Jandarma Maaşları – 2022 – Videolu Anlatım

Bedava İnternet

Jandarma Maaşları içeriğimizde 2022 yılı itibariyle Jandarma Genel Komutanlığına bağlı Uzman, Astsubay ve Subay sınıfındaki personellerin ortalama kaç para maaş aldığını açıklamaya çalışacağız. Batıda yani herhangi bir terör tazminatının olmadığı bölgelerde Uzman Çavuşlar 9000 TL maaş alırken bu rakam Astsubay ve Subay gibi sınıflarda daha fazladır.

Jandarma maaşları, bu mesleği yapmak isteyen kişilerin sıklıkla merak ettiği bir konudur. Kolluk kuvvetleri içerisinde çok önemli bir yere sahip olan jandarmalar, özellikle kırsal kesimdeki güvenliği sağlama konusunda büyük görevler üstlenmektedir. Osmanlı İmparatorluğundan bu yana var olan Jandarma Genel Komutanlığı, daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında iken yapılan düzenlemeyle İçişleri Bakanlığına bağlanmıştır.

Jandarma içerisinde binlerce personel görev almaktadır. Bu personellerin her birinin görevi ve aldığı maaş birbirinden farklıdır. İçeriğimizin devamında jandarma çatısı altında görev alan personellerin maaşlarıyla ilgili detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Jandarma Maaşı Ne Kadar?

Jandarma maaşı yanıtı merak edilen bir konu olmasına rağmen net olarak cevaplanması pek mümkün değildir. Zira personelin maaşını etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bunların başında sahip olduğu rütbe gelmektedir. Personellerin rütbeleri, maaşlarını önemli biçimde etkilemektedir. Ayrıca görev süresi, görev yaptığı yer ve medeni durumu gibi faktörler de maaşlar üzerinde rol oynamaktadır.

Tüm bu değişkenlere rağmen jandarma maaşları ile ilgili genel bir aralık ifade etmek mümkündür. Buna göre jandarma bünyesi içerisinde görev alan personel, 9500 TL ile 13500 TL arasında bir maaş almaktadır. Bu ücretler, her 6 ayda bir enflasyon oranına bağlı olarak artmaktadır.

Jandarma Uzman Maaşı 2022Minimum 9000 TL
Jandarma Astsubay Maaşı 2022Minimum 10000 TL
Jandarma Subay Maaşı 2022Minimum 115000 TL
Jandarma Maaşları 2022Pin
Jandarma Maaşları 2022

Jandarma Astsubay Maaşı

Jandarma Genel Komutanlığının bir başka önemli kademesi de şüphesiz astsubaylardır. İdari ve adli işlemlerde önemli görevler üstlenen jandarma astsubaylar, teşkilat içerisinde iyi maaş alan rütbelerden birisidir. Astsubayların başlıca görevlerinden biri kanunun ve yönetmenliğin buyurduğu işleyişe aykırı tutum ve davranışlara engel olmaktır. Bunun yanında toplumda düzenin ve güvenliğin sağlanması için gerekli tedbirleri almak da jandarma astsubayın görev tanımı içerisindedir.

2022 Temmuz ayı itibariyle Jandarma astsubay maaşı 10000 TL ile 15000 TL arasında değişmektedir. TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon verileri göz önüne alınarak bu tutar her 6 ayda bir artış göstermektedir. Ayrıca görev yaptığınız yer, hizmet yılınız ve medeni halinize göre ücret değişebilmektedir.

YouTube video

Jandarma Olma Şartları

Jandarma olma şartları, bu mesleği yapmak isteyen birçok kişinin araştırdığı bir konudur. Jandarma Genel Komutanlığı, görevin fiziksel ve psikolojik yönlerini göz önüne alarak adaylardan bazı şartlar talep etmektedir. Bu şartları yerine getiren kişiler, belirli aralıklarla yayınlanan alım ilanlarına başvuru yaparak jandarma olma sürecini başlatabilir.

Jandarma olmak için gereken şartlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma,
  • Önlisans (2 yıllık) mezunu kişilerin 26 yaşından büyük olmaması,
  • Lisans (4 yıllık) mezunu adayların 28 yaşından büyük olmaması,
  • Vücutta herhangi bir dövme, yanık vb. izlerin olmaması,
  • Vücutta herhangi bir kusur olmaması,
  • Güç ve hız testlerinden başarıyla geçmek,
  • Güvenlik soruşturmasından geçmek,
  • Erkek olmak gibi gerekli şartlar bulunmaktadır.

Jandarma Maaşları içeriğimize ek olarak konuyla ilgili;

Jandarma personeli ne kadar maaş alıyor?

Jandarma’da görev yapan bir personel birçok farklı değişkene bağlı olmakla birlikte 2022 yılı itibariyle minimum 9000 TL maaş almaktadır. Jandarma Maaşları kişinin rütbesine ve görev yaptığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Jandarma kaç saat çalışır?

Jandarmalar her ne kadar memur statüsünde olsa da çalışma saatleri görev bölgelerine göre değişiklik göstermektedir. Jandarmaların haftalık çalışma saati süreleri 40 saat olsa da nöbet sisteminden dolayı bu süre artabilmektedir.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

1