çok fazla ilgi gösterildiği için varlık yöneticileri süreci lehlerine kullanmak için Mainnet’de işlem yapmak yerine öncelikle Testnet ve Ethereum ağlarını kullanır ve süreci hızlandırırlar. Mainnet Swap işlemi ile de yatırımcılar sahip oldukları varlıklara ana ağ üzerinde sahip olurlar.

Yatırımcılar için Mainnet Neden Önemlidir, Ne İfade Eder?🎁

Bitcoin başta olmak üzere Ethereum ve diğer popüler varlıklar Mainnet ağlarını sürekli olarak revize ettikleri için güçlüdür. Bir varlığın sağlıklı bir şekilde transfer edilebilmesi ve yatırım alabilmesi için ana ağının işlem hacmi ve hızı çok önemlidir. Bu yüzden de varlık yöneticilerinin Mainnet’e verdikleri önem ilgili varlığın gelecek vadetmesi açısından yatırımcılara fikir vermektedir.

Geçmiş yıllarda gerçekleştirilen Lightning Network güncellemesi Mainnet güncellemesine verilebilecek bir örnektir. Bu güncelleme ile birlikte BTC daha ölçeklenebilir bir hale gelmiştir ve bu yılki ATH rekorlarını tazelemiştir.

Ethereum Mainnet Ağı

Ethereum Mainnet Ağı bu alandaki en önemli örneklerin başında gelmektedir. DeFi ekosisteminde yer alan birçok varlığın Ethereum ağında işlem gördüğünü göz önünde bulundurursak bu ağın ne kadar yüksek bir işlem hacmine sahip olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Mainnet Olan Coinler

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Solana
  • Cardano
5/5 - (1 vote)
Yorum yapın

1