Ekonomi Nasıl Düzelir? 2022

Ekonomi Nasıl Düzelir, sorusu birçok Türk vatandaşının cevabını merak ettiği bir sorudur. Bu içeriğimizde Ekonomi Düzelir mi, düzelirse nasıl düzelir, sorularına kendimizce cevap vermeye çalışacağız.

Ekonominin bir bilim olduğu unutulmamalıdır. Yine Ekonomi bir sebep değil sonuçtur. Ülkemizdeki birçok insan bu iki kavramın maalesef farkında değildir. Adalet, Turizm, Ticaret, Sağlık ve Eğitim gibi bakanlıklarda oluşabilecek olan sorunlar direkt olarak ekonomiyi de etkilemektedir. Ekonomide sorun olduğunu düşünürsek, aslında bunun temel sebebinin ülkemizin bakanlıklarından ve kurumlarından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Ekonomik Sorunlar

Ekonomik sorunların başında Pandemi gösterilse de aslında ülkemizde pandemiden önce de çok fazla sorun bulunmaktaydı. Yabancı yatırımcıların ülkemize yatırım yapmaması, adalet sistemine olan güvensizlik, eğitim sisteminin kötü olması ve buna bağlı olarak kaliteli eleman yetiştirilememesi gibi sebepler ekonominin başlıca sorunları arasında gelmektedir.

Mevcut sorunlar aslında çok daha fazla fakat bu içeriğimizde sadece temel sistemsel problemleri açıkladık. Bu sorunlara Pandemi süreciyle birlikte daha da derinleşen düşük üretim, yüksek işsizlik ve enflasyonda eklenince ekonomik sorunlar daha da derinleşmeye başladı. Bu noktada da Ekonomi Düzelir mi, sorusu önemini giderek daha da arttırdı.

Döviz kurunun hızlı bir şekilde artmasına rağmen Merkez Bankasının buna müdahale edememesi gibi (edebileceği bir enstrümanda kalmadı) sorunlarda derinleşince dövize bağlı olan ülkemizdeki birçok şeyin fiyatı hızlı bir şekilde arttı. Her ne kadar emekli, memur ve asgari ücrete ciddi oranlarda zam gelse de bu zam oranı ülkemizdeki enflasyona yenik düşmüş durumda.

Mahfi Eğilmez - Ekonomi Nasıl Düzelir
Mahfi Eğilmez – Ekonomi Nasıl Düzelir

Ekonomi Nasıl Düzelir?

Ekonominin düzebilmesi için öncelikle mevcut sorunların kabul edilebilmesi gerekiyor. “Faiz Sebep, Enflasyon Netice” ifadesi de Ekonomi bilimine tamamen ters bir anlayışın ürünüdür. Bunun ne kadar yanlış bir ifade olduğu Mahfi Eğilmez gibi ekonomistler tarafından da dile getirilmektedir.

Bağımsız olmayan bir Merkez Bankası ile ekonominin düzelebilmesi maalesef mümkün değildir. Öncelikle kurumların güçlendirilmesi, Merkez Bankasının tekrar eski haline getirilmesi ve ekonomik reformların yapılması gerekmektedir.

Ekonominin düzelebileceğini söyleyen bir tane bile Ekonomist bulunmamaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi ekonominin düzelebilmesi için öncelikle sorunların kabul edilmesi ve bu sorunlara yönelik kalıcı çözümlerin getirilmesi gerekmektedir.

Maalesef Döviz Korumalı Mevduat Hesabı gibi geliştirilen çözümler günü kurtarmaya yönelik çözümlerdir. Ülkemizdeki ekonomik sorunlar çok daha derindir ve Ekonomi Nasıl Düzelir, sorusuna verilebilecek yanıtların hiç birine yönelik herhangi bir aksiyon da alınmamaktadır. Finans kategorimizde benzer içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın