Harddisk Test Etme Nasıl Yapılır?

Harddisk Test işlemi kritik bir işlem olmakla birlikte bu işlemi gerçekleştiren birçok program bulunmaktadır. Harddisk test etme işleminin yapılmasının temel sebebi, harddisklerde olası hataları tespit etmek ve bu hataları düzeltmektir.

Bilgisayarların mavi ekran hatası vermesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Harddisk kaynaklı hatalar da bu sebeplerin arasındadır. Harddiskler darbe aldıklarında ve uzun kullanımlarda performanslarını kaybeder ve işlemlere yanıt veremedikleri için hata vermeye başlarlar. Eğer disk kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız veya harddisk test etmek istiyorsanız, Harddisk Nasıl Test Edilir ve Harddisk Sağlık Testi Nasıl Yapılır, sorularına ilgili içeriğimizde yanıt bulabilirsiniz.

Harddisk Test Etme

Harddiskleri test eden birçok ücretsiz program bulunmaktadır. HD Tune 2.5 programı tamamen ücretsiz olmakla birlikte piyasadaki en kullanışlı harddisk test programıdır. Yine HDD Regenerator 15 programı da ücretsiz ve işlevsel bir harddisk test programıdır. Bu programlar SSD veya SATA gibi farklı türlerdeki Harddiskleri test ederek ilgili disklerde hata olup olmadığını raporlarlar. Error Scan bölümünde çok fazla Bad Sector hatası varsa ilgili disk sürekli olarak hata vereceği için, disk değiştirme işlemi yapılmalıdır.

Harddisk Test - HD Tune
Harddisk Test – HD Tune

HD Tune 2.5 Nasıl Kullanılır?

  • HD Tune 2.5 programını kullanmak için öncelikle ilgili bağlantıdan programı bilgisayarınıza indirin.
  • Programın kurulumunu gerçekleştirin ve çalıştırın.
  • Program açıldığında var olan tüm diskleriniz programda listelenmekte ve disklerin yanında ısı sıcaklıkları da yazmaktadır.
  • Programda yer alan “Error Scan” sekmesine gelin.
  • Quick Scan işaretli ise bunu kaldırın çünkü hızlı tarama doğru sonuçlar vermemektedir.
  • Start butonuna basın ve programın diskinizi taramasını bekleyin.
  • SSD’lerin yazma ve okuma oranları yüksek olduğu için, tarama süreleri de çok kısadır.
  • 1 TB Sata bir harddiskin taraması en az 30 dakika sürmektedir. Diskin boyutu arttıkça tarama süresi de artmaktadır.

harddisk test programı indir türkçe

Harddisk Sağlık Testi

Harddisk Sağlık Testi diğer adıyla Bad Sector tespiti, disklerdeki hataları ortaya çıkartan bir işlemdir. Harddisk Sağlık Testi sayesinde bir diski satın almadan önce test edebilir ve hatalı olan ürünleri almayabilirsiniz.

HDD Regenerator 15 Nasıl Kullanılır?

Bir diğer disk test programımız ise HDD Renegenerator 15 programıdır. Programın demo sürümünde tespit edilen hataların sadece ikisi düzeltilebiliyor yine de Harddisk Sağlık Testi için oldukça kullanışlı bir program.

  • Programı indirin ve kurulumunu gerçekleştirin.
  • Programı çalıştırdıktan sonra tespit edilen bad sector hatalarının %60’ı program tarafından onarılacaktır.

HDD Renegenerator 15 İndir

HD Tune Pro programıyla bad sector analizi yapıp, HDD Renegenerator programıyla da var olan hatalı alanları onarabilirsiniz.

RAM Hataları ve Çözümleri adlı içeriğimize de ilgili bağlantıdan gidebilirsiniz.

Yorum yapın