Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler içeriğimizde her kripto para yatırımcısının bilmesi gereken faktörleri hem yazılı hem de videolu olarak anlatmaya çalışacağız. 2018 yılından bu yana birçok kripto para sitesinde editör olarak görev yapmış birisi olarak, kripto para konusunda bildiklerimi Dogech üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Kripto paralar gibi emtia yani yatırım araçlarının fiyatlarını etkileyen birçok farklı faktör vardır. Bu faktörlere hakim olmak, yapılan yatırımların geleceği açısından oldukça önemlidir. Örneğin, her altın yatırımcısı Ons altının ne olduğunu, dolar artarken ons altının düştüğünü ve dolar düşerken de ons altının arttığını bilmek zorundadır. Yine 10 yıllık tahvillerin altın üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunun da farkında olmalıdır. Bu altın yatırımları için geçerliyken, kripto paralar dijital varlıklar oldukları için genellikle teknolojik gelişmeler bu varlıklar üzerinde daha fazla etkiye sahiptir.

Birim Fiyatı ve Toplam Arz

Bazı dijital varlıkların birim fiyatı oldukça düşüktür. Bu durum ilgili varlığın kalitesiz veya az yatırım yapılan bir varlık olduğu anlamına gelmez. Örneğin, XRP’nin birim fiyatı 0,70 dolardır. Litecoin’in birim fiyatı ise 141 dolardır. Bu veriden, Litecoin’in XRP’den daha fazla işlem gören veya değerli bir varlık olduğu sonucunu çıkartmayız. Bunun temel sebebi, XRP’nin toplam dolaşımdaki arzı 100.000.000.000 iken bu sayı Litecoin’de 84.000.000 adettir. XRP’nin toplam arz sayısı fazla olduğu içinde bu varlığın birim fiyatı birçok dijital varlığa göre düşüktür.

Türk yatırımcılar birim fiyatı düşük altcoinlere çok daha fazla ilgi göstermektedir.

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler - Arz Talep İlişkisi
Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler – Arz Talep İlişkisi

Arz – Talep İlişkisi

Arz ve talep ilişkisi sadece kripto paralarda değil tüm yatırım araçlarında belirleyici faktörlerin başında gelmektedir. Bir varlığa olan talep arttığında bu varlığın fiyatı da artmaktadır. Diğer yandan, kripto paralar arzı sınırlı olan varlıklardır. Örneğin, 2009 yılında Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon adet belirlenmiştir. Şuanda dolaşımda 18.739.781 adet Bitcoin vardır ve toplam arz miktarında aradan geçen 12 yıla rağmen herhangi bir artış kararı alınmamıştır. Bitcoin kazıldıkça yani toplam arz oranına yaklaşıldıkça da BTC’nin fiyatı artacaktır.

Her kripto paranın arz miktarı birbirinden farklıdır. Bazı kripto paralar ise her yıl belirli oranda yakma yani ilgili varlığı yok etme stratejisine sahiptir.

Regülatörler

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler arasında regülatörlerin aldığı kararlarda önemli bir yere sahiptir. Eğer kripto para haberlerini takip ediyorsanız, regülatör terimini sıklıkla duymuşsunuzdur. Regülatör yani piyasa düzenleyiciler, piyasalarda işlem gören varlıklar hakkında araştırma yapar ve ilgili varlığı sürekli olarak denetlerler. Örneğin, ülkemizdeki regülatör kurum SPK’dır. Kripto paralar hakkındaki temel karar ise TCMB ve Masak’a bırakılmıştır. Geçtiğimiz aylarda ülkemizdeki bu kurumlar kripto paralar ile ödeme almayı ve gönderme işlemine ciddi sınırlandırmalar getirmişti. İşte bu örnek, regülatör kurumların kripto paralar üzerindeki olumsuz etkisini göstermektedir.

Yine geçtiğimiz günlerde El Salvador resmi para birimleri arasına Bitcoin’i eklemiştir. Bu da regülatör kurumların aldığı olumlu karara bir örnektir. Bu kurumların dijital varlıklara doğrudan etkisi vardır. Amerika’nın regülatör kurumu SEC’in alacağı olumsuz bir karar, dijital varlıkların fiyatlarının çok hızlı bir şekilde değer kaybetmesine sebep olabilir. Yine Çin’de ekonominin en önemli ikinci aktörü olduğu için, bu ülkenin alacağı olumsuz bir kararda dijital varlıkların fiyatlarını olumsuz şekilde etkiler. Bu noktada kripto para haberlerini takip etmek ve regülatör kurumların kararlarını analiz etmek önemlidir.

Bu yılki fiyat düşüşünün temel sebepleri arasında ise ABD’nin yaptığı açıklamalar ve Çin’in aldığı kararların etkisi büyüktür.

