İsveç Asgari Ücret – 2022 – İskandinav Cenneti

Bedava İnternet

İsveç Asgari Ücret 2022 yılı itibariyle yaklaşık olarak 25 bin Kron olmakla birlikte bu rakam 43.813 TL, 2444 dolara denk gelmektedir. İsveç, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden olmakla birlikte mevcut nüfusun asgari ücretle çalışma oranı oldukça düşüktür. İsveç’te birçok kişi ortalama 40 bin kronun üzerinde hali hazırda kazanç sağlamaktadır. Diğer yandan, Türkiye, Hindistan ve Polonya gibi ülkelerin yanı sıra İsveç’te belirlenen ulusal bir asgari ücret tutarı da bulunmamaktadır.

İsveç, resmi adıyla İsveç Krallığı Kuzey Avrupa bölgesinde yer alan, Avrupa Birliği üyesi olan ve refah seviyesi yüksek ülkeler arasındadır. Finlandiya Asgari Ücret içeriğinde de belirttiğimiz gibi hali hazırda İskandinav ülkelerinin birçoğunun refah seviyesi oldukça yüksektir. İsveç‘in resmi sayımlara göre toplam nüfusu 10 milyonun üzerindedir. Halkın %85’lik kısmı da kentlerde yaşamakla birlikte en kalabalık kenti Stokholm’dür.

İsveç Asgari Ücret 2022Pin
İsveç Asgari Ücret 2022

İsveç Asgari Ücret 2022

İsveç’te 2022 yılı itibariyle belirlenen net bir asgari ücret tutarı olmasa da %30 vergi kesintisinden sonra asgari ücretle çalışanlar net olarak 25 bin Kron kazanmaktadır. İsveç Asgari Ücret 2021 yılında yaklaşık olarak 18 bin Kron iken yaşanan enflasyon sebebiyle asgari ücret tutarı geçen yıla oranla arttırılmıştır.

İsveç Nasıl bir Ülke?

Viking torunlarının yaşadığı bir ülke olan İsveç’in resmi adı İsveç Krallığıdır. Yüzölçümü 450.295 km2 olan ülkenin sınır komşuları Finlandiya ve Norveç olmakla birlikte Danimarka ile de yarısı deniz üstü yarısı da deniz altında olan köprü sayesinde sınır komşuluğu bulunmaktadır.

***

İstanbul’dan İsveç’in başkenti Stockholm’e olan uçak yolculuğu yaklaşık olarak aktarmasız 3.5 saat sürmektedir. İsveç ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır.

***

İsveç, yaşam kalitesi en yüksek 3. ülke konumunda bulunmaktadır. Diğer yandan İsveç halkı dünyanın en mutlu ilk 7 halk arasında yer almaktadır. İsveç halkı iş bulamadığında veya hastalığında İsveç halkına ciddi yardımlarda bulunmaktadır.

***

İsveç Krallığı halkı 16 yaşına gelene kadar her birey için ayda 2500 Kron ödeme yapmaktadır. 16 yaşından sonra ise ilgili birey okuma hayatına devam ederse 20 yaşına kadar bu ödemeyi almaya devam ediyor.

***

Kısacası İsveçli bir üniversite mezunu genç paraya dokunmazsa hayata 300 bin Kron ile başlarken, Türk bir genç ise 50 bin TL’den daha fazla bir borç ile hayatına başlıyor. Ülkede eğitim ücretsiz olmakla birlikte özel okullardan da ücret talep edilmemektedir.

***

İsveç Asgari Ücret içeriğimizde tabi ki tablo maalesef bu kadar güzel değil. İsveç, intihar oranının çok yüksek olduğu ve aynı zamanda halkın yarısından fazlasının yalnız yaşadığı bir ülkedir.

İsveç’te Hayat Pahalı mı?

2020 yılının Birleşmiş Millet raporuna göre İnsani Gelişmişlik Endeksi sıralamasında İsveç 7. sırada yer almaktadır. Dünya Bankasının raporuna göre de iş yapma kolaylığı endeksinde İsveç ilk 10 sırada yer almaktadır. Bu bilgiler ışığı altında, İsveç’te hayat standartlarının iyi olduğunu söyleyebiliriz. İsveç’te temel gider tablosu ise aşağıda yer almaktadır;

İsveç Ev Kirası750 Euro ile 1500 Euro
İsveç Alkol Fiyatları20 Kron
Ekmek25 Kron
12’li Yumurta35 Kron
Beyaz Et90 Kron

İsveç’te şuanda işsizlik oranı %10 seviyesindedir.

