En İyi Finans ve İş Dünyası Kitapları – Detaylı Liste!

CSA Digital

Bu içerik, ekonomi, finans ve iş dünyası ile ilgili kılavuzlar yayınlayan irefy platformunun ekibi tarafından hazırlanmıştır.

İş dünyası ve finans kitapları, yatırım, şirket büyütme yöntemleri, kazançları arttırma vb. konularda stratejiler sunan kılavuzlardır.

Finansal zekamızı geliştirmemize yardımcı olacak birçok iyi kitap var. Aşağıda bu kitaplardan bazılarını listeledik.

Paranın Psikolojisi – Morgan Housel

Ödüllü yazar Morgan Housel tarafından yazılan “Paranın Psikolojisi”, kişisel finans üzerine en iyi kitaplardan biridir. Açıklayıcı ve düzgün bir şekilde yazılmış bu kitap çok fazla bilgelik ve yüksek kaliteli içerik sunuyor.

Bu kitapta Morgan Housel, insanların para hakkında düşündükleri tuhaf yolları keşfeden hikayeler paylaşıyor. “Paranın Psikolojisi”, para ile ilişkimize dair gözlemleri kapsar ve bize finans konusundaki düşüncelerimizin hayatımızın kritik kararlarını nasıl yönlendirdiğini anlatır. Bu kitap, akıllı kararlar vererek zengin bir hayat yaşamanız için size ilham verir.

“Paranın Psikolojisi” ilginç fikirler ve pratik çıkarımlarla doludur. Bunlardan birkaçı aşağıda listelenmiştir:

  • Şans ve risk, ölçülmesi zor olan kavramlardır.
  • Sosyal karşılaştırma bir sorundur. Karşılaştırma tüm neşenin hırsızıdır. Unutmayın, ne yaparsanız yapın, her zaman sizin arabanızdan daha pahalı araba kullanan, sizden daha zengin, herhangi bir konuda sizden daha iyi olan çıkacaktır.
  • Yalnızca sabırlı olanlar üstel büyümenin gücünden yararlanabilir.
  • İstediğini, istediğin zaman yapabilme yeteneğine sahip olmak, zenginliğin nihai şeklidir.
  • Zenginlikle övünenlerin cazibesine kapılmayın. Birisi zengin görünebilir, ancak bunu bir bakışta anlamak imkansızdır.
  • En iyi fırsatları sabırla bekleyin ve zamanı geldiğinde bu fırsatları kaçırmayın.
  • Yatırım yapmak sanıldığı kadar zor iş değildir.
En İyi Finans KitaplarıPin
En İyi Finans Kitapları

Ayakkabı Gurusu – Phil Knight

Phil Knight, bu kitapta kişisel ve profesyonel hayatından bahsediyor. Kitabın adı, kitaptaki hikaye ile mükemmel bir uyum içinde.

Phil Knight, bu kitabı torunlarına adamıştır. Phil, Oregon’da doğdu, Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesi aldı. Üniversitedeyken, uzun süre aklında kalan ayakkabılarla ilgili bir makale hazırladı. Phil, 24 yaşında tüm dünyayı dolaştı. Eve döndükten sonra, ABD’de Japon ayakkabıları satan Blue Ribbon adlı kendi şirketini kurdu.

Phil Knight’ın iş dünyasındaki macerası nefes kesicidir. İş hayatında çok önemli kararlar almıştır. Birçok girişimci gibi o da ciddi sorunlarla karşılaştı, ama hayallerine inanmaktan asla vazgeçmedi. Birkaç kere işi kalıcı başarısızlıkla karşı karşıya gelmişti, ancak çalışanlarının kararlılığı ve sıkı çalışması başarıya ulaşmasını sağladı. Phil kitabında Blue Ribbon’u Nike’ye dönüştürmek için sıkı çalışan her çalışanını ayrıntılı olarak anlatıyor. Zamanının sporcularından, şirketinin bir parçası haline gelenlerden bahsediyor. Bu muhteşem kitabında Phil, eşi ve çocukları ile olan ilişkisinden de bahseder.

Sıfırdan Bire – Peter Thiel ve Blake Masters

Zamanımızın büyük sırrı, hala keşfedilmemiş sınırların ve henüz icat edilmemiş şeylerin olmasıdır. “Sıfırdan Bire” kitabında efsanevi girişimci ve yatırımcı Peter Thiel, bu yeni şeyleri icat etmenin benzersiz yollarını nasıl bulabileceğimizi anlatıyor.

Peter Thiel bu kitabında teknolojik durgunluk çağında yaşadığımıza dair karşıt fikir sunuyor. Bilgi teknolojisi hızla gelişse de, ilerlemenin bilgisayarlar veya Silikon Vadisi ile sınırlı olması için hiçbir neden yok. Herhangi bir sektörde veya iş alanında ilerleme sağlanabilir. Her liderin ustalaşması gereken en önemli becerilerden biri, kendi başına düşünmeyi öğrenmektir.

Kötü Kan: Bir Silikon Vadisi Girişimindeki Sırlar ve Yalanlar – John Carreyrou

Bu kitap, baskılara ve tehditlere rağmen, hikayeyi ilk kez ortaya koyan ödüllü gazeteci tarafından, milyarlarca dolarlık biyoteknoloji girişimi Theranos’un nefes kesen yükselişinin ve şok edici çöküşünün ayrıntılı hikayesidir.

2014’te Theranos’un kurucusu ve CEO’su Elizabeth Holmes, Steve Jobs’un kadın versiyonu olarak görülüyordu. Stanford’daki eğitimini bırakarak, kan testini önemli ölçüde daha hızlı ve kolay hale getirecek bir makineyle tıp endüstrisinde devrim yaratmayı vaat eden bir startup macerasına başladı. Larry Ellison ve Tim Draper gibi yatırımcılar tarafından desteklenen Theranos, 9 milyar dolardan fazla değerlemeyle yatırım topladı ve Holmes’un payı yaklaşık 4.7 milyar dolara ulaşmıştır. Tek bir sorun vardı: Teknoloji işe yaramadı.

Kötü Kan’da John Carreyrou, Silikon Vadisi’nin cesur vaatleri arasında geçen bir hırs ve kibir hikayesi olan Enron’dan bu yana en büyük kurumsal dolandırıcılığın sürükleyici hikayesini anlatıyor.

Düşler Nasıl Gerçekleşti? Walt Disney’nin Başında Geçirdiğim 15 Yılda Öğrendiklerim – Robert Iger

Robert Iger, “Düşler Nasıl Gerçekleşti?” adlı kitabında, Disney’in CEO’su olma yolculuğunu ve vizyonunun, stratejisinin ve liderliğinin geleceğin belirsiz olduğu bir dönemde şirkete nasıl rehberlik ettiğini de içeren ilham verici hikayesini paylaşıyor.

Disney şu anda oldukça başarılı. Disney, sadece son on yılda Fox, Marvel, ESPN ve diğer şirketleri devraldı. Severek izlediğimiz yüksek bütçeli süper kahraman filmlerinin ve dizilerinin neredeyse hepsi Disney’e aittir.

İlkeler: Hayat-İş – Ray Dalio

Yaklaşık 19.1 milyar dolar servete sahip Ray Dalio, 160 milyar doların üzerinde varlığa sahip dünyanın en büyük hedge fonu olan Bridgewater Associates’in kurucusu ve başkanıdır. Yani bu kitap, diğer kişisel gelişim kitaplarından farklıdır.

Ray kitabı üç bölüme ayırıyor – kişisel ve girişimci yolculuğu, yaşamla ilgili ilkeleri ve iş dünyası ile ilgili ilkeleri.

Kazanmayı Öğren – Peter Lynch ve John Rothchild

Bu muhteşem kitabın amacı, lise öğrencilerinden yaşlılara kadar tüm insanlara yatırımın temellerini ilgi çekici bir şekilde öğretmektir.

Peter Lynch, “Kazanmayı Öğren” adlı kitabını, okullarda öğretilmeyen bilgileri herkesin anlayabileceği bir dilde yazmıştır. Yatırım dünyasında kullanılan ve her yatırımcının aşina olması gereken terimlerden de sıkça bahsedilmektedir.

Önce Kar – Mike Michalowicz

Her girişimcinin okuması gereken bu kitap, şirket yönetimi ve kazançları arttırma ile ilgilidir. Zamanı kısıtlı ve gelir tablosuna bakmanın ve kârlılığınızı iyileştirmenin farklı yollarını öğrenmek isteyen girişimciler, Mike Michalowicz’in “Önce Kar” adlı kitabını mutlaka okumalıdır.

Bu kitap, sade bir dille kolayca sindirilebilir bilgiler ve eyleme geçirilebilir tavsiyeler içerir.

Wall Street Kurdu – Jordan Belfort

Jordan Belfort yasaları çiğneyerek ve bunun sonucunda milyonlar kazanarak Wall Street’teki işletmesini karlı bir işe dönüştürdü. Belfort bize Wall Street’in zirvesine nasıl tırmandığını ve nasıl battığını ve hapse girdiğini anlatıyor.

İşinizi Yeniden Keşfedin – Jason Fried ve David Heinemeier Hansson

“İşinizi Yeniden Keşfedin”, Jason Fried ve David Heinemeier Hansson’ın daha az ancak daha akıllı çalışmaya ve kısıtlamaları benimsemeye odaklanan kısa denemelerinin bir koleksiyonudur.

Jason Fried, 37signals’ı kurmuştur, David Heinemeier Hansson ise daha sonra şirkete ortak olarak katılmıştır. Jason ve David, pazarlama, işe alma, kültür ve üretkenlik üzerine iş felsefeleri hakkında eğitimler verir.

Yorum yapın

1