Hindistan Asgari Ücret – 2022 – Rehber Konu

Bedava İnternet

Hindistan Asgari Ücret ile ilgili bilgi paylaşımı yapacağımız içeriğimizde Güney Asya ülkelerinden olan Hindistan hakkında genel anlamda bilgi vermeye çalışacağız. İçeriğimizde Hindistan’daki çalışma saati süresini, yaşam şartlarını ve ekonomik düzeyi siz değerli okuyucularımız için inceleyeceğiz.

Hindistan yüzölçümü olarak dünyanın en büyük 7. ülkesi olmakla birlikte nüfus olarak da Çin’in ardından ikinci sırada yer almaktadır. Resmi dili İngilizce ve Hintçe olan ülke uzun süre İngiltere’nin hakimiyetinde kalmıştır.

Hindistan’da Hinduizm ve Müslümanlık dinleri yoğun olmakla birlikte Endonezya ve Pakistan’ın ardından en çok Müslüman nüfusunun yaşadığı üçüncü ülke konumundadır. Sınır komşusu Pakistan ile sürekli gerginlik halinde olan ülke oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Hindistan Asgari ÜcretPin
Hindistan Asgari Ücret

Hindistan Asgari Ücret 2022

Hindistan’da Asgari ücret aylık periyotta yaklaşık olarak 189 dolardır. Ülkede aylık kazanç ortalama 15.000 Rupi olmakla birlikte ülkedeki aylık çalışma saati süresi ise 160 saattir. Buda haftalık periyotta yaklaşık olarak 40 saatlik bir çalışma süresine tekabül etmektedir.

Hindistan Asgari Ücret – Aylık189 Dolar
Hindistan Asgari Ücret – Saatlik1,2 Dolar
Hindistan ve EkonomiPin
Hindistan ve Ekonomi

Hindistan Ekonomisi

Hindistan dünyanın en büyük ilk 12 ekonomisi arasında yer almaktadır. Diğer yandan, Hindistan Asgari Ücret özellikle dolar bazında birçok ülkenin gerisindedir. Ülkedeki kast sistemi beraberinde ciddi bir gelir adaletsizliği de getirmektedir. Hindistan’da aylık çalışma saati süresi 160 olmakla birlikte ülkedeki çalışma şartları da oldukça ağırdır. Tabi ki bu kast sistemi ve bölgelere göre değişiklik göstermektedir.

Hindistan’da emekli olabilmek için en az 55 yaşında olmalıdır ki ülkede emeklilik yaşı 65’e kadar çıkabilmektedir. Hindistan Asgari Ücret tutarı düşük olduğu için emeklilik maaşı da oldukça düşük seviyelerdedir.

Hindistan’da Hayat Pahalı mı?

Geldik en çok merak edilen soruların başına, Hindistan’da hayat pahalılığı bölgeden bölgeye göre değişmektedir. Fakir halkın yaşadığı bölgelerde ciddi bir hayat pahalılığı bulunmamakla birlikte yaşam standartlarının yüksek olduğu bölgelerde hayat pahalılığı da oldukça yüksektir.

Hindistan’ın İngiliz işgalinden kurtulması ile birlikte bir dönem ülkede sosyalist yönetim söz sahibi olmuş ve bu yönetim ülkenin büyük oranda geriye gitmesine sebep olmuştur.

1990’lı yıllarda ülke biraz daha serbest pazar ilkesini benimseyerek özel sektörün ülkede artmasını sağlamış ve bu durum ekonomik refahı olumlu yönde etkilemiştir. Hindistan’da ev kiraları ortalama 3000 Rupi’den başlamaktadır ki bu rakam asgari ücretin altında kazananlar için ciddi bir sorun oluşturmaktadır.

Her ne kadar Hindistan’da Asgari Ücret aylık olarak 15000 Rupi olsa da hükümetin belirlediği rakam bunun yarısıdır.

Hindistan’daki Kast Sistemi

Kast sistemi daha çok Hindu dinine mensup kişilerin sosyal düzenini korumak amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Kast sisteminde bir kastın bir önceki veya bir sonraki sisteme geçmesi çok olası değildir. Sistem anne ve babadan geldiği için bir kişinin ailesi hangi kast sistemine mensupsa o sistemden devam etmektedir.

  • Brahmanlar: Kast sisteminin en üstünde yer alırlar ve bilginler ile rahiplerin olduğu sistemdir.
  • Kshatriyalar: Asker, prens ve üst düzey memurların olduğu tabakadır.
  • Vaişyalar: Tüccar, çiftçi ve toprak sahibi olanların oluşturduğu bir tabakadır.
  • Şudralar: En ağır işleri yapan tabakadır ve işçi ve hizmetçilerin oluşturduğu tabakadır.

Hindistan’ın Başbakan’ı Narendra Modi sıkı bir Müslüman düşmanıdır ve ülkedeki Müslüman nüfusu sürekli olarak baskılamaktadır.

Hindistan Asgari Ücret Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hindistan dini inancı nedir?

Hindistan’daki baskın din Hinduizm olsa da Müslüman nüfusta ağırlıklı bir şekilde bulunmaktadır. Ülkenin %14’ünü Müslümanlar oluştururken Hristiyanların oranı ise %2,3’tür. Kalanını ise Hinduizm dinini benimseyenler oluşturmaktadır.

Hindistan’da asgari ücret kaç rupidir?

Sendikalar tarafından belirlenen aylık asgari ücret yaklaşık olarak 15000 Rupidir. 15000 Rupi ise yaklaşık olarak yine aylık periyotta 189 dolara denk gelmektedir.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.

“Hindistan Asgari Ücret – 2022 – Rehber Konu” üzerine bir yorum

  1. merhaba hindistanda personel maliyetleri nelerdir acaba. Türkiyedeki gibi sgk ve gelir vergisi ödeniyormu. asgari ücret ortalama 189 usd denilmiş bunun maliyeti ne kadardır. Türkiyeden bir personel götürmeyi düşünüyoruz. bu kişi orda sigorta gibi vs yapılmalımı .bu konuda nasıl bilgi verebilirmisiniz
    teşekkürler

    Cevapla
Yorum yapın

1