Forum Tanıtımı 2022

Forum Tanıtımı, profesyonellik ve tecrübe gerektiren bir Off-Page SEO çalışmasıdır. Freelancer platformları olan; R10 ve Bionluk gibi platformlarda bu hizmetleri veren birçok kişi bulunmaktadır. Diğer yandan, bu çalışmaların neredeyse hepsi forum tanıtımı değil forum backlink çalışmasıdır. Forum Tanıtım ve Forum Backlink çalışması birbirlerinden farklı kavramlardır.

Forum Tanıtımı, Backlink çalışmasını da içeren geniş kapsamlı bir çalışmadır. Tanıtım çalışması sadece backlink elde etmek için değil aynı zamanda ziyaretçi çekmek ve otorite arttırmak içinde yapılmaktadır. Yine marka oluşturmak içinde forum tanıtımının yanı sıra sözlük tanıtımı çalışmaları da yapılmaktadır.

Forum Backlink ise sıklıkla kullanılan bir Off-Page SEO yöntemidir. Forum Backlink çalışması alakalı ve alakasız olmak üzere de kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Genellikle +50 ve +100 Forum Tanıtımı gibi çalışmalar olsa da bu çalışmalar 2022 yılı itibariyle geçerli değildir. Diğer yandan, çalışma yapılacak sitenin mevcut içerikleriyle ilgili alakalı forum başlıklarını bulup bunlara yönelik çalışma yapmak çok daha faydalı olacaktır.

Forum Tanıtımı Nedir?

Forum Tanıtımı, ülkemizde faaliyet gösteren forumların “Site Tanıtım” bölümlerine kayıt olduktan sonra konu açarak yapılan çalışmalara verilen isimdir. Forum Tanıtımı çalışması için hazırlanan tanıtım yazısında forum tanıtımı yapılan sitenin hedeflediği anahtar kelimelerden siteye link çıkışı yapılır. Bu sayede de tanıtım yapılan forumdan backlink alınmış olunur. Yine forum tanıtımı sadece “Site Tanıtım” bölümlerine konu açılarak yapılmamaktadır. Mevcut içeriğiniz ile alakalı herhangi bir forumda tartışma konusu varsa, bu konuya mevcut konunuzun linki organik bir şekilde bırakarak da hem backlink kazanmış olursunuz hem de forumdaki kullanıcıları web sitenize çekmiş olursunuz.

Genellikle forumların bu kategorilerinde aynı kurallar geçerlidir ve kurallara uyulmadığı takdirde ilgili konu silinebileceği gibi kullanıcı da banlanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı da profesyonellik ve tecrübe gerektiren bir çalışmadır. Örnek Forum Tanıtımı formatını aşağıda bulabilirsiniz.

Site Adı:
Site Konusu:
Site Alt Yapısı: Kurumsal
Site Adresi:

[URL=siteadresi buraya gelecek]anahtar kelime buraya gelecek[/URL]

YouTube video

Forum Tanıtımı Çalışması Faydalı mıdır?

Forum Tanıtımı Çalışması doğru kullanıldığında oldukça faydalı bir çalışmadır. Sitenin DA PA değerine az da olsa etki edeceği gibi index hızını da kısmen de olsa arttırabilmektedir. Tanıtım çalışması aktif ve güncel konu başlıklarında yapılırsa, web sitesine ziyaretçi çekme işlevini de yerine getirmektedir. Diğer yandan, tamamen tanıtım amacıyla oluşturulmuş, binlerce çıkış yapılan forumlar belirli bir süre sonra Toxic yani zararlı backlink olarak görülmektedir. Bu noktada ise faydadan çok zarar getirmektedir. Bu yüzden de çalışma yapılırken belirli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Forum Tanıtım HizmetiPin
Forum Tanıtım Hizmeti

Yukarıdaki resimde örnek bir forum tanıtım çalışması görmektesiniz.

Bu çalışma bana ait olmakla birlikte backlink almaktan çok ziyaretçi çekmek için yaptığım bir çalışmaydı ve bu link sayesinde günde 10 kullanıcı web siteme giriş yapmaktaydı.

Forum Tanıtımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forum Tanıtımı için dışarıdan bir hizmet alacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Peki dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir?

