Google News Kaydı Nasıl Alınır? 2022 👌

Bedava İnternet

Google News Kaydı nasıl alınır, sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizde Publisher Center adı verilen Google’ın haber servisine nasıl kayıt olabileceğinizi anlatacağız. İlgili konu yazılı, resimli ve videolu olarak anlatılmıştır. Google News Kaydı sayesinde web sitenize eklediğiniz içerikleriniz çok kolay bir şekilde indexlenecektir. Bu yüzden de içerik girdikten sonra Ping Servislerini kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

Google News Nedir?

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi Google News, Google arama motorunun kullanıcıların haber takibi yapabilmesi için oluşturduğu bir araçtır. Geçtiğimiz yıllarda bir web sitesinin news kaydı alması oldukça zordu. Künye, Hakkında, Gizlilik Politikası ve benzeri sayfalar oluşturmak kayıt şartlarının başında geliyordu ve içeriklerin özgün olması da gerekmekteydi. Bu şartlar yerine getirilse bile site otoriter olmadığında ve ziyaretçi sayısı yetersiz geldiğinde sitenin Google News Kaydı olumsuz sonuçlanmaktaydı.

Artık Google news kaydı almak oldukça kolay çünkü bot ile içerik çekseniz bile belli metrikleri yerine getirdiğinizde News kaydı alabiliyorsunuz. Diğer yandan, 2019 öncesi news kayıtlı web siteleri hala daha değerli iken, yeni news kayıtlı siteler çok da değerli değildir.

Google News Kaydının bir web sitesine tek avantajı, içerikleri hızlı bir şekilde indexlemesidir.

Hızlı index özelliğinden dolayı e-ticaret siteleri bile blog sayfaları oluşturarak Google News kaydı almaya çalışmaktadır. News.google.com web sitesine girdiğinizde, news kayıtlı web sitelerinin en son yayınladıkları haberleri inceleyebilir, güncel haberleri buradan da takip edebilirsiniz.

Google News KaydıPin
Google News Kaydı
YouTube video

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

54haber web sitesi ile News’e başvuru yaptık ve ilk başvuruda sitemiz onaylandı. Yine içeriğin oluşturulduğu Kozba sitesinin de News kaydı bulunmaktadır. News kaydı onaylanan web sitesinde şu işlemleri gerçekleştirmekteyiz;

 • Hakkında, Künye, Gizlilik Politikası ve İletişim sayfaları oluşturduk.
 • Kalıcı bağlantı ayarlarını “/%postname%/” yaptık.
 • XML Sitemap eklentisini kurduk ve SEO eklentisinin site haritasını devre dışı bıraktık.
 • Bot ile sadece %10 oranında özgünleştirilmiş içerik girdik. (Başlık, ara başlık ve içerikten bir kaç kelime değişikliği yaptık.)
 • Başvuru yaparken adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdik.

Google Publisher Center ilgili bağlantıya tıkladıktan sonra “Yayın Ekleme” butonuna basın. Yayın adını yazın ve devam edin. İlgili alanları tamamen doldurun. Muhtemelen zorlanacağınız alan İçerik kısmındaki “RSS” bölümü olacaktır. Reklamlar ve Gelişmiş kısmını boş bırakabilirsiniz. Resim kısmına ise belirtilen türlerde logo yüklemeniz gerekmektedir.

Kategorili Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Web sitenizde birden fazla kategori bulunuyorsa, Örneğin; SEO, WordPress, Çözüm, Teknoloji Haberleri, Güncel Haberler gibi, bu noktada da yapmanız gereken çok basit işlem var.

WordPress tabanlı bir blog sahibi iseniz; GN Publisher eklentisini yükleyin. Eklentiyi aktifleştirdikten sonra bu eklenti sayesinde her kategorinin kendi Feed linki oluşturulmaktadır.

News Kaydına başvururken ilgili linkler için tek tek Feed oluşturduğunuzda, aşağıdaki görseldeki gibi News kaydınızı dizayn edebilirsiniz.

News Kaydı aldıktan sonra içeriklerinizi güncelleyin. Daha sonra da bu içeriklerin tarihlerini değiştirin. İlgili içeriğin çok hızlı bir şekilde sıralama aldığını göreceksiniz. Yine Paravan Blog Ağı kurarken de bu yöntem çok fazla işe yaramaktadır.

SEO kategorimizde benzer içerikleri bulabilirsiniz.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.

“Google News Kaydı Nasıl Alınır? 2022 👌” üzerine 6 yorum

    • eklentinin artısı yok. feed olarak ekleyerek kolayca onay alabilirsiniz. en son kısımda yenile kısmına biraz basmanız gerekmekte hemen feedleri çekemeyebiliyor. kolay gelsin iyi çalışmalar.

     Cevapla
 1. Feedleri ekliyorum ama boş gösteriyor. Yeniden yükle diyorum sayfayı yenileyince de gelmiyor. “Bölümünüz çevrimdışı yenilenecek” diyor. Yayınlayamadım. Yardımcı olursan çok sevinirim kardeşim

  Cevapla
 2. Publisher’daki bilgilerin hepsini doldurdum ama ilerleyemiyorum?
  Nerden onaylatacağımı bulamadım.
  2022’de değişmiş mi bilmiyorum.
  Feedlerle ilgili bir işlem henüz yapmadım ama

  Cevapla
Yorum yapın

1