Harddisk Test Etme Nasıl Yapılır?

Bedava İnternet

Harddisk Test işlemi kritik bir işlem olmakla birlikte bu işlemi gerçekleştiren birçok program bulunmaktadır. Harddisk test işleminin yapılmasının temel sebebi, harddisklerdeki olası hataları tespit etmek ve bu hataları düzeltmektir.

Bilgisayarların mavi ekran hatası vermesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Harddisk kaynaklı hatalar da bu sebeplerin arasındadır. Harddiskler darbe aldıklarında ve uzun kullanımlarda performanslarını kaybeder ve işlemlere yanıt veremedikleri için hata vermeye başlarlar. Eğer disk kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız veya harddisk test etmek istiyorsanız, Harddisk Nasıl Test Edilir ve Harddisk Sağlık Testi Nasıl Yapılır, sorularına ilgili içeriğimizde yanıt bulabilirsiniz.

Harddisk Test Etme

Harddisk Test işlemini gerçekleştiren birçok ücretsiz program bulunmaktadır. HD Tune 2.5 programı tamamen ücretsiz olmakla birlikte piyasadaki en kullanışlı harddisk test programıdır. Yine HDD Regenerator 15 programı da ücretsiz ve işlevsel bir harddisk test programıdır. Bu programlar SSD veya SATA gibi farklı türlerdeki Harddiskleri test ederek ilgili disklerde hata olup olmadığını raporlarlar. Error Scan bölümünde çok fazla Bad Sector hatası varsa ilgili disk sürekli olarak hata vereceği için, disk değiştirme işlemi yapılmalıdır.

Harddisk Test 2021Pin
Harddisk Test 2021

Harddisk Sağlık Testi

Harddisk Sağlık Testi diğer adıyla Bad Sector tespiti, disklerdeki hataları ortaya çıkartan bir işlemdir. Harddisk Sağlık Testi sayesinde bir diski satın almadan önce test edebilir ve hatalı olan ürünleri almayabilirsiniz.

HD Tune 2.5 Nasıl Kullanılır?

  • HD Tune 2.5 programını kullanmak için öncelikle ilgili bağlantıdan programı bilgisayarınıza indirin.
  • Programın kurulumunu gerçekleştirin ve çalıştırın.
  • Programda yer alan “Error Scan” sekmesine gelin. Quick Scan işaretli ise bunu kaldırın çünkü hızlı tarama doğru sonuçlar vermemektedir.
  • Start butonuna basın ve programın diskinizi taramasını bekleyin. SSD’lerin yazma ve okuma oranları yüksek olduğu için, tarama süreleri de çok kısadır. 1 TB Sata bir harddiskin taraması en az 30 dakika sürmektedir. Diskin boyutu arttıkça tarama süresi de artmaktadır.

harddisk test programı indir türkçe

HDD Regenerator 15 Nasıl Kullanılır?

Bir diğer disk test programımız ise HDD Renegenerator 15 programıdır. Programın demo sürümünde tespit edilen hataların sadece ikisi düzeltilebiliyor yine de Harddisk Sağlık Testi için oldukça kullanışlı bir programdır.

  • Programı indirin ve kurulumunu gerçekleştirin.
  • Programı çalıştırdıktan sonra tespit edilen bad sector hatalarının %60’ı program tarafından onarılacaktır.

HD Tune Pro programıyla bad sector analizi yapıp, HDD Renegenerator programıyla da var olan hatalı alanları onarabilirsiniz.

HDD Renegenerator 15 İndir

Hard Disk Sentinel ne ise yarar?

Hard Disk Sentinel programı da HD Tune ve HDD Regenerator programının alternatifi olarak kullanılan ve Harddisk Test Etme işlemini gerçekleştiren bir programdır.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

2