Hemen Çıkma Oranı Nasıl Azaltılır?

Web sitenizin “hemen çıkma oranı“, trafiğinize ve istatistiksel verilerinize göz atarken dikkat etmeniz gereken önemli bir sinyaldir. Birçoğumuz hemen çıkma oranlarını nasıl azaltacağımızı tam olarak anlamıyoruz, ancak yapmalıyız.

Hemen çıkma oranları hakkında konuşalım ve WordPress web sitenizdeki bu sayıları azaltmanın bazı yollarına bakalım.

Hemen Çıkma Oranı nedir?

Çıkma oranı onlar geldi aynı sayfadan sitenizden ayrıldığını ziyaretçilerin yüzdesidir. Birisi ana sayfanıza girer ve diğer sayfalara tıklamadan ayrılırsa, geri dönmüştür . Hemen çıkma oranı formülü, web sitenizdeki tek sayfalık oturumların yüzdesi olarak görüntülenir.

Sitenizin ziyaretçilerle etkileşim kurma yeteneğinin ve içeriğinin alaka düzeyinin iyi bir göstergesidir.

Hemen çıkma oranı formülü basittir. Bir web sitesine yapılan tek sayfalık ziyaretlerin toplam sayısının toplam ziyaret sayısına bölümüdür. Diyelim ki web sitenizin ana sayfası bir ay boyunca 5.000 ziyaretçi alıyor. Ancak bu ziyaretçilerin 2.500’ü ana sayfayı görüntüledikten sonra sitenizi terk ediyor – başka bir sayfaya tıklamıyorlar. Bu, ana sayfanız için hemen çıkma oranını %50 yapar.

Yüksek hemen çıkma oranları, tek sayfalık oturumların beklendiği tek sayfalık bir site için mutlaka kötü bir şey değildir. Ancak bir haberiniz, içeriğiniz veya e-ticaret blogunuz varsa hemen çıkma oranlarını olabildiğince düşük tutmak istersiniz.

İyi Hemen Çıkma Oranı nedir?

Cevap, kime sorduğunuza ve ne tür sitelerin araştırıldığına bağlıdır. Ayrıca hemen çıkma oranlarını değerlendirmek için bir temele ihtiyacınız var. Bunu akılda tutarak, kabul edilebilir bir hemen çıkma oranı olarak kabul edilenlerin genel temelleri şunlardır:

 • E-ticaret ve perakende web siteleri: %20 – %45
 • İşletmeler arası (B2B) web siteleri: %25 – %55
 • Potansiyel müşteri yaratma web siteleri: %30 – %55
 • E-ticaret içeriği olmayan web siteleri: %35 – %60
 • Açılış sayfaları: %60 – %90
 • Sözlükler, bloglar ve diğer portallar: %65 – %90

WordPress web sitenizdeki hemen çıkma oranını düşürmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı kolay şeylere bir göz atalım.

WordPress’te Hemen Çıkma Oranını Artırmanın 9 Yolu

 1. Yükleme Sürelerinizi Optimize Edin

Birçok ziyaretçi, yüklenmesi birkaç saniyeden uzun süren bir web sitesinde kalmaz. Çok fazla şey oluyor – resimler, widget’lar, diğer sitelerden alınan veriler, reklamlar – sayfa yükleme sürelerini yavaşlatabilir. Yavaş yükleme, birçok ziyaretçinin aradıklarını bulmak için başka yerlere gitmesine neden olabilir.

Sağlam bir WordPress web sitesi barındırma sağlayıcısı , sitenize hızlı yükleme ve sorunsuz çalışma yeteneği verecektir. Google’ın PageSpeed ​​Insights gibi araçları kullanmak , resim kullanımı ve JavaScript’i küçültme gibi iyileştirme gerektiren alanları gösterebilir .

WordPress hemen çıkma oranınızı nasıl azaltacağınızı bilmek istiyorsanız, bakmanız gereken ilk şey sayfa hızıdır.

Hemen Çıkma Oranı
Hemen Çıkma Oranı
 1. Görüntüleri Sıkıştır

Bir WordPress web sitesindeki görüntü sıkıştırma ve optimizasyon, sayfa yükleme sürelerini önemli ölçüde azaltabilir. Her türlü görüntü optimizasyonu, hemen çıkma oranlarını düşürmeye yardımcı olmalıdır. Resim dosya boyutlarını yüklemeden önce küçültmek, sunucunuza yüklediğiniz yükü azaltacaktır. Bu, sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesine de yardımcı olabilir.

Mükemmel WordPress görüntü ve sıkıştırma araçlarının sıkıntısı yoktur . Beğendiğiniz birini bulun, kurun ve etkinleştirin ve bu görüntüleri uygun şekilde optimize edin.

Hemen Çıkma Oranı - Resim Optimizasyonu
Hemen Çıkma Oranı – Resim Optimizasyonu
 1. Ziyaretçileri Alıntılarla Eğlendirin

Ana WordPressblog sayfanızda tam blog gönderilerini göstermekten kaçınmaya çalışın. Bunun yerine alıntıları kullanın (bunu yapmak için WordPress düzenleyicideki “more” etiketine bakın).

Bu birkaç şeyi başaracaktır: ilk olarak, blogunuzun ana sayfasının daha düzenli ve özlü görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca, ziyaretçilerin konu hakkında daha fazla okumak için tıklamalarına neden olarak hemen çıkma oranlarını düşürür.

Son olarak, blog ana sayfanızın yüklenme süresini hızlandıracaktır.

Ayrıca, ilgili içeriği öne çıkarmak için bağlantılar ve hatta bir açılır pencere sağlayarak insanları web sitesinde tutabilirsiniz. Bu, ziyaretçilerin siteden hemen çıkmak yerine ek içerik okuma olasılığını artırır. Bu da hemen çıkma oranlarınızı düşürmenize yardımcı olur.

 1. “Sırada Ne Var”ı Düşünerek İçerik Yazın

Ne zaman birisi bir şey arasa, umarım makalelerinizden birini bulurlar. Okumak için tıklayabilirler ve genellikle yapılırlar. Almak için geldikleri işi bitirdiklerinde, onlara kalmaları için bir sebep vermek size kalmış. İçeriğinizi, insanlara bir makaleyi bitirdiklerinde web sitenizde yapacak başka bir şey verecek şekilde oluşturun.

Bahsettiğim gibi, bu, yayınladığınız diğer ilgili makalelere bağlantı vererek yapılabilir .

Ayrıca, içeriği beğeniyorlarsa, yorum yapmaya teşvik edebilir veya bülteninize kaydolmalarını önerebilirsiniz. Ek içeriği (mutlaka aramadıkları) çekici hale getirmek size kalmış. Bunu yapmazsanız, dikkatlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, bu da genellikle onları başka bir web sitesine kaybetmek anlamına gelir.

 1. Meta Açıklamaları Kullanmaya Başlayın

Bazı nedenlerden dolayı, WordPress size yazılara ve sayfalara meta açıklamalar ekleme yeteneği vermez. Yani henüz meta açıklamaları kullanmıyorsanız, bu anlaşılabilir bir durumdur. Google genellikle onları görmezden geldiği için meta etiketleri zaman kaybı olarak görenler var. Belki de bu yüzden WordPress bir meta açıklama aracı sağlamıyor.

Meta etiketlerin sıralama üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığına bakılmaksızın (kanıtlar bazılarının yaptığını göstermektedir ), bir meta açıklama hala önemlidir. Neden? Bir tane sağlarsanız, Google arama sonuçlarında meta açıklamayı kullanır. Ve elbette, arama sonuçlarında herhangi bir şeyi kontrol edebileceğiniz her zaman, yapmalısınız.

Ancak bunun hemen çıkma oranlarıyla ne ilgisi var?

İyi yazılmış bir meta açıklama, arama yapanların sitenize olan bağlantının ilgilerini çekip çekmediğini bilmelerini sağlar. İyi meta açıklamalar, ilgilenmeyebilecek ve aksi takdirde geri dönecek kişilerin çok sayıda ziyaretini engeller.

WordPress’i meta açıklama düzenlemesini göstermeye zorlayabilirsiniz, ancak tema dosyalarınıza kod eklemeniz gerekir. SEOPress veya Yoast gibi bir SEO eklentisi kullanmak çok daha kolaydır . Ayrıca, bu eklentilerin yapabileceği diğer birçok şeyden de yararlanacaksınız.