  • Link Çıkış Sayısı

Forum Tanıtımına izin veren bazı Türkçe forumların Footer bölümlerinde 10’dan fazla farklı siteye çıkış bulunabilir. Bu tarz forumlara çalışma yapmak uzun vadede yarardan çok zarar getirecektir. Hele ki çıkış yapılan siteler legal olmayan siteler ise, çalışma kısa vadede bile zarar getirebilir.

  • Tanıtım İzni

Çalışma yapılacak forumun tanıtıma müsaade etmesi önemlidir. Aksi takdirde link 1-2 ay boyunca kalsa bile yönetim ekibi fark ettiğinde ilgili linki tamamen silebilir ve bu da backlink kaybına sebep olacaktır. Bu yüzden tanıtıma izin vermeyen forumlara çalışma yapmak tavsiye edilmemektedir.

  • Linklerin Ziyaretçiye Açık Olması

Bazı forumların linkleri ziyaretçiye kapalıdır ve linklerin üzerinde “Üye Ol” veya “Giriş Yap” gibi ifadeler bulunmaktadır. Bu forumlara yapılacak olan çalışma tamamen vakit kaybıdır. Linklerin ziyaretçiye kapalı olması, linklerin Google botlarına da kapalı olması anlamına gelmektedir. Bu yüzden de bu tarz forumlara çalışma yapılsa bile fayda sağlanmayacaktır.

  • SSL Sertifikası ve Spam Score Durumu

Günümüzde SSL Sertifikası zorunlu hale gelmiştir. Google arama motoru, bu sertifikaya sahip olmayan web sitelerine değer vermemektedir. Bu yüzden de forum tanıtımı yapılacak olan forumların SSL sertifikasına sahip olması önemlidir. Spam Score, MOZ’un bir metriği olsa da SS değeri %22’nin üzerinde olan forumlarda çalışma yapmak da risklidir.

DA PA Checker

İlgili siteden aynı anda 3 sitenin Spam Score değerini sorgulayabilirsiniz.

Forum Tanıtım Hizmeti Nedir?

Forum Tanıtım Hizmeti, tanıtım alanında profesyonel hale gelmiş kişiler tarafından yapılan çalışmalardır. Viral bir çalışma yaparak hem hit hem de backlink kazanılabilir. Diğer yandan, viral çalışma yapılabilecek forum sayısı da oldukça azdır çünkü günümüzde birçok forum maalesef aktifliğini koruyamamıştır.

Forum Tanıtımı Listesi 2021Pin
Forum Tanıtımı Listesi 2021

Türkçe Forum Tanıtımı Listesi 2021

Tamamen Türkçe forumlardan oluşan, linkleri ziyaretçiye açık ve tanıtıma müsaade eden forumları aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Liste manuel olarak özenle seçilmiş olmakla birlikte benim yaptığım çalışmada kullandığım sitelerden oluşmaktadır. Listeyi genişletmek için ise Google arama motorunda;

  • Osman75
  • Nullsix
  • Kalavun54 şeklinde aramalar yapabilirsiniz.

Bu nickler bu işi yapan kişilerin forumlara kayıt olurken kullandıkları kullanıcı isimleridir. Bu şekilde arama yaparak onlarca forumu listenize ekleyebilirsiniz.

Güncel Tanıtım listesine Telegram kanalımızın ilk içeriklerinden ulaşabilirsiniz.

Site Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Site Tanıtımı, tanıtıma izin veren forumlarda, sözlüklerde ve çeşitli web sitelerinde yapılan bir dizi çalışmalar bütünüdür. Tanıtım, otorite ve bilinirliği arttırmak için yapılmakla birlikte aynı zamanda marka değeri oluşturmak içinde yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda Site Tanıtımının yapıldığı bazı web siteleri vardı ve sadece bunlarda çalışma yapılabiliyordu. Diğer yandan artık YouTube, Instagram, Twitter ve Telegram gibi sosyal medya platformlarında da site tanıtımı çalışmaları yapılabilmektedir.

5/5 - (1 vote)
“Forum Tanıtımı 2022” üzerine 24 yorum
Yorum yapın

1