İsveç Araba Fiyatları

Bir ülkedeki araba fiyatlarının verisine dışarıdan ulaşmak oldukça zor olsa da İsveç’te araba fiyatları ABD Asgari Ücret içeriğinde belirttiğimiz gibi maalesef ucuz değildir. Ortalama bir Volkswagen Golf 1.4 neredeyse 250 bin İsveç Kronu seviyesindedir. Toyota Corolla 1.6 ve türevi bir araç ise 225 bin İsveç Kronu seviyesindedir.

İsveç’te toplu taşıma ücreti çok yüksek değildir fakat kişisel taksi fiyatları diğer Avrupa ülkelerine oranla yüksektir. Hali hazırda İsveç’te kişisel araba kullanımı da oldukça yüksektir.

İsveç Ev KiralarıPin
İsveç Ev Kiraları

İsveç Ev Kiraları Kaç Kron?

İskandinav ülkelerinde genellikle insanlar ev sahibi olmayı hedeflemektedirler. İsveç’te ev kiraları stüdyo dairelerde 8000 Kron iken, 3+1 evlerin kiraları ise 15 bin Kron seviyesindedir. Şehirden uzak kırsal bölgelerde ise ev kiraları 5600 Kron ile 10 bin Kron arasında değişmektedir. Stokholm’de ev kiraları diğer şehirlere oranla çok daha yüksektir.

Bu rakamlara baktığımızda 2022 yılı itibariyle İsveç Asgari ücret tutarı oldukça yeterli seviyededir.

YouTube video

İsveç ve Finlandiya NATO Süreci

Türkiye’yi de yakından ilgilendiren İsveç ve Finlandiya’nın NATO Süreci uzun zaman Avrupa’da tartışılan bir konuydu. Hali hazırda süren Rusya ve Ukrayna savaşı sebebiyle İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olmak istiyor fakat Türkiye bu iki ülkede çok fazla PKK/YPG ve FETÖ mensubu olduğu için bu kararı veto ediyordu.

Her ne kadar Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO sürecini onaylasa da talep ettiği teröristleri teslim etme konusunda bu iki ülke süreci oldukça ağır bir şekilde ilerletiyor.

İsveç’te Asgari Ücret Kaç Dolar?

İsveç’te 2022 yılı itibariyle asgari ücretin dolar bazındaki değeri 2500 dolar seviyesindedir. İskandinav ülkelerinde dolar bazında asgari ücret oldukça yüksektir.

Sizler için bu içeriğimizde İsveç Asgari Ücret 2022 konusunu inceledik.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.

“İsveç Asgari Ücret – 2022 – İskandinav Cenneti” üzerine 10 yorum

 1. Yirmibes bin Kron gerçekten muhteşem bir rakam… Bizim ülkemizde de gerekli düzenlemelerin gelmesini diliyorum…

  Cevapla
 2. Benim kuzenim orada yaşıyor aldıkları maaşlar baya iyi ev kiraları da onu karşılıyor. Güzel yer isveç fiyatlara bakınca normal görünüyor tesekkürler bilgiler için

  Cevapla
 3. Türkiye’ye göre asgari ücret çok yüksek bir oranda gibi görünse oralarda da hayatın pahalı olduğunu düşünüyorum

  Cevapla
  • Aynen hayat pahallı bizim aileden çok kişi var çiftçilik yapıyorlar köyde yaşıyorlar İstanbul’un yarısı kadar nüfusu olan bir ülkeden bahsediyoruz 10 milyona hizmet etmek idame ettirmek mi kolay 84 milyona mi neyse zevk meselesi PKK sempatizanlarının yaşadığı yer 1984 yılında PKK’yı Avrupa’da terör örgütü olarak tanıyan ilk siyasetçi olan İsveç Başbakanı Olof Palme, 29 Şubat 1986 günü Stockholm’de suikasta kurban gitti. Palme, şiddete karşı bir siyasetçiydi

   Cevapla
   • Evet İsveç bu noktada terör örgütlerine karşı maalesef desteği ile bilinen bir ülke.
    Ülkeler kendi kaderini kendi belirler, Türkiye’nin ekonomik durumunu birileri bozmadı, Türk halkı kendisi bozdu, seçimleriyle ve yaşantısıyla.

    Cevapla
Yorum yapın

1