Gürcistan Asgari Ücret – 2022 – Kafkas Cenneti!

Bedava İnternet

Gürcistan Asgari Ücret içeriğimizde Türkiye’nin de komşusu olan Gürcistan hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağız. Doğal güzellikleri ve “Kafkas Cenneti” olmasıyla ön plana çıkan Gürcistan’ın para birimi “Lari’dir.” Gürcistan’da asgari ücret 700 Lari (Gel) olmakla birlikte Euro bazında da bu tutar yaklaşık olarak 230 Euro’ya tekabül etmektedir.

Gürcistan Asgari Ücret 2022

Gürcistan yaşam maliyetinin düşük olduğu fakat ekonomik olarak çok güçlü olmayan bir ülkedir. Yıllarca ABD ve Rusya arasında sıkışıp kalan Gürcistan’ın temel geçim kaynakları arasında Turizm bulunmaktadır.

DolarEuroTL
Gürcistan Asgari Ücret2252304400

Gürcistan Asgari Ücret her ne kadar 700 lari seviyesinde olsa da ülkede birçok çalışan aylık olarak 900 lari kazanmaktadır. Diğer yandan, bu tutar TL’ye oranla Türkiye’deki asgari ücretten çok daha fazladır.

Gürcistan’da Hayat Ucuz mu?

Gürcistan’da bazı maliyetler oldukça ucuzken bazıları da pahalı olabilmektedir. Avrupa ülkelerine kıyasla Gürcistan’da hayat ucuzdur.

Gürcistan Asgari Ücret Kaç Dolar?

Gürcistan’da asgari ücret aylık periyotta yaklaşık olarak 225 Dolara denk gelmektedir.

Gürcistan Nasıl bir Yer?Pin
Gürcistan Nasıl bir Yer?

Gürcistan Nasıl bir Yer?

Gürcistan’ın komşuları arasında;

  • Türkiye
  • Azerbaycan
  • Rusya
  • Ermenistan gibi ülkeler bulunmaktadır.

Gürcistan’ın yüz ölçümü 70 bin Km2 olmakla birlikte ülkemizin 10’da biri büyülüktedir. Arazi şartları itibariyle dağlık bir ülke olan Gürcistan, Karadeniz’e sahili olduğu içinde bu iklime sahiptir. Ülkenin %40’ı ormanlarla çevirilidir. İki ülke arasındaki uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saat olmakla birlikte Trabzon’dan Gürcistan’a çok fazla uçak seferi düzenlenmektedir.

***

Trabzon’dan Batum’a otobüs yolculuğu ise 5 saat sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 90 güne kadar vizeden muaftır. İki ülke arasında da günlük seyahat anlaşması bulunmaktadır. Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret ortaklığı ise oldukça iyi seviyededir.

***

Kafkasya coğrafyasının kadim halklarından olan Gürcüler en eski kavimlerinde başında gelmektedir. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunduğu içinde coğrafi şartları açısından kritik bir ülke konumundadır.

***

Gürcistan bağımsızlığını 1991 yılında ilan ederken onu ilk tanıyan ülke de Türkiye olmuştur. Her ne kadar bağımsız olsa da 2008 yılındaki Rusya ile savaşı sebebiyle bu savaştan oldukça olumsuz etkilenmiştir. Savaşın ardından Abhazya ve Osetya bölgeleri bağımsızlığını ilan etmiştir.

***

Cumhuriyet yönetimine sahip Gürcistan birçok Avrupa ülkesi tarafından Avrupa ülkesi olarak görülmekle birlikte batı yanlısı bir politika da sürdürmektedir. AB’ye tam üyelik sürecine yönelikte inceleme süreci devam etmektedir. Nato’ya da üye olmak isteyen Gürcistan, Rusya tehdidi sebebiyle bu kararından biraz uzak durmaktadır. 9 bölge ve 2 özerk cumhuriyete ayrılan ülkenin ise başkenti Tiflis’tir.

YouTube video

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan’ın kendine ait para birimi olmakla birlikte ülkenin para birimi Gürcistan Larisi olarak geçmektedir. Lari’nin kısaltması ise “GEL’dir.” 1 Gürcistan larisi şuanda 6,78 TL’ye denk gelmektedir.

Gürcistan Yaşam Maliyeti 2022

Gürcistan’da 1 litre benzin yaklaşık olarak 0,76 Euro’dur. İstanbul ile benzer bir oranda pahalılığa sahip Tiflis’te yaşam biraz zordur. Diğer yandan, geçmiş dönemlerde Gürcistan’dan Fındık ve Çay işinde çalışmak için çok fazla kişi gelirken Lari’nin TL karşısında değer kazanması sebebiyle artık eskisi kadar Gürcü ülkemize gelmemektedir.

Gürcistan’da ortalama kira 300 ila 500 lari arasında değişmektedir. Elektrik faturaları da 25 ila 30 lari arasında değişmektedir. Gürcistan Asgari Ücret tutarını sizler için en iyi şekilde açıklamaya çalıştık.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

1