Kripto Korku Endeksi Nedir? *2022*

Kripto Korku Endeksi Nedir başlıklı içeriğimizde Kripto Para teknik analizinde kullanılan Kripto Korku Endeksi konusunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Kripto Korku Endeksi birçok farklı değişkene bağlı olmakla birlikte yatırımcıların genel ruh halini ve psikolojini ölçen önemli bir endekstir. Kripto paralar volatilite yani fiyat değişkenliği yüksek varlıklar olduğu için yatırımcıların ruh hali, ekosistemin geneli açısından önem arz eden bir durumdur.

Kripto Korku Endeksi Ne İşe Yarar?

Kripto Korku Endeksi sadece kripto paralarda değil, diğer yatırım araçlarında da kullanılan ölçümdür. Bu ölçüm sayesinde yatırımcıların Bitcoin başta olmak üzere altcoinlerde nasıl bir pozisyon aldığı büyük ölçüde ön görülmektedir. 100 üzerinden yapılan puanlamada etkili olan birkaç farklı değişken vardır. Endeksin sıfıra yaklaşması piyasalara korkunun hakim olduğu anlamına gelirken, yüze yaklaşması piyasalara hırsın hakim olduğu anlamına gelmektedir. Büyük çaplı düşüşlerden önce bu endeks genellikle yirmi değerine kadar gerilemektedir.

Bitcoin’in fiyatı 60 bin dolardan 50 bin dolara düşmeden önce bu endeks ciddi oranda değer kaybı yaşamıştı.

Kripto Korku Endeksi
Kripto Korku Endeksi

Kripto Korku Endeksi Nasıl Hesaplanıyor?

Kripto Korku Endeksini hesaplayan şirketin kripto para endeksine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki görselde, piyasalara aşırı korkunun hakim olduğu sonucu çıkartılmaktadır. Tabi ki bu endeks tek başına genel bir karar vermek için yeterli olmamakla birlikte mevcut piyasadaki durumların iyi olmadığını ifade etmektedir. Örneğin, endeks 15 Nisan 2021 tarihinde 79 seviyesinde iken Bitcoin aynı tarihte 64 bin dolardan işlem görmekteydi.

Alternative.me

Kripto Korku Endeksi 3 Aylık Periyot
Kripto Korku Endeksi 3 Aylık Periyot

Kripto Korku Endeksi Değişkenleri Nelerdir?

Dalgalanma, Piyasa İvmesi, Sosyal Medya, Anketler, Hakimiyet ve Trendler bu endeksin başlıca değişkenleridir. Hesaplama yapılırken değişkenlerin hesaplamaya olan katkıları da birbirinden farklıdır. Dalgalanma faktörü %25 ağırlığa sahipken, Sosyal Medyanın bu endeksteki ağırlığı %15’tir.

Dalgalanma

Endeks hesaplanırken piyasadaki bir aylık ve üç aylık ortalama dalgalanma ölçümlenmektedir. Dalgalanmada yaşanan artışlar, piyasaya korkunun hakim olduğu anlamına gelmektedir.

Piyasa İvmesi

Dalgalanma ile birlikte mevcut piyasa hacmi ve ivmesi de hesaplanmaktadır. Yine bir aylık ve üç aylık değerler karşılaştırılmaktadır. Günlük alım hacminin artması, piyasalarda hırsın etkili olduğu anlamına gelmektedir.

Sosyal Medya

Kripto paralar dijital varlıklar olduğu için sosyal medya bu varlıklar üzerinde oldukça önemlidir. Endeks temel olarak Twitter’ı inceliyor ve hashtag’ler üzerinden bir yorumlama yapıyor. Etkileşim arttığında piyasaya hırsın hakim olduğu sonucu çıkartılırken, etkileşim düştüğünde piyasaya korkunun hakim olduğu sonucu çıkartılıyor.

Anketler

Endeksi yapan şirket olan Alternative, aynı zamanda sahip olduğu anket şirketi olan strawpoll üzerinden de haftalık anketler düzenliyor ve yatırımcıların verdiği oylar üzerinden endekste hesaplamalar yapıyor. Anketlere katılım ortalaması üç bin olsa da genellikle katılım gösteren kullanıcılar profesyonel yatırımcılar olduğu için genel bir tablo görmek açısından yararlı bir faktör olarak görülüyor.

Hakimiyet

Bitcoin’in dominans yani hakimiyet oranı kripto paralar açısından oldukça önemlidir. Bitcoin’in hakimiyet oranı arttığında veya %50’in üzerinde olduğunda altcoin yatırımcılarında korkunun hakim olduğu sonucu çıkartılırken, tam tersi durumda ise altcoin yatırımcılarında hırsın hakim olduğu sonucu çıkartılmaktadır.

Trendler

Google Trendler birçok şirket tarafından sıklıkla kullanılan bir araçtır. Bunun temel sebebi de Google arama motorunun dünyanın en önemli web sitesi olmasından kaynaklanmaktadır. Trendlerde Bitcoin veya kripto paralar ile ilgili aramalar arttığında piyasalara hırsın hakim olduğu sonucu çıkartılıyor.

Korku ve Hırs Endeksi, şirketinde belirttiği gibi teknik analiz yapabilmek için tek başına yeterli bir metrik – değişken değildir. Diğer yandan, balinalar yani büyük kripto para yatırımcıları mevcut hareketlerini anlık olarak yaptığı için Endeks bu hareketlere anında tepki verememektedir. Bu endeks sadece belirli dönemlerde işe yarayan faydalı bir endekstir. Yine de birçok kripto para teknik analiz sitesinde Korku ve Hırs Endeksinden yararlanılmaktadır.

Web sitemizin Finans kategorisinde Kripto Korku Endeksi Nedir? tarzında rehber niteliğindeki içerikleri bulabilirsiniz.

Yorum yapın