Fortis Fortuna Adiuvat Ne Demek? ❤

Bedava İnternet

Fortis Fortuna Adiuvat Ne Demek, sorusuna yanıt vermek gerekirse; Talih Cesurdan Yanadır veya Talih Cesurların Yanındadır anlamlarına gelen bir söz olmakla birlikte John Wick serisi ile hayatımıza girmiştir. Keanu Reeves’ın başrolünde olduğu filmin ilk üç serisi gişe rekorları kırmıştır. Filmin dördüncü serisinin ise 2023 yılında çıkması beklenmektedir. İlk üç serisi ülkemizde dahil olmak üzere birçok ülkeden milyonlarca insan tarafından beğenilmiştir. Filmde geçen “Fortis Fortuna Adiuvat” sözü de insanlar tarafından o kadar beğenilmiştir ki insanlar bu sözü vücutlarına dövme olarak yaptırmıştır.

Fortis Fortuna AdiuvatPin
Fortis Fortuna Adiuvat

Fortis Fortuna Adiuvat

Fortis Fortuna Adiuvat sözü Yunan felsefesine ait bir söz olmakla birlikte bu dövme filmin ikinci serisinde izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Bu sözle bağlantılı olan latince bir sözde oldukça etkileyicidir; “si vis pacem para bellum” yani “Eğer Barış İstiyorsan Savaşa Hazırlan“. Bu kült sözde John Wick filminin üçüncü serisinde kullanılmıştır.

Fortis: Güçlü ve Kudretli Kişi anlamına gelmektedir.

Fortuna: Savaşların öncesinde Romalıların dua ettiği bir tanrıçadır. Romalılar savaşlardan önce bu tanrıçalarına dua ederek şans dilemektedir.

Adiuvat: Bizim kültürümüzde sıklıkla kullanılan “Hızır gibi yetiştin” ifadesinin bir karşılığıdır. Romalılarda da Adiuvat genelde zor anlarda ortaya çıkan ve insanlara yardım ettiğine inanılan bir kişidir.

YouTube video

Talih cesurların yanındadır kimin sözü?

Roma atasözü olmakla birlikte Roma’nın kumandanlarından Turnus’un askerlerini motive etmek için kullandığı bir sözdür. Diğer yandan bu sözü söylediği savaşta Turnus maalesef yenilmiştir.

John Wick Dövmesi Hangi dilde?

John Wick’in sırtında yazan Fortis Fortuna Adiuvat sözü latince olmakla birlikte eski bir Roma atasözüdür.

o7 Ne Demek ve Sigma Ne Demek gibi soruların cevaplarına da ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

4