En Değersiz Para Birimi – 2022 – Tüm Ülkeler!

Bedava İnternet

En değersiz para birimi konusunda dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir merak söz konusu. Birçok insan, en düşük değere sahip para biriminin hangisi olduğunu merak ediyor. Biz de bu sorulara cevap olması adına dünya çapında değer olarak en düşük seviyedeki para birimlerini sizlerle paylaşacağız.

Dünyada 192 ülke var ve bu 192 ülkenin hemen hepsinde belirli bir para birimi kullanıyor. Kimi para birimi o ülkeye özelken kimisi ise birden fazla ülke tarafından (Dolar ve Euro gibi) kullanılıyor. Para birimlerini belirleyen birden fazla faktör vardır. Bu faktörlerin dönemsel olarak olumlu veya olumsuz etki göstermesiyle paranın değeri değişmektedir. Gelin bu konunun detaylarına ve en değersiz para birimine bir bakalım.

Dünyanın En Değersiz Para Birimi

Dünyanın en değersiz para birimi derken aslında o para biriminin Dolar ve Euro gibi dünya tarafından geçerli para birimleri karşısındaki değerini baz almaktayız. Herhangi bir para biriminin değer kaybetmesindeki öncelikli faktör, ilgili para birimini kullanan ülkelerin ekonomik olarak güçlü olup olmamasıdır. Örneğin, eğer bir ülkede ekonomik kriz ve enflasyon varsa o ülkenin para biriminin değeri düşecektir. (bknz: Türk Lirası) Ayrıca o ülkenin ekonomik gücünün yanında sosyal ve siyasi gücü de para biriminin değerini etkilemektedir.

Para birimlerinin değeri üzerinde dünyanın durumu da rol oynamaktadır. Eğer dünya genelini etkileyen bir siyasi, sosyal veya ekonomik kriz varsa bu durumda ülkelerin para birimleri değer kaybeder. (Örnek: Rusya – Ukrayna Savaşı) ABD gibi büyük ülkelerin faiz arttırıp sıkılaşma politikası izlemesi de keza diğer ülkelerin para birimlerinde değer kaybına yol açmaktadır. Para birimlerinin değerini etkileyen faktörleri paylaştıktan sonra şimdi dilerseniz en değersiz para birimi listemize geçelim.

En Değersiz Para Birimi 2022Pin
En Değersiz Para Birimi 2022

Venezuela Bolivarı

Dünyanın halihazırda en değersiz para birimi Venezuela Bolivarı’dır. Para biriminin bu denli değersiz hale gelmesinde sosyal, siyasal ve ekonomik birçok faktör rol oynamıştır. Ülkede yaşanan siyasi krizlerle birlikte dünya çapında birçok devlet Venezuela’ya ambargo uygulamıştır. Gelişen süreçte yetkililerin de doğru adımlar atmamasıyla birlikte hiper enflasyon yaşanmıştır.

COVID-19 salgının baş göstermesi de Venezuela ekonomisi ciddi derecede olumsuz etkilemiştir. Gelinen noktada1 TL = 0,32 VES ve 1 USD = 5,7140 VES seviyesine ulaşmıştır.

Venezuela para biriminin değersiz olmasında ABD’nin uygulamış olduğu ambargonun etkisi oldukça fazladır. Hali hazırda En Değersiz Para Birimi içeriğimizde yer alan tüm ülkeler ABD tarafından baskı altındadır.

Vietnam Dongu

En değersiz para birimi listemizde yer alan bir diğer para birimi de Vietnam Dongudur. Vietnam para biriminin değer kaybetmesinde ülke çapında doğru reformların uygulanmamış olması gösterilebilir. Vietnam, bir süre önce merkezi ekonomi modelinden piyasa ekonomisi modeline geçmiştir. Bu geçiş sürecinin sancılı ilerlemesi ve doğru adımlar atılmaması, para birimini ciddi zarara uğratmıştır.

Güncel olarak 1 TRY = 1310,3616 VND ve 1 USD = 23375,4 VND seviyesindedir.

İran Riyali

Türkiye’nin komşu ülkelerinden biri olan İran da ekonomik olarak zor günler geçiren ülkelerden biridir. Bu zorluklar, ülkenin para birimi riyal üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. İran’ın ekonomik zorluklar yaşamasındaki başlıca sebep, kendilerine uygulanan yaptırımlardır.

Nükleer silah anlaşmasından kendi isteğiyle ayrılan İran, bu tarihten itibaren ABD başta olmak üzere pek çok batılı ülke tarafından yaptırıma tabii tutulmuştur. Bu yaptırımlar, ekonomik olarak ülkeyi çok yıpratmıştır. 2022 Temmuz itibariyle 1 TRY = 1176,9011 IRR ve 1 USD = 42105,26 IRR gibi devasa noktalara gelmiştir.

Endonezya Rupiahı

Aslında bakıldığında Endonezya, doğal güzellikleri oldukça fazla olan gelişmiş bir ülkedir. Ama buna rağmen ülkenin para birimi rupiah’ın değeri çok düşük. Ülke yetkilileri, para biriminin değerini arttırmak amacıyla ulusal ve uluslararası adımlar atsa da henüz kayda değer bir gelişme olduğunu söylemek zor.

Şu an 1 TRY = 840,46 IDR ve 1 USD = 15006,0 IDR seviyelerinde işlem görüyor.

Gine Cumhuriyeti Frangı

Gine, bir Afrika ülkesidir. Topraklarının altında çok sayıda değerli madene sahip olan ülke, buna rağmen düşük değerde bir para birimine sahiptir. Ayrıca ülkede çok ciddi bir enflasyon sorunu da var. Gine’nin ekonomik olan düşük seviyede olmasında ülkede güvenliğin ve siyasi istikrarın sağlanamıyor olması gösteriliyor.

Güncel olarak 1 TRY = 485,0765 GNF ve 1 USD = 8657,50 GNF seviyesindedir.

Özbekistan Somu

Bir Orta Asya ülkesi olan Özbekistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlık kazanmıştır. Ancak o zamandan bu yana ülke, ekonomik olarak güçlü bir konuma ulaşamamıştır. Bugün gelinen noktada Özbekistan Somu, en değersiz para birimleri arasında yer alıyor.

1 TRY = 614,0943 UZS ve 1 USD = 10960,17 UZS gibi dip seviyelerde işlem görüyor.

Türk Lirasındaki Son Durum!

Türk Lirası dünyanın en değersiz para birimleri arasında olmasa da son yıllarda uygulanan politikalar sebebiyle ciddi değer kaybı yaşamıştır. Yine yaşanan COVID-19 salgını da bu süreci olumsuz etkilemiştir. Temmuz 2021 itibariyle 1 USD = 17,8571 TRY ve 1 EUR = 18,0832 TRY seviyelerinde fiyatlanmaktadır.

1 Doların En Değerli Olduğu Ülke içeriği ilginizi çekiyorsa ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Türkiye Para Birimi Kaçıncı Sırada?

En çok merak edilen soruların başında da bu gelmektedir. Türkiye şuanda 44. sırada yer almaktadır.

Doğukan KOZBA

KOZBA genellikle arama hacmi olan yani insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir içerik üreticisidir. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan KOZBA, tam zamanlı SEO uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın

2