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler - Dolar - Bitcoin İlişkisi
Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler – Dolar – Bitcoin İlişkisi

Bitcoin ve Dolar Arasındaki Ters Korelasyon (İlişki)

Dolar Global bazda değer kazandığında, Bitcoin fiyatında düşüş yaşanmıştır. Bu durum yıllardır gözlemlediğimiz bir durum olmakla birlikte nadirde olsa dolar değer kazandığında Bitcoin’de değer kazanmıştır. Dolar, altın, hisse senedi ve kripto paralar yatırım araçlarıdır. Her dönemde belirli yatırım araçları ön plana çıkar ve yatırımcılarına ciddi oranda kazanç sağlar. Pandemi döneminde dolar ve hisse senetleri değer kaybederken kripto paralar 2020 Ekim ayından bu yana ciddi oranda değer kazanmıştır. Bu yüzden de kripto para yatırımcılarının diğer emtialardaki gelişmeleri de takip etmesi çok önemlidir.

Teknolojik Gelişmeler

Tüm kripto paralar Blokchain yani blok zinciri teknolojisini kullanmaktadır. Bu teknolojide yaşanan önemli bir gelişme fiyatları olumlu yönde etkilerken, blok zinciri ağında yaşanan olumsuzluklarda fiyatları olumsuz şekilde etkilemektedir. Örneğin, Çin’de yaşanan uzun süreli bir elektrik kesintisi, fiyatları olumsuz etkileyen bir gelişmedir çünkü kripto para üretim havuzlarının büyük bir çoğunluğu Çin’de bulunmaktadır. Google gibi teknoloji şirketlerinin blok zinciri ağına yönelik yatırım yapması ise fiyatları olumlu olarak etkileyen bir gelişmedir.

Bu noktada Hash Rate terimini bilmek ve bu veriyi takip etmek önemlidir.

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler arasında kripto para madenciliği noktasındaki gelişmelerde fiyatları etkileyen teknolojik gelişmelerin başında gelmektedir. Geçmiş yıllarda Bitmain şirketinin ürettiği madencilik donanımları madenciliği kolaylaştırırken fiyatların artmasına sebep olmuştu. Yine tüm ekosistemin beklediği Ethereum 2.0 güncellemesi de başarılı olursa kripto paraların fiyatları yine artacaktır.

Spekülasyonlar

2017 ile 2018 yılında Craig Wright ciddi spekülasyonlara imza atmıştı. Çatallanma için sürekli baskı oluşturması, Bitcoin fiyatının 6000 bin dolardan 4000 dolara kadar değer kaybına neden olmuştu. Yine Elon Musk, bu yıl ciddi manada spekülasyonlar yaptı ve birçok yatırımcıyı mağdur etmeyi başardı. Twitter hesabından “Bitcoin” şeklinde Tweet atması ardından Tesla’nın Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklaması ve Tesla araçlarının satışında Bitcoin kullanılacağını ifade etmesi, bu spekülasyonlara örnek olarak gösterilebilir. Bu noktada tüm kripto para yatırımcılarının dikkatli olmasında fayda var çünkü spekülatif hareketler kripto paraları kısa vadede olumlu etkilerken, uzun vadede ciddi yıkımlara sebep olmaktadır.

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler içeriğimizde birçok farklı kaynaktan yararlanmakla birlikte 3 yılı aşkın süredir elde ettiğimiz deneyimi sizlerle paylaştık. Kripto Para kategorimizde kısa zamanda benzer içeriklerde gelecektir.

Bu faktörlerin dışında kripto para fiyatlarını belirleyen birçok farklı faktör daha bulunmaktadır. Bu içeriğimizde anlattığımız faktörler temel faktörler olmakla birlikte yeni yatırımcıları daha çok ilgilendiren bir konudur. Örneğin, balinalarda belirleyici faktörlerin başında gelmektedir. Balinalar çok büyük çaplı kripto para yatırımcıları olmakla birlikte Bitcoin fiyatı 1 veya 100 dolar seviyelerinde iken bu varlıkların ileride fiyatlanacağını düşüp yatırım yapmış ön görülü yatırımcılardır. Balinalar dönemsel olarak bir araya gelerek anlık satış veya alım yaparak piyasayı ciddi manada maniple etmektedir.

Balinalar, Ethereum fiyatının sıfır dolara anlık olarak inmesi sağlamış ve kripto para borsalarındaki emirlerin patlamasına sebep olmuşlardır. Emirler patlayınca da birçok yatırımcı zarar etmiştir. Bu tarz faktörler de kripto para fiyatlarını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Finans kategorimizde Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen Faktörler konusuna benzer içerikleri bulabilirsiniz.

Yorum yapın