 1. SEO Uyumlu İçerik Oluşturun

Açıkçası, içerik çevrimiçi olarak her yerde mevcuttur, bu nedenle yüksek kaliteli içerik oluşturmak önemlidir . Önemli, iyi yazılmış makaleler Google’dan trafik alacak, kitlenizin ilgisini çekecek ve bir konuda otoritenizi gösterecek.

Yüksek kaliteli içerik temeldir, aşağıdakileri göz önünde bulundurarak bu temel üzerine inşa edin:

 • Uygun anahtar kelimeler kullanın.
 • Kitlenizle ilgili olun.
 • Net bir “harekete geçirme çağrısı” yapın.
 • SEO’ya dikkat edin.

En iyi içerik, okuyucuları sitenizde tutar ve onları diğer makalelerinize tıklamaya zorlar. Ve sitenizde okumaya devam ettiklerinde hemen çıkma oranınız düşer.

 1. Yerleşiminizi Mobil Cihazda Test Edin

Hemen çıkma oranınızı artırmanın kesin bir yolu, mobil kullanıcıları barındırmaktır. Bu günlerde cep telefonlarından, dizüstü bilgisayarlardan veya tabletlerden gelen trafik kolayca trafiğinizin yarısı olabilir. Mobil uyumlu bir web sitenizin olması çok önemlidir .

Çoğu WordPress teması, mobil uyumlu olduklarını iddia eder. Ancak, birçok ekran boyutuna uyum sağladığından emin olmak için blogunuzu birden fazla cihazda test etmek yine de en iyisidir. Unutmayın, internette gezinen çok sayıda cihaz var.

Kontrol etmenin harika bir yolu, Google’ın Mobil Dostu Test sayfasıdır. Test, mobil cihazlarda iyi (veya hızlı bir şekilde) işlenemeyebilecek öğeleri iyileştirme önerileri bile verecektir.

 1. Bir Sayfa Yüklendiğinde Açılır Pencerelerden Kaçının

İnsanların web sitenizden ayrılmasını sağlamanın kesin bir yolu, onları hemen bir pop-up ile bombalamaktır. İnanın bana, birisi okumak için bir makaleye tıkladığında, içeriği gerçekten okumadan e-posta aboneliğinize abone olmak istemezler.

Çoğu durumda, ziyaretçi açılır pencereyi kapatmak yerine hemen ayrılacaktır.

Unutmayın, bazı web siteleri bir sayfa yüklendiğinde belirli pop-up’lar koymayı seçecektir. Örneğin, birçok ziyaretçi tarayıcılarında bir tür reklam engelleme uzantısı kullanmayı tercih ediyor. Bu, bir web sitesinin reklamlar yoluyla kazandığı parayı sakatlayabilir.

Bu nedenle, birinden reklam engelleyiciyi kapatmasını istemeniz normaldir .

Ancak, bu tür taktikler hemen çıkma oranlarını düşürmeye yardımcı olmayacaktır. Ancak ziyaretçilerin içeriğinizi ücretsiz olarak görüntülemesini istememek adil bir argümandır.

 1. Tıklama Tuzağı veya Yanıltıcı Başlıklar Kullanmayın

Bunu söylemeye gerek yok, ancak ziyaretçileri bir makaleye tıklamaları için yanıltmaya çalışırsanız, çoğu bunu fark ettikleri anda sayfanızdan ayrılacaktır. Bu da web sitenizin hemen çıkma oranına ciddi zararlar verebilir.

Elbette bu tür yöntemleri kullanarak trafiğinizi artırmanın bazı avantajları vardır.

Örneğin, tıklama tuzağı kullanmanın ana avantajlarından biri, paylaşım potansiyelidir. Sosyal medya platformlarında, başlığı basitçe gerçek olarak okuyan birçok kullanıcı var. Bu doğru, makaleyi okumaya veya gerçeği kontrol etmeye bile zahmet etmeyecekler.

Bu, en azından çağrılıncaya kadar üstel bir oranda büyümelerine yardımcı olabilir, bu da itibarlarına gerçekten zarar verebilir.

Tıklama tuzağının hemen çıkma oranlarınızı düşürmediğini anladığınızdan emin olun.

Bir önceki yazımız olan WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın